Purva atālene
Parnassia palustris L.

  

  • latviski: purva atālene
  • angliski: Grass-of-Parnassus
  • vāciski: Sumpf-Herzblatt
  • zviedru: slåtterblomma
  • igauņu: harilik ädalalill
  • lietuviešu: pelkinė mandrauninkė
  • krievu: белозор болотный

Purva atālene ir daudzgadīgs augs, kurš izaug līdz pat 55cm augstumā. Saknenis ir īss ar plašu bārkšsakņu sistēmu. Lapas ovālas vai olformas, sulīgi zaļas virspusē un blāvākas apakšā, veido piesaknes lapu rozeti.

Uz atsevišķiem ziedkātiem veidojas lieli, balti ziedi. Ziedlapiņas olformas, klātas ar caurspīdīgām, rozīgām vai zaļām dzīslām. Ziedi smaržo dienas laikā un pilnībā nesmaržo pa nakti. Auglis- daudzsēklu kārbiņa.

Ārstnieciskam nolūkam tiek izmantots viss augs. Auga virszemes daļu ievāc ziedēšanas laikā (jūlijs- augusts). Žāvē augu labi vēdināmā un ēnainā vietā, izklājot to plānā slānī vai sienot buntēs.

Saknes rok pēc auga noziedēšanas, sākot ar septembri līdz pat decembrim, attīra no augsnes, apvītina saulē un žāvē piespiedu žāvētājos 40-50C temperatūrā. Sēklas ievāc, kad tās nobriedušas un žāvē līdzvērtīgi saknēm.

Purva atālenes virszemes daļā atrodamas 4.5% miecvielas, 4.2% flavonoīdu, 3.4% sveķvielu, līdz 0.75% askorbīnskābes, 0.12% kumarīnu, līdz 0.03% alkaloīdu, kā arī saponīnu un rūgtvielu. Saknēs atrasti alkaloīdi, lapās ogļhidrāti un leikoantociānīdi. 

Ārstnieciskā nozīme

Purva atālenes ārstnieciskās īpašības ir pētītas maz. Pētot šī auga spirta izvilkumus un ūdens nostādinājumus, tie uzrādīja efektīvu asinsvadu sašaurinošas un caureju radošas īpašības, kā arī strofantīnam līdzīga ietekme uz sirdi, palielinot tā laicīgo tilpumu un palielinot saraušanās amplitūdu, vienlaicīgi samazinot tās ritmu.

Spirta izvilkums iedarbojas baktericīdi uz zelta stafilokoku, ūdens nostādinājums paaugstina zarnu tonusu un motoriku.

Šis augs ir perspektīvs, lai radītu sirds darbību uzlabojošus, baktericīdus, žulti dzenošus un caureju veicinošus līdzekļus.

Tautas medicīnā purva atāleni izmanot plaši. Sasmalcinātu, svaigu augu pielieto ārīgi, to liekot uz svaigām un pūžņojošām brūcēm. Nostādinot auga virszemes daļu vai saknes iegūst līdzekli pret konjunktivītu un blefarītu. Auga nostādinājumu lieto sirds neirožu, tahikardijas, epilepsijas, drudža, histēriju, galvas sāpju un bezmiega gadījumā. Ar to ārstē novājinātu sirds muskuli, mazinot pārlieku biežu sirds saraušanos.

Zintnieki iesaka purva atāleni plaušu iekaisumu, tuberkulozes, augšējo elpceļu slimību, gremošanas trakta slimību, kolītu, tievās zarnas iekaisuma, dažādu saaukstēšanās slimību ārstēšanai. Tas ir efektīvs līdzeklis, pret cistītu, nefrītu, uretrītu, nierakmeņu un žultsakmeņu, gonorejas, aknu un žults pūšļa iekaisumu, kā arī pret dažādu izcelsmju iekšējo asiņošanu.

Purva atālenes ekstraktu lieto reimatoīdu sāpju un jostas vietas sāpju gadījumā, arī dzemdību atvieglošanai, dzemdes noslīdēšanas un gremošanas trakta kolītu gadījumā. Ir nojausma, ka purva atālenes līdzekļi var būt efektīvi gremošanas trakta vēža gadījumā.

Vīriešiem

Auga sēklu novārījumu un nostādinājumu izmanto, lai ārstētu urīna aizturi, kuru raisījusi prostatas adenoma.

Nav ieteicams lietot

Purva atālene ir indīgs augs, tāpēc tā lietošana ir bīstama un prasa precīzi ievērotas lietošanas devas. Saindēšanās rada sliktu dūšu, rada pastiprinātu siekalu izdali, rada aizdusu un caureju.

Šo augu nedrīkst lietot grūtniecības laikā, kā arī ja sirgst ar hipertoniju, bradikardiju un ir novērojama paaugstināta asins rece. Šo augu nav vēlams lietot bērniem un barojošām mātēm.

Lasīt par āboliņu ->