Avanturīns

Akmens īpašības

Dažādās valstīs, akmenim ir dažāds nosaukums- belorečīts, indiešu žadeīts, zaigojošais, taganaīts, fuksīts.

Avanturīns ir viens no smalkgraudu kvarca grupas pārstāvjiem. Tas mēdz būt zaļā, dzeltenā, zilā, melnā un ķiršu krāsās. Tajā var būt arī citu minerālu ieslēgumi, kā, piemēram, getīts, gematīts, dzelzs hidroksīds.

Cietība 6,0-7,0 pēc Mosa skalas; blīvums 2,0-2,6 g/cm3

Pamata atradnes atrodas Ķīnā, Austrālijā, Brazīlijā, Norvēģijā, Čīlē, ASV, Austrijā un citur retāk.

Ārstnieciskās īpašības

Ārstnieciskos nolūkos avanturīnu nēsā uz rokas (rokas sprādze) vai uz kakla (kā krelles). Uzskata, ka tas palīdz tikt galā ar dažāda veida alerģijām, bronhītiem, sirds-asinsvadu slimībām, samazina asinsspiedienu, palīdz dziedēt brūces.

Austrumu valstīs uzskata, ka avanturīns stimulē sirds centruuzlabo redzi, un atbrīvo no nervu saspringuma. Īpaši labi akmens līdz, ja to izmanto kā masāžas bumbas.

Maģiskās īpašības

Senatnē avanturīns tika uzskatīts par tiešāko Mēness maģijas akmeni- tā kā tam ir mainīgs raksturs, tad to tieši saistīja ar Mēnesi. Arī Mēness ietekmē cilvēka ikdienu, atkarībā no tā fāzes- tukšs, augošs, pilns, dilstošs, tad arī litoterapeitiem dalījās viedoklis par akmens ietekmi. Vieni uzskatīja, ka akmens ir labs palīgs azartspēļu spēlētājiem, taču pārāk ar tām aizraujoties, avanturīns varēja palīdzēt arī izputēt; otra grupa atkal runā par to ka avanturīns ietekmē sirds lietas un tas palīdz atrast īsto otru pusīti. Lai vai kā, visi ir, vienoti viedoklī par to, ka avanturīns nodrošina labu garastāvokli- piepilda cilvēku ar optimismu, ar ticību saviem spēkiem, dod skaidru prātu!

Taču nevajadzētu būt pārsteidzīgam, domājot, ka uzvelkot avanturīnu dzīve uzreiz paliks skaistāka! Šo akmeni nav ieteicams lietot cilvēkiem, uz kuriem gulstas liela atbildība- augsti amati, vai ģimenes apgādāšana (bērni, līdz 16 gadiem). Un pat tiem, kam avanturīns nevar kaitēt, nebūtu ieteicams šo akmeni nēsāt ilglaicīgi.

 Vislabāk to ir nēsāt dilstošā Mēness fāzē (no pilnmēneša līdz jaunam mēnesim).

Pārlieku bieža avanturīna nēsāšana atnesīs tikai neveiksmi dzīvē- jo tas spēj padarīt savu saimnieku vieglprātīgu!

Astrologi neiesaka šo akmeni pat piemērīt visiem, kas dzimuši uguns stihijas zīmēs!

Talismani un amuleti

Ievērojot iepriekš izrunātās akmens īpašības, avanturīns ir lielisks mīlestības akmens, to ieteicams vilkt, gatavojoties uz pirmo randiņu.

Tāpat arī šis akmens ir spējīgs dot iedvesmu- dzejniekiem, māksliniekiem un mūziķiem!

Avanturīna viltojumi

Šeit plaši neizplūdīšu aprakstos, bet ļaušu aplūkot bildes, kurās ir avanturīna stikls, kas veidots mākslīgi, un tiem nav nekāda sakara ar dabīgiem minerāliem- ne avanturīniem, ne zelta akmeņiem.


Šo toņu mākslīgi radītās imitācijas ir lētas un parasti sastopamas šādās krāsās, nereti zilo paveidu saucot par "Kairas naktīm", sarkano paveidu par "Zelta akmeni". Taču šīs imitācijas tiek veidotas no stikla, neliela daudzuma akmens pulvera un dažādu metālu smalkām skaidām. Tāpēc iegādājoties šādu imitāciju- esiet uzmanīgi un nepārmaksājiet lieki!