Balodene izplestā
ATRIPLEX PATULA L.

    

  • Angliski: common Orache
  • Vāciski: Spreizende Melde
  • Zviedru: vägmålla
  • Igauņu: harilik malts
  • Lietuviešu: plačioji balandūnė
  • Krievu: лебеда раскидистая

Izplestā balodene ir augs, kuram ir mietveida saknenis. Stublājs augumā no 30-100cm, kails, stāvs, sazarots, ar horizontāliem vai piepaceltiem uz augšu zariem. Lapas zaļas, no abām pusēm vienkrāsainas, plānas, nokarājušās uz leju, uz īsa kātiņa. Lapas izkārtotas pretēji ar bultveida pamatni, plati ķīļveida vai gandrīz lancetiskas, augšpusē ar īsu smaili, gandrīz vienmēr ar veselu malu. Ziedi izvietoti blīvās ziedkopās. Zied jūnijā- jūlijā, sēklas nobriest septembrī, līdz pusei oktobra.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu (lapas, jaunos stublājus, ziedus, sēklas). To lieto gan svaigā, gan žāvētā veidā. Augu ievāc ziedēšanas laikā. Žāvē pakārtus buntēs, ēnainā un labi vēdināmā vietā. Sēklas ievāc pēc to nobriešanas pakāpes. Auga virszemes daļu var uzglabāt vienu gadu, sēklas līdz trijiem gadiem.

Pārtikas vajadzībā augu ievāc pirms ziedēšanas, kamēr tā vēl ir jauna un sulīga. Pārtikā var ievākt auga galotnes arī vēlāk, bez ziediem.

Īpaši vērtīgs augs kļūst tā ziedēšanas laikā. Tajā atrasti ir saponīni, betaīns, askorbīnskābe, karotīns, ēteriskās eļļas, rutīns, <30% olbaltumvielas, daudz šķiedrvielu un minerālo sāļu.

Ārstnieciskā nozīme

Izplestā balodene tiek pielietota tikai tautas dziedniecībā un pie tam vēl plaši. To izmanto, kā nostādinājumu podagras, hemoroīdu, ādas niezes, dzeltenās kaites, vāju menstruāciju un leikorejas gadījumā. Augu var veiksmīgi arī pielietot, kā sāpju mazinošu līdzekli, kuņģa kolītu gadījumā. Augu izmanto arī sausa un hroniska klepus ārstēšanai, kā atkrēpošanos veicinošu līdzekli. Izmanto augu arī dzemdību laikā, lai padarītu tās vieglākas. Dažādos maisījumos, augu izmanto, kā pret labdabīgo audzēju līdzekli.

Auga lapām piemīt antibakteriāla aktivitāte, tāpēc tās svaigā veidā var likt uz brūces. Samaļot svaigu augu putriņā, ar tās palīdzību var no pūžņojošām brūcēm, skabargu vietām vilkt ārā strutas.

Ārīgi auga nostādinājumus izmanto, lai skalotu kaklu angīnas un lai skalotos ādas niezes gadījumā.

Izplesto balodeni var izmantot, lai ārstētu amenoreju, dzelteno kaiti, plaušu slimības, kā asiņošanu apturošu un urīna dzenošu līdzekli. Augs labi palīdzēs, lai ārstētu skrofulozi, audzējus un tulznas. Tējas veidā to lieto klepus, grūti atdalāmu krēpu, aizsmakumu ārstēšanai. Augs noder arī, lai ārstētu hipovitaminozi un cingu.

Der zināt, ka šī auga ziedputekšņi ir pats stiprākais alergēns, kurš pie mums ir sastopams.

Nav ieteicams lietot

Pārmērīga šī auga lietošana var veicināt gremošanas sistēmas un nervu sistēmas slimību izveidošanos. Šo augu nedrīkst lieto akmeņu slimības gadījumā (žultsakmeņi, nierakmeņi u.c.).

Lasīt par bebrukārkliņu ->