B grupas vitamīni
B grupas vitamīnu kopējais apraksts

B grupas vitamīni ir ūdenī šķīstoši savienojumi, kuri atrodas pārtikas produktos kopīgi vai atsevišķi. Tie nodrošina metabolismu, strādā kā koenzīmi un pārveido olbaltumvielas un ogļhidrātus enerģijā.

Šie vitamīni uztur ādas un muskuļu tonusu, kā arī nodrošina nervu sistēmas adekvātu darbību un šūnu veidošanos procesus. B grupā ietilpst 12 savā starpā saistītu, ūdenī šķīstošu vitamīnu. Astoņi no tiem ir uzskatāmi par dzīvības procesiem svarīgiem un ir iekļaujami uzturā:

 • B1 (tiamīns);
 • B2 (riboflavīns);
 • B3 (niacīns, pazīstams arī kā p vai PP vitamīns);
 • B5 (pantotēnskābe);
 • B6 (piridoksīns jeb piridoksamīns);
 • B7 (biotīns jeb vitamīns H);
 • B9 (folijskābe jeb vitamīns M, vitamīns Bc);
 • B12 (kobalamīns).

Vitamīniem līdzīgas vielas

Nav grūti pamanīt, ka starp minēto vitamīnu numuriem ir pārtraukumi, nav iekļauti tādi vitamīni, kā B4,B8,B10 un B11. Šie savienojumi eksistē un agrāk tie tika uzskatīti par vitamīniem. Vēlāk tika noskaidrots, ka šie savienojumi veidojas paši organismā vai nav dzīvībai svarīgi. Tādā veidā šie vitamīni ieguva pseidovitamīnu jeb vitamīniem līdzīgu vielu statusu.

Holīns (B4)- obligāta sastāvdaļa dzīvnieku uzturā, cilvēka organisms šo savienojumu veido pats, nelielos daudzumos. Tas palīdz izstrādāt un veidot neirotransmiteru acetilholīnu, kā arī piedalās tauku metabolismā. Holīns ir sastopams pienā, olās, aknās un zemesriekstos. Veselā organismā holīns tiek izstrādāts pastāvīgi.

Inozitols (B8)- savienojums, kurš ir svarīgs šūnu signālu pārvadei, organisma hormonālai reakcijai, nervu funkcionalitātei un augšanai. Inozitolu organisms ražo pats no glikozes un ir atrodams daudzos organisma audos.

Para-aminobenzoskābe (B10)- izplatīts savienojums dabā, kurš pašlaik cilvēka organismam nav nepieciešams dzīvības procesu nodrošināšanai.

Pteril-hepta-glutamīnskābe (B11)- savienojums, kurš sastāv no vairākiem komponentiem un tiek uzskatīta par folijskābes vienu no formām. Pašlaik par šo savienojumu ir maz informācijas.

Fiziskās un ķīmiskās īpašības

B grupas vitamīni savā starpā nav saistīti ne ķīmiski, ne fiziski, taču tiem ir kopīgas īpašības:

 • Tie visi, izņemot liposkābi, ir ūdenī šķīstoši;
 • Vairums no tiem, ja ne visi, ir koenzīmi un tiem ir nozīmīga loma metabolisma procesos;
 • Vairums no šīs grupas vitamīniem ir iegūstama no aknām vai rauga;
 • Vairums no tiem var tikt sintezēti ar zarnu baktēriju palīdzību.

Tiamīns

Balta kristāliska viela, kura viegli šķīst ūdenī, grūtāk etilspirtā, taču nešķīst ēterī un hloroformā. Pēc smaržas atgādina raugu. Tiamīns sabrūk augstās temperatūrās, ja pH līmenis ir augsts. Tas ir spējīgs izturēt īsu vārīšanos pie 100C. Attiecīgi, tas zūd tikai daļēji gatavojot ēdienu vai taisot konservus. Ilglaicīga vārīšana, vai vārīšana sārmainā vidē to sagrauj. Taču tas ir stabils skābā vidē. Der zināt, ka kvieši ir bagāti ar tiamīnu, taču to malšanas procesā tie zaudē tā saturu līdz pat 80%. Praksē miltus mēdz pat bagātināt ar sintētisko tiamīnu.

Riboflavīns

Oranži dzeltena kristāliska viela. Tā šķīst ūdenī un etanolā, nešķīst ēterī un hloroformā. Riboflavīns ir izturīgs pret karsēšanu un skābu vidi, taču viegli sabrūk sārmu un gaismas ietekmē. Riboflavīna ūdens šķīdumam ir raksturīga dzelteni zaļa fluorescence. Tas iztur konservēšanas un kulinārijas procesus.

Pantotēnskābe

Bāli dzeltena, bieza eļļa, kura labi šķīst ūdenī un etilacetātā, nešķīst hloroformā. Tā ir izturīga pret oksidētājiem un reducētājiem, taču sabrūk temperatūras ietekmē, gan skābā, gan sārmainā vidē.

Niacīns

Niacīns ir vienkāršākais no vitamīniem. Tā ir balta, kristāliska viela, kuru viegli var izšķīdināt etilspirtā. Vitamīns ir temperatūras izturīgs. Nikotinamīds ir niacīna atvasinājums, kurš sastopams baltu, adatveida kristālu veidā. Tas šķīst ūdenī, ir izturīgs pret karsēšanu un skābekļa ietekmi. Tāpēc produktu gatavošana laikā tā zudumi ir minimāli. Līdzīgi tiamīnam, B5 vitamīns zūd smalcināšanas procesā.

B6 vitamīnu grupa

Sevī iekļauj 3 savienojumus: piridoksīnu, piridoksālu un piridoksamīnu. Visas trīs savienojumu formas piridīna atvasinājumi. No bioloģiskā viedokļa visas trīs formas ir savstarpēji aizvietojamas. Piridoksīns ir balta, kristāliska viela, kura labi šķīst ūdenī un spirtā un nedaudz arī taukainajos šķīdinātājos. Šis vitamīns ir jūtīgs pret gaismu un UV starojumu. Tas ir izturīgs pret temperatūru, gan skābā, gan sārmainā vidē, taču piridoksāls un piridoksamīns sabrūk augstas temperatūras ietekmē.

Biotīns

Biotīnam ir neparasta molekulārā struktūra. Ir iespējamas divas biotīna formas: allobiotīns un epibiotīns. Biotīns un tiamīns ir vienīgie sēra saturošie vitamīni, kurus līdz šodienai ir izdevies atrast. B7 vitamīns veido garas kristāliskas adatas. Šķīst ūdenī un etilspirtā, taču nešķīst ēterī un hloroformā. Vitamīns ir temperatūras izturīgs un noturīgs pret skābu un sārmainu vidi. Kušanas temperatūra 230C.

Folijskābe

Folijskābes molekula sastāv no trīs vienībām. B9 grupas vitamīni atšķiras cits no cita ar glutamīnskābes daudzumu.

Folijskābe ir dzeltena, kristāliska viela, kura vāji šķīst ūdenī un nešķīst taukainos šķīdinātājos. Tā ir izturīga pret karsēšanu sārmainā un neitrālā vidē. Folijskābe sabrūk saules gaismas ietekmē.

Kobalamīns

Šis vitamīns ir atrodams tikai dzīvnieku izcelsmes produktos. Noteiktos diētas apstākļos B12 vitamīns var tikt sintezēts ar zarnu mikroorganismu palīdzību. Cianokobalamīns ir unikāls ar to, ka tas sintezējās tikai ar aneirobiem zarnu mikroorganismiem. B12 vitamīna struktūra ir viena no sarežģītākajām. Tā ir izteikti sarkana, kristāliska viela. Tā labi šķīst ūdenī, spirtā un acetonā, taču nešķīst hloroformā. B12 ir izturīgs pret karsēšanu neitrālā vidē, taču sabrūk karsējot skābā vai sārmainā vidē.

B grupas vitamīnu vērtīgās īpašības

Valda uzskats, ka tiamīns palīdz uzturēt cilvēku veselības stāvokli Alcheimera slimības slimniekiem- slimība, kura saistīta ar nepietiekamu piridoksīna un kobalamīna saturu organismā. Augstas niacīna devas, kuras ir nozīmējis ārsts, mazina holesterīna līmeni un līdzsvaro lipoproteīnus. Ir dati, ka niacīns spēj novērst pusaudžu diabētu ( 1 tipa, kurš atkarīgs no insulīna) bērniem, kuri ir pakļauti riskam, uzturot insulīna izdali ilgāk, kā parasti.

Niacīnu izmanto arī, lai atvieglotu stāvokli mijklibošanas un osteoartrīta gadījumā, kaut arī niacīns lielās devās osteoartrīta gadījumā var radīt problēmas ar aknām.

Izmantojot riboflavīnu, paaugstinātās devās, var samazināt migrēnu lēkmju biežumu. Piridoksīnu izmanto terapeitiskam nolūkam, lai mazinātu sirds saslimšanu risku, mazinātu sliktu dūšu grūtniecības laikā, kā arī lai mazinātu pirmsmenstruālā sindroma simptomus. Magnijs kopā ar piridoksīnu var labvēlīgi ietekmēt, bērnu autistu uzvedību.

Depresijas, plānprātība un garīgi traucējumi, bieži ir sekas, kobalamīna un folijskābes nepietiekamībai. Folijskābe mazina risku saslimt ar dzemdes kakla un zarnu vēzi. B grupas vitamīniem ir vadoša loma DNS saišu formēšanā. Turklāt, smaga B grupas vitamīnu nepietiekamība var radīt novirzes jaunu šūnu veidošanās un augšanas procesā, kas savukārt, var novest arī līdz ļaundabīgiem audzējiem. Neskatoties uz citu grupu vitamīniem un vielām, B grupas vitamīni ir svarīgi sirds veselībai. B grupas vitamīni, kopā ar C vitamīnu stiprina pret stresa noturību virsnieru dziedzeriem.

Der pieminēt, ka B grupas vitamīni arī palielina dzīvības spēkus un enerģiju.

B grupas vitamīni ir ūdenī šķīstoši, attiecīgi, tie nenogulsnējas organisma taukaudos un tiek izvadīti pateicoties urīnam. B vitamīni tiek uzņemti caur gremošanas traktu, mijiedarbojoties ar proteīniem, kuri palīdz vitamīnam uzsūkties.

B grupas vitamīni kosmetoloģijā

B grupas vitamīni ir svarīgi ādas, nagu un matu veselībai. Gan jau būsiet dzirdējuši par jēlas olas un alvejas sulas lietojumu kosmētiskām vajadzībām, tad šie ir lieliski B grupas vitamīnu avoti. Kuriem pievieno vēl medu un gatavo dažādus līdzekļus, kuri satur B,A,E vitamīnus- tiem piemīt antiseptiska, antioksidējošas un kondicionējošas īpašības.

Efektīvākā aptiekas versija matiem būs B1, B3, B6 un B12 vitamīni.

B grupas vitamīnu īpatnības

Katram no šīs grupas vitamīniem ir savi simptomi, deficīta gadījumā un precīzu atbildi varēs sniegt tikai ārsts, kurš vitamīns tieši trūkst. Taču ir daudz kopīgi simptomi, kuri liecina, ka trūkst B grupas vitamīni:

 • Nervu sistēmas traucējumi;
 • Redzes traucējumi, konjunktivīts;
 • Mēles , lūpu un ādas iekaisums;
 • Dermatīts;
 • Anēmija;
 • Depresija, trauksme, paaugstināta nogurdināmība;
 • Traucēta uztvere;
 • Matu izkrišana;
 • Miega traucējumi;
 • Lēna brūču dzīšana.

Parasti, ūdenī šķīstošos vitamīnus var lietot arī lielās devās, bez blaknēm, jo liekais daudzums tiks izvadīts ar urīna palīdzību. Taču, lietojot, ikdienā 500mg Niacīnu var rasties nieru iekaisums. Niacīns arī var radīt problēmas kontrolēt cukura līmeni asinīs, kas ir svarīgi diabēta slimniekiem. Kā arī palielināt urīnskābes daudzumu, kas saasinās podagras izpausmes. Turklāt, pārlieku daudz niacīna pastiprina kuņģa sulas sekrēciju un mazina asinsspiedienu.

Augstas piridoksīna devas var radīt aknu iekaisumu vai neatgriezeniskus nervu bojājumus.

Kopumā B grupas vitamīni nav toksiski un nav ievērotas smagas blaknes, ja tiek pārsniegtas diennakts ieteicamās devas.