Zaķpēdiņa dumbrāju
GNAPHALIUM ULIGINOSUM L.

   

  • Angliski: marsh Cudweed
  • Vāciski: Sumpf-Ruhrkraut
  • Zviedru: sumpnoppa
  • Igauņu: soo-kassiurb
  • Lietuviešu: pelkinis pūkelis
  • Krievu: сушеница топяная

Dumbrāju zaķpēdiņa ir viengadīgs augs, augumā no 5-25cm. Stublājs piepacelts, sazarojas jau lejasdaļā, smalks un apmatots ar pelēcīgi zaļu apmatojumu. Lapas izkārtotas pamīšus, sēdošas, lineāri lancetveida, garumā līdz 5cm un platumā līdz 3cm, pelēcīgu apmatojumu, veselu malu, ar vienu dzīslu. Ziedi brūni dzeltenīgi, mazi, izvietoti olveida kurvīšos, kuri atrodas blīvi stublāju galotnēs pa 1-4 ziedkopai. Zied jūlijā- augustā. Augļi nobriest sākot ar jūliju.

Medicīniskām vajadzībām, parasti, ievāc tikai savvaļā augošos augus, mirklī kad tie zied, jūlijs- augusts. Ievācot augu to rauj ar visām saknēm, žāvē apēnotā un labi vēdināmā vietā vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 40-50C temperatūru.

Ārstnieciskās īpašības nodrošina augā esošās vielas: flavonoīdi (gnafolozīdi A un B, luteolīns, skutellareīns, skutellareīna glikozīds, rutīns, tricīns, eupafolīns, kvercitīns), hlorogēnskābe un kafijskābe, karotinoīdi (līdz 55 mg/%), kā arī C vitamīns, tiamīns, sveķvielas (<16%), miecvielas (<4%), kumarīni, alkaloīdi (gnafalīns), ēteriskā eļļa (<0,05%), fitosterīni.

Ārstnieciskā nozīme

Dumbrāju zaķpēdiņa iedarbojas, kā pretiekaisuma, antibakteriāls, savelkošs, asinsvadu paplašinošs, sadatīvu un hipotensīvs līdzeklis, tas samazina arī sirds ritmu.

Auga preparāti pastiprina arī reparācijas, reģenerācijas un epitelizācijas procesus. Dumbrāju zaķpēdiņu var lietot ārēji, taisot no tās aplikācijas, lai ārstētu trofiskās čūlas un apdegumus. Ar to var skalot dzemdi, dzemdes erozijas gadījumā.

Īpaši efektīvs ir šī auga eļļas izvilkums, lai ārstētu grūti dzīstošas brūces un sastrutojušas čūlas.

Tautas medicīnā šo augu papildus lieto, kā novārījumu, lai ārstētu kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlu, lai mazinātu asinsspiedienu, ārstētu tuberkulozi, diabētu, zarnu slimības, stenokardiju. Ārīgi, lai dziedētu brūces. Eļļas izvilkumus pielieto, lai pastiprinātu reģenerācijas procesus čūlu un apdegumu gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Šo augu nedrīkst lietot hipotonijas un tromboflebīta gadījumā. Nav ieteicams arī grūtniecības un latācijas periodā.

Lasīt par meža zaķskābeni ->