Receklene dzeltenā
Tremella mesenterica

No dzeltenās receklenes ir iegūts bioloģiski aktīvs polisaharīds glukuronoksilomāns. Laboratoriski pētījumu norāda, ka tas iedarbojas imūnās sistēmas stimulējoši, radio-aizsargājoši, pret dieabēta attīstību, pretiekaisuma un antialerģiski, kā arī piedalās aknu aizsardzībā (hepatīts B).

Etanola ekstrakts no svaigiem augļķermeņiem raisa pilnīgu iznīcību vēža šūnām ar apzīmējumu A549 (plaušu vēzis), palielina interferona un Interleikīna 2 izstrādi, nogalina dzemdes kakla vēža šūnas un pastiprina ķīmijterapijas iedarbību.

Ķīnā vairāki preparāti uz glukuronoksilomāna bāzes ir jau patentēti- tie iedarbojas, pret audzēju, iekaisumu un regulē asinsspiedienu un tos izmanto oficiālajā medicīnā.

Dzeltenās receklenes augļķermeņi satur aminoskābes un B grupas vitamīnus, kas padara šīs sēnes ne tikai vērtīgas no medicīniskā viedokļa, bet arī pārtikas.

Tautas medicīna

Ķīnas tautas medicīnā dzelteno recekleni izmanto, kā organisma stiprinošu līdzekli, kā arī ai ārstētu plaušu slimības, bronhitu, paralīzi, acu iekaisumu un kā nomierinošu līdzekli.

Anglijā ar šo sēni apstrādā ādas čūlas, tādi paātrinot to sadzīšanu un izzušanu.

Ievākšana

Latvijā šī sēne netiek ievākta.

Bulgāru recepte

Ņem 3-6gr. žāvētas sēnes vai 30-60gr. svaigas, aplej ar ūdeni un vāra uz mazas liesmas, līdz izveidojas pastveidīga masa. Pabeidzot vārīt pievieno nedaudz medu. Dzer pirms miega 10 dienas. Palīdz saaukstēšanās, gripas, bronhīta, astmas un vispārējā vājuma gadījumā.

Pārtikas nozīme

Sēni var ēst svaigu, pievienojot to salātiem (pievieno saldskābās mērces).

No svaigām vai žāvētām sēnēm vāra arī buljonu.

Ķīnā šī sēne ir uzskatāma par delikatesi, no tās gatavo imūnsistēmas stimulējošās veģetāriešu zupas.

Lasīt par priežu rudmiesi ->