Neaizmirstulīte tīruma
MYOSOTIS ARVENSIS

  

  • Angliski: Forget-me-not
  • Vāciski: Vergißmeinnicht
  • Zviedru: förgätmigej
  • Igauņu: lõosilm
  • Lietuviešu: neužmirštuolė
  • Krievu: незабудка

Tīruma neaizmirstulīte ir viengadīgs vai divgadīgs augs, ar mietveida sakņu sistēmu un stāvu, sazarotu stublāju. Stublājs augumā 30-40cm, apmatots, sazarojums sākās pie pamatnes vai no stublāja vidus. Lapas pelēcīgi zaļā krāsā, īsi apmatotas no abām pusēm. Lapas sakārtotas pamīšus, izstiepti lancetveida formas. Tīruma neaizmirstulītei ziedi ir gaiši zilā krāsā ar dzeltenu centru, diametrā 2-5mm. Tīruma neaizmirstulīte zied sākot no maija līdz pat rudens vidum. Auglis- spīdīgs riekstiņš, melnā vai tumši brūnā krāsā, olformas, mazliet saplacināts. Viens augs dod, vidēji, 500 sēklas, kuru dīgtspēja saglabājas līdz 3 gadiem.

Ārstniecības nolūkam izmanto visu auga virszemes daļu. Ievāc augu tā ziedēšanas laikā. Ievāktos augus žāvē svaigā gaisā, pasargātā no saules vietā vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40-50C temperatūru. Izžuvušu augu sasmalcina un uzglabā papīra vai auduma maisos līdz 2 gadiem.

Tīruma neaizmirstulīte satur tanīnus (5-6%), antociānu, saponīnus, flavonoīdus, kāliju un augu taukus.

Ārstnieciskā nozīme

Tīruma neaizmirstulīte iedarbojas, kā pretiekaisuma, asiņošanas apturošs un atkrēpošanos veicinošs līdzeklis. Tas palīdz mazināt arī sviedru izdali. Lietojot auga preparātus ārīgi, tas palīdzēs mazināt niezi un tūsku, tāpēc ir veiksmīgi pielietojams, ekzēmas un dažāda veida izsituma ārstēšanai. Augam ir noteikta arī pret audzēju aktivitāte.

Tautas medicīnā tīruma neaizmirstulīti lieto novārījumos, nostādinājumos, izvilkumos, tējās, kā svaigu sulu un pulvera veidā. Ārstnieciskam nolūkam, tautas medicīna izmanto visas auga daļas.

Auga saknes novārījumu pielieto ārīgi, lai ārstētu acu slimības. Nostādinājumus pielieto elpošanas orgānu slimību ārstēšanai- smaga klepus, bronhīta, asins atklepošanas, plaušu tuberkulozes gadījumā.

Stipru auga novārījumu pielieto ārīgi, ādas niezes un izsitumu gadījumā, kā arī lai ārstētu sauso ekzēmu. Šādam nolūkam lieto arī auga kompreses vai taisa vannas. Tīruma neaizmirstulītes pulveri un svaigu sulu lieto, lai ārstētu dzimumorgānu un mutes dobuma ļaundabīgus audzējus.

Vīriešiem

Augu izmanto, lai ārstētu vecuma bezspēku, kā arī lai ārstētu dažādus iekšējos audzējus.

Nav ieteicams lietot

Augs nav ieteicams bērniem un sievietēm grūtniecības/ laktācijas periodā, kā arī cilvēkiem, kuriem ir alerģija uz šo augu.

Lasīt par parasto niedri ->