Kārvele bumbuļu
CHAEROPHYLLUM BULBOSUM


  

  • Angliski: bulbous Chervil
  • Vāciski: Rüben-Kälberkropf
  • Zviedru: rotkörvel
  • Igauņu: mugul-varesputk
  • Lietuviešu: gumbuotasis gurgždis
  • Krievu: бутень клубненосный

Bumbuļu kārvele ir divgadīgs vai daudzgadīgs augs, retāk viengadīgs ar labi attīstītu olveida sakneni ar stāvu, dobju un sazarotu stublāju, augumā līdz pat 180cm. Stublāja pamatnē ir redzams bumbuļveida paplašinājums. Lejas daļā stublājs ir klāts ar violetiem plankumiem un bez rievām, klāts cietu apmatojumu . Augšpusē kails, nereti “uzpūsts” mezglojumu vietās.

Lapas pelēcīgi zaļas. Augšējās lapas gandrīz sēdošas, apakšējās uz gariem kātiem.

Ziedkopas- sarežģīti čemuri ar 12-20 gludiem stariem. Ziedlapiņas sīkas, baltā krāsā. Zied no maija beigām līdz pat augustam. Labs medus augs. Augļus nogatavina augustā. Augļi- gareniski izstieptas sēklas.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto bumbuļu kārveles visas daļas. Ievākto augu sadala gabalos un žāvē uz sietiem, ēnainā un labi vēdināmā vietā. Augu, laiku pa laikam nepieciešams apmaisīt, lai uz to nerastos puve un augs nesarūgtu. Izžāvēto drogu, ieteicams, uzglabāt papīra vai auduma maisos, tumšā vietā. Droga derīga vienu gadu.

Bumbuļu kārveles sakneņu ievākšana notiek sākot ar augustu līdz pat novembrim (līdz parādās pirmās salnas). Sakneņus skalo tekošā ūdenī un tad griež nelielos gabalos. Žāvēšanu ieteicams veikt piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 50C. Izžāvētus sakneņus uzglabā tumšā un sausā vietā, ne ilgāk kā divus gadus.

Visās auga daļās ir atrasts gaistošais alkaloīds herofilīns, sakneņos ēteriskās vielas un aptuveni 20% cietes. Auga virszemes daļā līdz 0.7% flavonoīdi, līdz 1.6% kumarīni, līdz 0.4% ēteriskās eļļas un līdz 7mg% C vitamīna. Auga enerģētiskā vērtība ir 20kcal.

Ārstnieciskā nozīme

Augā esošie flavonoīdi, labvēlīgi ietekmē asinsriti, kā arī stiprina asinsvadu sieniņas. C vitamīns, kurš ir visnotaļ lielos daudzumos, stiprinās imūno sistēmu, kā arī tas piedalās kolagēna sintēzē, kas palīdz ādai nenovecot. Bumbuļu kārvele arī iedarbojas, kā viegls urīna dzenošs, spēcinošs, tonizējošs un pretiekaisuma līdzeklis.

Protams, tautas medicīnā bumbuļu kārveli pielieto daudz plašāk. Ārstnieciskam nolūkam pielieto visas auga daļas. Svaiga auga sula palīdz ārstēt dzelteno kaiti, tuberkulozi, elpceļu iekaisumus, drudzi un galvas reiboņus. Bērnu ārstēšanai izmanto auga sulu, lai novērstu limfmezglu iekaisumus. Ar sulu var ārstēt arī ādas slimības, brūces un furunkulus. Šim nolūkam sulu lieto ārīgi un neatšķaidītu ar ūdeni.

Bumbuļu kārveles sakneņa nostādinājums ir pazīstams, kā efektīvs gremošanas trakta ārstēšanas līdzeklis. Bet , lai uzlabotu gremošanu pielieto, šī auga, lapu novārījumu. Ar šādu novārījumu var arī ārstēt urīnpūšļa un nieru iekaisumus, kā arī tūsku, kuru raisa šie iekaisumi.

Auga virszemes daļas nostādinājumi uzlabo imūnās sistēmas darbību. To var izmantot, kā tonizējošu un vienlaikus spēcinošu līdzekli. Saaukstēšanās un grūti atdalāmu krēpu gadījumā, šo nostādinājumu dzer ar profilaktisku nolūku.

Bumbuļu kārvele ir efektīva avitaminozes, varikozo vēnu, cukura diabēta un hipertonijas gadījumā. Turklāt augs iedarbojas viegli nomierinoši un palīdz uzlabot atmiņu.

Nav ieteicams lietot

Nav novērotas blaknes lietojot šo augu, neskaitot gadījumus, kad cilvēkam ir alerģija pret kādu no augā esošām vielām. Protams, īpaša uzmanība ir jāvērš grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ja šo augu lieto bērnam, kurš nav sasniedzis 12 gadu vecumu.

Lasīt par ārstniecības kliņģerīti ->