Stevia
Stevia rebaudiana Bertoni

  

Stevia is a perennial plant, 60-80 cm tall (very rarely more than 1 m). Visually, the plant resembles a heavily branched bush, but it is not classified as a shrub or semi-shrub. Root system fringed. The roots are thread-like, weakly branched, up to 60 cm long. The stem is erect, cylindrical, branched and covered with leaves. Leaves simple, cross-opposite, entire, without leaflets. The leaf is inverted oval with a weakly toothed edge. The flowers are white, small, five together in one inflorescence - cymes, which form a complex inflorescence. The seeds are small, 2-3 mm.

Stevia leaves are used for medicinal purposes. The leaves contain many valuable substances - diterpene glycoside stevioside (<7%) and other glycosides, vitamins A, C, P, E, as well as trace elements, flavonoids - rutin, quercetin, etc., essential oils, tannins, polysaccharides and fibers.

Ārstnieciskā nozīme

Stēvija iedarbojas tonizējoši, organismu stiprinoši un profilaktiski.

Pētījumos noteikts, ka stēvija neveicina rūgšanas procesus zarnu traktā, tāpat arī neveido nogulsnes uz zobiem un neveicina baktēriju koloniju veidošanos uz tiem, kuras izraisa kariesu.

Bioloģiski aktīvās vielas nesabrūk temperatūras ietekmē, līdz ar to, augu var pievienot arī termiski apstrādājamiem ēdieniem.

Saldo garšu augam piešķir glikozīds- steviozīds. Nelielos daudzumos stēvija rada saldas garšas uztveri, taču lielos daudzumos šī garša jau paliek rūgta. Stēvija dabīgā formā (svaiga) ir 10-15 reizes saldāka par mums ierasto cukuru, savukārt, stevizoīdu ekstrakts jau 300 reižu saldāks. Tāpat arī tika atrasti stēvijā vēl divi glikozīdi, kuri salduma ziņā ir 400-500 reizes saldāki par cukurbiešu cukuru.

Šodienā, steviozīdi ir saldākais, dabiskais produkts, kurš ir atklāts. Tam nepiemīt kaloritāte un citas negatīvas īpašības, kā klasiskajam cukuram, steviozīdi- tas ir ideālākais cukura aizvietotājs. Kā arī stēvija ir daudz veselīgāka, kā mākslīgie saldinātāji. Stēviju drīkst lietot cukura diabēta, aptaukošanās un vielmaiņas traucējumu gadījumā.

Stēvijas preparāti atjauno spēkus pēc nervu izsīkuma un fiziskās pārslodzes. Auga lietošana atbrīvo no noguruma, palielina muskuļu spēku un dinamiku. Stēvija tādā veidā kļūst par vērtīgu sportistiem un cilvēkiem, kuri nodarbojas ar fiziski vai garīgi smagu darbu. Stēvija bremzē novecošanās procesus.

Not recommended for use

Side effects have not been observed when using stevia. It can be used by both children and elderly people. Scientists have determined that the substances in stevia are completely harmless to humans.

An exception may be individual intolerance of a substance!