Tīruma mētra
Mentha arvensis (Mentha gentilis)

  

  • angliski: corn Mint
  • vāciski: Acker-Minze
  • zviedru: åkermynta
  • igauņu: põldmünt
  • lietuviešu: dirvinė mėta
  • krievu: мята полевая

Tīruma mētra ir daudzgadīgs augs ar ložņājošu sakneni, augumā no 10-60cm, nereti sasniedzot augumā arī līdz 1m. Stublāji sazaroti, biežāk izstiepti, kā stāvi, nereti sarkanīgi, ar uz leju vērstiem matiņiem. Lapas olveida formas vai izstiepti olveida formas, gadās arī izstiepti eliptiski, garumā 2-6,5cm, platumā 1-2cm, galotnēs smailas, malas zobotas. Ziedi bāli violeti, lillīgi (retāk balti vai rozā), izmēros 3-4mm, kuri veidojas bumbveidīgās ziedkopās lapu pazarēs. Tīruma mētra zied no jūnija līdz oktobrim. Sēklas nobriest no augustā- oktobrī.

Augs, labprāt, aug uz laukiem, pļavās, ūdenstilpņu krastos, kā arī purvainos apvidos. Tīruma mētrai patīk viegli skāba augsne un tā labi aug uz mālzemes. Augs ir salturīgs, līdz -15C. Tīruma mētra ir tendēta uz hibridizāciju.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc tīruma mētras virszemes daļu. Augu žāvē uz sietiem, ēnainās vietās vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 30C temperatūru.

Savvaļā augošajā mētrā ir daudz vērtīgu ķīmisku savienojumu- mentols, mentons, neomentols, limonēns, metilacetāts, piperitons, beta- kariofillēns, alfa pinēns, beta pinēns, miecvielas un flavonoīdi.

Auga virszemes daļā ir ēteriskās eļļas (<2%), kuras sastāvā ietilpst mentols, limonēns, alfa pinēns, kampfēns, kariofillēns, oktanols, timols, izobaldriāna aldehīds, furfurols, mentons, mentenons, piperitons, izobaldriānskābe un kapronskābe un citas sastāvdaļas.

Izmantojot sausas un maltas tīruma mētras masas ķīmiskos testus, noteikti arī alkaloīdu, polifenolu, flavonoīdu, miecvielu, saponīnu, sirds glikozīdu un diterpēnu klātbūtne.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstnieciskam nolūkam tīruma mētras ēterisko eļļu pielieto, kā kuņģa darbības uzlabojošu un pretsāpju līdzekli, mentolu- iesnu, migrēnas gadījumā, kā arī kā antiseptisku un sāpju remdējošu līdzekli, to izmanto arī lai ārstētu apsaldējumus.

Mētras lapas lieto, migrēnas, neiralģijas gadījumā; visu virszemes daļu- kā pretklepus, atkrēpošanos veicinošu līdzekli, kā arī tahikardijas, sliktas dūšas, vemšanas, alerģijas gadījumā. Tas palīdz arī, kā apetītes uzlabojošs līdzeklis, hiperacīda gastrīta, gremošanas trakta un aknu koliku gadījumā, iedarbojas arī kā savelkošs līdzeklis.

Tīruma mētru izmanto, galvenokārt, apetītes veicinošos, kuņģa darbības ietekmējošos, sviedru dzenošos, žulti dzenošos un nomierinošos tējas maisījumos.

Nav ieteicams lietot

Mētras, kuru sastāvā ir mentols, nekādā gadījumā nedrīkst dod zīdainīša vecuma bērniem, jo mentols var nomākt vai pat apturēt elpošanu. Ieteicamais vecums, kad bērnam var dot tīruma mētru ir 5 gadi. Tīruma mētra nav piemērota arī cilvēkiem, kuriem ir tendence uz alerģijām, ar pazeminātu arteriālo asinsspiedienu un ar zemu venozo asinsvadu tonusu. Augu nav ieteicams lietot arī grūtniecības un laktācijas periodā, vai vismaz to nelietot bieži un lielos daudzumos.

Lasīt par piparu mētru ->