Priežu ziedputekšņi
Efektīvs dabas produkts, kurš tiek iegūts no priežu ziedkopām


Priedes ziedputekšņi sevī satur daudz barības vielas, antioksidantus, vitamīnus, dabīgus fermentus un aminoskābes, kuras veicina organisma atjaunošanos, palielina fizisko spēku un enerģiju.

Priedes ziedputekšņi ir bioloģiski stabili, nesatur nitrātus, pesticīdus, kā arī toksiskas vielas. Priedes ziedputekšņi ar savu stabilitāti ievērojami atšķiras no cita veida ziedputekšņiem, līdz ar to tos ir viegli pielietot ārstnieciskie nolūkiem.

Noteikts, ka priedes ziedputekšņu sastāvā ir vairāk, kā 200 dažādu bioloģiski vērtīgu vielu, turklāt to procentuālais sastāvs ir lielāks, kā citiem produktiem. Vairums augļiem, pēc dehidrācijas paliek ne vairāk kā 10% masas, taču žāvētiem priedes ziedputekšņiem pēc žāvēšanas pārpalikums ir 95%, kas tos padara par kompleksām un koncentrētām barības vielām.

Priežu ziedputekšņi satur nukleīdās skābes, poli un monosaharīdus, 20 pamata aminoskābes, starp kurām astoņas ir neaizstājamas, kuras nesintizējās organismā pašas un tās ir jāuzņem ar pārtiku.

Ārstnieciskās īpašības

Priežu ziedputekšņiem piemīt plašs ārstniecisko īpašību klāsts:

 • Antioksidējošo īpašību aktivitāte priežu ziedputekšņiem ir 20 reižu spēcīgāka, kā askorbīna skābei un takoferols jeb vitamīns E ir 50 reižu vairāk. Tieši tamdēļ priežu ziedputekšņi ir lielisks palīgs organisma spēcināšanai slimības vai pēc slimību periodā. Šo dabas resursu var izmantot, kā imūnmodelējošu un stimulējošu līdzekli, kurš palielina organisma noturību pret stresu.
 • Priežu ziedputekšņiem piemīt asins šķidrinošas īpašības, tie palielina audu elpošanas funkciju, kā arī palielina superoksīda dismutāzes koncentrāciju un aktivitāti (SOD), sevi pierādot neitralizējot brīvos radikāļus. Pēc priežu ziedputekšņu lietošanas aknās, sirdī un galvas smadzenēs samazinās lipofuscīna saturs. Pateicoties kam, palielinās šūnu stabilitāte, palielinās to dzīves cikls, samazinās aterosklerozes risks, kā arī lipīdi nenosēžās uz asins vadu sieniņām.
 • Ziedputekšņi iedarbojas asinsriti uzlabojoši, pastiprina smadzeņu apgādi ar barības vielām, kas veicina, lai nerastos insults un atmiņas pasliktināšanās, novērš psihastēniju. Priežu ziedputekšņu iedarbība uz kapilāriem pastiprina redzes asumu, kura var pasliktināties cukura diabēta vai citu sistemātisku saslimšanu gadījumā.
 • Priežu ziedputekšņu pretiekaisuma iedarbība novērš aknu un nieru slimības.
 • Priežu ziedputekšņi tiek veiksmīgi pielietoti gremošanas trakta slimību ārstēšanā- priežu ekstrakta stimulējošā iedarbība pastiprina apetīti un atjauno veselīgu zarnu mikrofloru. Novēršot zarnu problēmas, diareju, gremošanas traucējumus un diareju.
 • Priežu ziedputekšņus pielieto anēmijas ārstēšanā, tamdēļ, ka šis dabīgais līdzeklis palielina hemoglobīna koncentrāciju asinīs un palielina hemopoēzes procesus.
 • Priežu ziedputekšņu antikancerogēnās īpašības, to stabilitāte pret radiāciju un spēja novērst radikālos oksidēšanās procesus, nodrošina šī fitokoncentrāta efektivitāti cīņā pret vēža šūnām.
 • Pēc priežu ziedputekšņu lietošanas kursa palielinās vīriešu reproduktīvās spējas, ar tiem ārstē impotenci un auglību, kā arī zūd priekšdziedzera iekaisumi un pataloģijas. Priežu ziedputekšņi labvēlīgi ietekmē arī sievietes dzimumorgānu sistēmu, normalizē ciklu un mazina klimaksa negatīvās izpausmes.
 • Priežu ziedputekšņi ne velti no senatnes tiek dēvēti par bronhopulmonālās sistēmas slimību panaceju. Ar tiem efektīvi ārstē tuberkulozi un hronisko bronhītu, plaušu aptumšošanos un pieveic smagas saaukstēšanās slimības un klepu.

Kosmētiskās īpašības

Priežu ziedputekšņus plaši pielieto kosmētiskajām vajadzībām, gan kosmētikā, kuru izgatavo mājas apstākļos, gan rūpnieciski izgatavotajā. Jau 1950 gadā Francijā tika iesniegts pirmais patents, par priežu ziedputekšņiem, kā kosmētikas sastāvdaļu un jau 1970 gadā tika reģistrēti 3 patenti.

Mājas apstākļos priežu ziedputekšņus, kosmētiskas vajadzībām izmanto pateicoties tajā esošajiem lignīniem (viens no ziedkopā esošajiem polimēriem), kuri pastiprina citu kosmētisko vielu vieglāku iekļūšanu ādā.

Vitamīni A, C un E ir noderīgi ādas veselībai:

 • Tokoferols paplašina ādas asins vadus, uzlabojot asins mikrocirkulāciju ādā, kas piešķir sejas ādai veselīgu krāsu un padara to tvirtāku.
 • Askorbīnskābe ir nepieciešama, lai nodrošinātu kolagēna sintēzi, padarot tvirtāku, elastīgāku un piešķirot ādai jauneklīgu izskatu. Turklāt C vitamīns nomāc melanocītu darbību, novēršot nevajadzīgu pigmentāciju. Pēc priežu ziedputekšņu lietošanas var konstatēt vecuma pigmentācijas izgaismošanos uz sejas.
 • Vitamīns A mazina “melno punktu” rašanos uz sejas un ir profilaktiski noderīgs strutojošu ādas slimību ārstēšanai.

Priežu ziedputekšņu antiseptiskās īpašības nomāc sāpju radošo baktēriju iedarbību uz ādu, kuras nereti ir iemesls, lai rastos ādas problēmas.

Priežu ziedputekšņu iekšķīga lietošana veicina ādas tvirtumu un mazina novecošanās sekas.

Kā pareizi ievākt priežu ziedputekšņus?

Nereti priežu ziedēšanas laiks sakrīt ar ābeļu ziedēšanas laiku, kas notiek maija vidū. Vīrišķās priežu ziedkopas nobriest un no zaļām kļūst dzeltenas, un jau pēc trīs dienām no šīm ziedkopam vējš izpūš putekšņus. Tā kā priede apputeksnējas pateicoties vējam, tad to putekšņi ir viegli un viegli tiek iznēsāti ar vēju, līdz ar to priedes ziedkopas ievākšanas laiks ir no 1-3 dienām- atkarībā no laika apstākļiem. Tai mirklī kad ziedkopas jau “put”, ievākšanas laiks jau ir nokavēts. Tad nāksies meklēt tumšākus meža nostūrus, kuros nav tik daudz saules un pārbaudīt priežu ziemeļu puses, kur iespējams vēl ziedkopas nav atvērušās. Katrā gadījumā, lai ievāktu ziedkopas un ziedputekšņus būs nepieciešama pieredz un zināšanas, kā arī operativitāte.

Ziedkopas pēc to ievākšanas nepieciešams izžāvēt, izkrāmējot tās siltā un sausā telpā uz papīra, vietai jābūt bez caurvēja. Kad ziedkopas ir izžuvušas tās ieteicams nedaudz pakratīt un atdalīt tukšās ziedkopas no ziedputekšņiem. Iegūtos ziedputekšņus nepieciešams izsijāt caur sietu, lai atdalītu tās no gružiem (ziedkopu daļiņām).

Kādos gadījumos der izvairīties no priežu ziedputekšņu lietošanas?

Lai arī priežu ziedputekšņiem ir daudz dziedniecisku īpašību, tomēr ir jābūt ar tiem ļoti uzmanīgiem, īpaši:

 • grūtniecības;
 • asa hepatīta;
 • nieru slimību;
 • zemas asins recēšanas gadījumā.

Citos gadījumos der atcerēties, ka priežu ziedputekšņiem ir spēcīga un koncentrēta iedarbība un nebūtu vēlams nekādā veidā tos pārdozēt, maksimālā deva pieaugušam cilvēkam dienā ir 2 tējkarotes, bērnam pēc 6 gadu vecuma viena ēdamkarote ziedputekšņu ar medus, kas gatavots proporcijā 1:6.

Der zināt!

Priežu ziedputekšņi ir produkts kuru ir sarežģīti izžāvēt, līdz pieļaujamiem uzglabāšanas mitruma procentam, tāpēc, ja šādu iespēju nav tad vislabāk to ir sajaukt ar medu 1:6 proporcijā un uzglabāt to ledusskapī. Un izlietot pēc iespējas. Ziedputekšņus rūpnieciskām vajadzībām žāvē speciālās infra sarkano staru žāvēšanas krāsnīs.

Ziedputekšņus nedrīkst pakļaut termiskai apstrādei, gan karsējot, gan saldējot tie zaudēs daļu savu īpašību. Taču nereti, uzglabāšanas nolūkos izvēlas ziedputekšņus pakļaut sasaldēšanai, kā tos sabojāt- tiem ātri parādās pelējuma sēnīte, kā arī tos ir nepieciešams aizsargāt no miltu kodīm.

Sastāvs:

 Aminoskābes

 mgr/ 100gr.

Vitamīni 

mkg/100gr. 

Mikro un makroelementi 

 mgr/100gr

 Alanīns

 564

 B1

6070 

Kālijs 

128,3 

 Aminoetiķskābe

 698

 3240

Dzelzs 

24,2 

 Arginīns

 998

 B2

 486

 Nātrijs

10,5 

 Asparagīna skābe

 1098

 C

 56200

 Mangāns

 8,74

 Valīns

 646

 Nikotīnamīds

14230 

Kalcijs 

 80,6

 Gastidīns

 189

 D3

 22,8

 Varš

0,413 

 Glutamīnskābe

 1579

 B6

1300 

Magnijs 

 110,3

 Izoleicīns

 539

 A

43,2 

 Cinks

3,26 

 Leicīns

 846

Folijskābe 

934 

 Fosfors

 218,3

 Lizīns

 802

 Beta karotīns

26,0 

Selēns 

0,0031 

 Metionīns

 166

 

 

 

 

 Prolīns

 884

 

 

 

 

 Serīns

 522

 

 

 

 

 Tirozīns

 365

 

 

 

 

 Treonīns

 492

 

 

 

 

 Triptofāns

 149

 

 

 

 

 Fenilalanīns

 572

 

 

 

 

 Cisteīns

 112

 

 

 

 

Kā lietot?

No priežu ziedputekšņiem, var sagaidīt labu efektu, tikai gadījumā, ja to pareizi lieto. To, protams, var lietot tīrā veidā- lietojot, pa pusei tējkarotes trīs reizes dienā. Vislabāk tā iedarbosies, ja to lietosiet pirms ēdienreizēm. Vieglākai uzņemšanai to var sajaukt ar parastu ūdeni un ļaut ievilkties vismaz 20 minūtes, tādā veidā organisms to uzņems pilnvērtīgāk.

Lietojot pirmo reiz, vai uzsākot tās lietošanas sezonu, vēlams devas samazināt un lietot mazliet retāk, lai organisms pierod.

Tīrā veidā ziedputekšņus parasti lieto, tikai ārstnieciskiem nolūkiem, vēža profilaksei, stiprināt imunitāti, cīņai ar vīrusiem un infekciju slimībām, anēmijas, avitaminozes, kuņģa un zarnu trakta, hormonālu disfunkciju, prostatīta un adenomas, impotences, saindēšanās un citu veselības problēmu gadījumā.

Ārstēšanas kursa ilgumu nosaka pēc saslimšanas un tās simptomu izpausmēm. Lietošanas ilgumam kursam būtu ieteicams, kā minimums 3 nedēļas.

Medus ar priežu ziedputekšņiem

Medus un ziedputekšņu maisīšanai būs nepieciešams šķidrs medus, ja mājās tāda nav tad nāksies izkausēt jau nostājušos medu. Svarīgi ir to nepārkārsēt, jo tad tas zaudēs pilnīgi visas savas lietderīgās īpašības. Medu kārsē kārsta ūdens peldē nepārsniedzot 35C un svarīgi, temperatūru tam celt vienmērīgi un lēni.

Būs nepieciešami trīs litri medus un un divas glāzes priedes ziedputekšņu. Parasti no viena spaiņa ievāktām vīrišķajām ziedkopām (10L) pēc žāvēšanas iegūst 0.5L burciņu ar ziedputekšņiem. Bet būtībā var ņemt vienkāršāku proporciju un sagatavot pēc nepieciešamības 1:6 (L).

Pakāpeniski maisot medu pievienojam ziedputekšņus, rezultātā iegūstot visnotaļ sviesta biezuma masu. Uzglabāt nāksies ledusskapī, lai samazīnātu iespēju, ka maisījums sāks rūgt.

Lietot var pa tējkarotei trīs reizes dienā, vai pa divām ēdamkarotēm divreiz dienā- pieaugušajiem. Bērniem līdz 6 gadu vecumam ieteicams to nelietot vispār, vecākiem bērniem, pirmo reizi nedot vairāk kā 1/10 daļu tīru ziedputekšņu no pieaugušo devas un rūpīgi vērot organisma reakciju, tālāk jau var devu pakāpeniski palielināt līdz ¼ tējkarotes ziedputekšņu vienā lietošanas reizē.

Saslimšanas gadījumā, pieaugušais lieto pa 2 tējkarotēm trīs reizes dienā vai trīs ēdamkarotes dienā, ar šādu devu ārstē tuberkulozi, kuņģa un zarnu trakta problēmas un priekšdziedzera adenomu.

Priežu ziedputekšņu uzlējums uz alkoholu

 • 50gr. priežu ziedputekšņi; 
 • 100gr. priežu pumpuri;
 • 500ml alkohols >60%;
 • Stikla vai keramikas trauks;

Nostādinājumu ir jānoliek tumšā vietā uz trīs diennaktīm, tad to nepieciešams atfiltrēt no biezumiem. Lietot ieteicams pa vienai tējkarotei pirms ēšanas, to drīkst atšķaidīt ar ūdeni vai kādu dzērienu.

Internetā bieži ir sastopamas dažādas receptes, kur priežu ziedputekšņi tiek vārīti uz dažādām bāzēm- piens, ūdens u.c. Darīt to, protams, var, taču priežu ziedputekšņi ir visnotaļ jūtīgi uz temperatūras ietekmi un var sabojāties- zaudējot efektivitāti, tamdēļ es neiesaku izmantot šīs metodes, jo ziedputekšņus var lietot arī tīrā veidā, kas jau atrisinās jeb kādas problēmas ar to, kā lietot. 

 .