Kāpēc sēnes?
Kāds gan varētu būt iemesls sākt lietot ārstnieciskam nolūkam sēnes?

Cilvēkam pret sēnēm vienmēr ir bijusi bijība, ja salīdzina ar augu lietošanas kultūru. Sēnes ir kas bīstamāks, mistiskās un nezināmāks. Īstenībā jau tā nav taisnība un arī lielākā daļa ārstniecības augu ir maz pētīti, tikai tos biežāk ierasts sastapt dažādās tirdzniecības vietās. Augi ir tādi vairāk savējie, ja salīdzina ar sēnēm!

Mūsdienās, sēnes tiek pētītas aiz vien vairāk un vairāk tieši no ārstniecības viedokļa un tajā iegulda savus līdzekļus arī lielas farmācijas kompānijas. Meklējot jaunas alternatīvas, kuras ir grūti sintezēt ķīmiski. Un tieši šie sēņu preparāti, kuri rezultātā tiek iegūti ir pieskaitāmi pie ekskluzīvās medicīnas, kura reti kad ir pieejama parastam cilvēkam- saprotams, cenas dēļ!

Sēņu preparāti ir ievērojami dārgi un tas ir arī pamatoti. Neņemot vērā dārgo apstrādi, tās ir arī grūti ievākt pietiekamos apmēros- ne visas sēnes var izaudzēt fermas apstākļos, kā arī pašaudzētas sēnes ne vienmēr sevī satur vielas tādā daudzumā, kā tās, kuras ievāktas savvaļā. Piemēram, Āzijas valstīs tiek audzētas lakas plakanpiepes (Ganoderma lucidum), taču tā iedarbības ziņā ir vājāka, kā tās māsa, kura ir izaugusi savvaļā. Taču padomājot loģiski, savvaļā to nevar ievākt tādos apjomos, lai nodrošinātu ražošanas līniju ar izejvielu. Pašreiz, pasaulē efektīvākie sēņu preparāti ir ražoti Ziemeļu Korejā un ja ir iespējas pie tiem tikt un pietiek tiem līdzekļu, tad ir vērts!

Tā būtu monētas vienas puse, ja vēlamies iegādāties Āzijas produkciju ar populārajām sēnēm- reiši, šitaki, maitake u.t.t.

Taču mums ir arī pašiem savas sēnes, kuras nebūt nav sliktākas par Āzijas valstu piedāvātajām. Ārstniecībā var izmantot ievērojami daudz sēņu, taču sākumā derētu iepazīties ar populārākajām, kuras būtu: parastie zemestauki, bērzu čaga, baravikas, bekas, rudmieses, parastās gailenes un sarkanā mušmire. Pārējās jau iepazīsiet laikam ejot.

Ārstniecības sēņu ievākšana paredz specifiskas zināšanas- jāspēj noteikt precīzu sēnes atbilstību sugai, ir jāzina, kurā laikā to ievāc un kā to tālāk apstrādā. Sēnes visā pieminētajā ir vairākas reizes sarežģītākas un cimperlīgākas, salīdzinot ar ārstniecības augiem. Sēnes nav tas stāsts, ko parasti iemāca omīte un tad tā arī turpinām, kā tas nereti ir ar ārstniecības augiem. Sēnes pieprasīs no Jums mācīties, mācīties un mācīties- jo sēnēm ir vēl viena īpašība, nezināšana var radīt cilvēka veselībai smagas un dažkārt arī neatgriezeniskas sekas. Tāpēc minēju, pāris sēnes, ar kurām ir nosacīti droši strādāt- neskaitot sarkano mušmiri, jo nereti, kāds ievāc panteru mušmiri sarkanās vietā. Taču, lai arī tās savā starpā salīdzina, pēc jaudas, tad panteras mušmire pēc sava sastāva un iedarbības ir kā sarkanā mušmire, kurai piejaukta klāt ir melnā driģene.

Par laiku, kad ievāc sēnes, ko gan tur zināt? Tā varētu šķist! Bet patiesībā, ārstniecībai ievāc tikai nobriedušas sēnes, ne jaunas un ne vecas, piemēram! Tāpat arī vai zināji, ka parasto gaileni ievāc līdz tās cepure nesasniedz 10 cm diametru, tad tā paliek jau nevērtīga un pat mazliet kaitējoša (pārauguša gailene vizuāli redzami maina savu izskatu). Un šādi sīkumi ir praktiski katrai sēnei, katrai sugai un visu augšanas periodu tajās variē kāda cita viela, to apzinoties tiek vāktas konkrēta vecuma sēnes, konkrētas veselības problēmas ārstēšanai. Vai tas ir sarežģīti? Nē, tas nav sarežģīti, ja nemēģina apgūt visas ārstniecībā izmantojamo sēņu sugas uzreiz.

Tāpat arī apstrāde ir sarežģīta- precīzas temperatūras, gala rezultāta konsistence, apstrādes laiks, uzglabāšanas īpatnības un citi knifi, kas atkarīgi tieši no apstrādājamās sēnes.

Iegādājoties sēņu produktus, kā jau vairākkārt lieku uzsvaru uz vērtību, kuru esat pamanījuši, ka nemaz nav maza! Kāpēc tā ir? Tāpēc, ka sēnes ievākt ir nosacīti sarežģīti, protams, ja zināt vietas, tad tas būs nosacīti vieglāk. Bet te iegūto sēņu masu sadaliet ar 10 un sapratīsiet cik daudz iegūsiet pulveri (neaizmirstiet to visu daudzumu vēl apstrādāt) vai ja vēlaties gatavot ko spirtā, tad pierēķiniet klāt spirta izmaksas. Tāpat ievācot sēnes savā sēņu vietā, cik reāli izdosies ievākt? 10-20 kg? Žāvētā veidā tie būs 1-2 kg. Ir, protams, lielāka izmēra sēnes, kā bērza čaga, žāvējot tā paliks viegla, bet nosacīti no vienas sēnes iegūsiet lielāku daudzumu drogas. Un tagad padomājam par to, ka bērzu čaga vidēji izaug 30 gadu laikā- pilnvērtīgi nobriest, attiecīgi, atrodot mazu čagu nāksies pagaidīt 15 gadus vismaz (30 gadi, ir tas mirklis kad tā aktivizējas- nogalina koku pilnībā un sāk veidot augļķermeni, tad ievācamais sklerocijs ir jau nevērtīgs).

Kādi tad ir ieguvumi, savādāk runājam vien par to cik sarežģīti ir viss!?

Ārstnieciski lietotās sēnes ir nepieciešamas nelielās devās, piemēram, vairums sēņu lietosiet ik dienas pa 1-2 gr. pulvera veidā, vai pa 2 deserta karotēm šņabja izvilkumu. Plus iegūsiet samērā koncentrētu un plaša spektra iedarbības preparātu, sēnēs ir daudz vielu, kuras nav sastopamas augos, kā arī sēnes iedarbojas ievērojami ātrāk par augiem. To es, protams, nevaru teikt kā viennozīmīgu faktu, jo ir dažādi augi, ir dažādas sēnes. Taču populārāko sēņu iedarbību var sajust jau pēc pāris devām.

Vairums sēņu var lietot kompleksi ar citām dabas veltēm, tādi pastiprinot pozitīvo efektu uz organismu, kā tad ja lietojat tikai ārstniecības augus. Vēl jo vairāk, ja papētīsiet, kā pareizi lieto ārstniecības augus tad daļēji atskārtīsiet, ka tās aplietās tējas ar verdošo ūdeni ir tuvu bezjēdzīgas, taču kurš gan vēlas 30 minūtes, katliņā vārīt sev ārstniecisko augu izvilkumu un tad vēl stundas četras nostādināt? Nav taču interesanti! Tai pat laikā sēnes pulveri iemet mutē, uzlej virsū ūdeni un gatavs- galvenais atcerēties!

Šajā rakstā es nesaku, ka sēnes ir vērtīgākas par ārstniecības augiem, protams, ka tā nav! Tās ir lieliskas alternatīvas un viena otru pastiprinoša dabas velte. Tās ir jaunas iespējas, kā varat radīt lielāku iespaidu uz savu organismu, ātrāk un kvalitatīvāk sasniegt vēlamo rezultātu. Vēl jo vairāk palielinot savas iespējas, Jūs samazināt iespēju, ka paralēli lietosiet bezjēdzīgos medikamentus (bezjēdzīgie ir tie kurus raksta pa labi pa kreisi, nedomāju tos, kas paredzēti konkrētiem un smagiem apstākļiem). Plus apgūstot sēņu iespējas, sapratīsiet, ka tiek pavērt pavisam jauns apvārsnis ar dažādiem dabīgiem elementiem, kā varat sevi uzturēt formā. Piemēram, lai ķermenī iznīcinātu dažādus parazītus, var lietot parasto biškrēsliņu (toksisks augs), alternatīva ir vājāks prethelmintu augs, kā dzeltenā ilzīte, taču šeit der pieminēt spēcīgu sēni, kā parastā gailene, kurai nav destruktīva iedarbība uz organismu kopumā un nenāksies izbaudīt tās garšu. Ja esat dzēruši parasto biškrēsliņu un ja vēl kursa veidā, tad saprotat, par kādu garšu runāju! Parasto gaileni palietosiet 10 dienas pa 2 grami dienā, sadalot porcijās, tad uztaisīsiet 10 dienu pārtraukumu un kursu atkārtosiet- viss un tik vienkārši.

Ar šo rakstu es vēlos aicināt Jūs aizdomāties par šādu perspektīvu, kā ārstniecības sēnes un šo tēmu padziļināti pētīt! Zinu, ka zālīšu ievācēji nereti nesaistās ar sēnēm, jo saprot, ka paši nav droši, kā arī diez vai kādam to varēs iebarot, jo mūsdienu cilvēki vēl nav gatavi riskēt un mēģināt, rezultātā vienkārši baidās! Bet tas ir reāls un perspektīvs ārstniecības līdzeklis, kurš var palīdzēt ļoti daudzās dzīves situācijās un tikai mācot cilvēkus, pieradinot tas ienāks mūsu ikdienā, kā pašsaprotama lieta un tas būs tikai un vienīgi plus mūsu sabiedrībai!