black Nightshade
Solanum nigrum L.

Night in black

   

Black Nightshade is an annual plant, 10-50 cm tall. Stem erect, branched, lightly hairy. The leaves are simple, arranged alternately, without leaflets, broad- or elliptic-oval, up to 13 cm long and 8 cm wide. The edge of the leaf is almost smooth, rarely toothed. Flowers bisexual, correct, white, small (6-8 mm in diameter), arranged in drooping cymes. Fruits - black berries (8-9mm in diameter). Blooms from July to October. The fruits ripen in September-October.

For medicinal purposes, the above-ground part of the plant is collected in August-September, the fruits in September-October. Dry in well-ventilated areas or in forced dryers at a temperature not exceeding 35C. Ready drug is stored in boxes for 6-8 years.

Black nightshade contains tannins and dyes, carotene, vitamin C, bitter glycoside dulcamarin and glycoalkaloids: solanine, solaceine, solaneine. Poisonous glucosides and alkaloids, especially solanine, are found in unripe fruits, when they are ripe, they practically collapse.

Ārstnieciskā nozīme

Melnā naktene un tās preparāti iedarbojas spazmolītiski, pretiekaisuma, sāpju remdējoši, urīna dzenoši, nomierinoši daudzu nervu sistēmas slimību un gremošanas sistēmas darbības traucējumu gadījumā. Turklāt, melnās naktenes preparātiem piemīt hepaprotektoras, antitoksiskas, žulti dzenošas un antioksidanta īpašības. Svaigas ogas iedarbojas caureju veicinoši un helmintus dzenoši.

Melnā naktene ir sens ārstniecības augs un to lieto jau no aizvēsturiskiem laikiem. Vecos traktātos ir informācija, ka melnās naktenes augļu ievārījumu lietoja galvas sāpju mazināšanai.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto praktiski visu augu: nostādinājumi, novārījumi, ogas un to sula, ziedes no lapām u.t.t. Piemēram, jaunu dzinumu un lapu novārījumu lieto kā tēju, ja piemeklējušas spastiskas sāpes vēderā, kolīts, spazmas urīnpūslī, muskuļu un reimatiskas sāpes, neirozes, epilepsija, dispepsija, pielīts, krampji un ekzēma. Žāvēta auga nostādinājumus lieto kā caureju veicinošu līdzekli, dažādu gremošanas trakta slimību gadījumā, nierakmeņu un žultsakmeņu slimības gadījumā, hemoroīdu un tūskas ārstēšanai, kā urīndzenošu, prethelmintu un antiseptisku līdzekli.

Melnās naktenes nostādinājumus lieto, kā asins attīrošu līdzekli kašķa, eksudatīvās diatēzes un furunkulu gadījumā. Šis augs ir vērtīgs slimniekiem ar bronhiālo astmu un bronhītu.

Melnās naktenes ogām piemīt daudz ārstniecisko īpašību, piemēram, tās labvēlīgi ietekmē tādas slimības, kā ateroskleroze un hipertonija (ēd 5-6gr svaigu ogu dienā), urīnpūšļa un urīnceļu slimības, ādas slimības, tās ēd lai uzlabotu redzi. Ogu ekstraktus spirtā izmanto, kā nomierinošu līdzekli, ar sulas un ūdens šķīdumu skalo kaklu angīnas gadījumā, lai ārstētu stomatītu un strutojošas smaganas, ar šo šķīdumu skalo arī brūces, plīsumus, izmanto aplikācijām konjunktivīta, kašķa gadījumā. Kā pilienus iesnu gadījumā.

Melnās naktenes preparātus lieto arī ekzēmu un psoriāzes ārstēšanai. Svaigas vai sasmalcinātas melnās naktenes lapas liek aplikāciju veidā uz brūcēm, abscesu un furunkuliem. Vannas no šī auga nostādinājuma izmanto, kā nomierinošu un sāpju remdējošu līdzekli reimatisku un podagrisku sāpju gadījumā, radikulīta, išiasa un neirītu gadījumā.

Tautas medicīnā melnās naktenes ziedu nostādinājumu izmanto, kā urīna dzenošu un atkrēpošanos veicinošu līdzekli.

Pēc tautas zintnieku domām melnā naktene palīdz arī ļaundabīgu asins slimību ārstēšanai, tai skaitā leikozes.

 Not recommended for use

Care must be taken when using preparations of black nightshade, as the plant is poisonous. When using this plant long-term and in large doses, the salonin in the plant can cause dizziness, impaired vision, vomiting, diarrhea, uncontrolled urination and convulsions.

It is not recommended to use the plant during pregnancy and lactation, as well as to treat small children with it.

Follow the exact dosages and consult a specialist!