Usneja bārdainā
USNEA BARBATA

Bārdainā usneja tiek plaši izmantota tautas medicīnā un homeopātijā. Tā ir pazīstama ar savām pretiekaisuma, spazmolītiskājām, drudža mazinošām īpašībām, usneja aktivizē imūno sistēmu, labvēlīgi ietekmē sirdsdarbību un asins vadus, samazina asins spiedienu un regulē vielmaiņas procesus, palīdz sakārtot barības vada darbību.

Kā jau vairums ķērpju arī bārdainajā usnejā ir visnotaļ daudz usnīskābes, kurai piemīt spēcīgas antibiotiskas īpašības. Tā būs iedarbīga uz zelta stafilokoku, streptokoku, pneimokoku, Candida dzimtas sēnīti, tuberkulozes mikrobaktēriju u.c. Ķērpis labi noderēs disbakteriozes, respirātorisko slimību gadījumos un pat lai ārstētu plaušu vēzi un ādas melanomu u.c.

Ķērpjus arī mūsdienās plaši pielieto attīstītās valstīs, kā piemēram, Vācijā, lai ārstētu mutes dobuma iekaisumus un slimības, kā arī lai izdales sistēmas problēmu gadījumos (piemēram, gonoreja).

Tāpat kā citus ķērpjus, arī šo izmantoja padomju laikos radītajās antibiotikās, ar nosaukumu Binīns. Binīns tiek pielietos dažādu iekaisumu un apdegumu ārstēšanai, gan iekšķīgi, gan ārīgi. To pielieto arī dzemdes erozijas ārstēšanai.

Kā atpazīt?

Bārdainā usneja ir pieskaitāma pie krūmveida ķērpjiem. Tās lapotne ir dzeltenīgi-zaļa, atgādina “bārdu”, mēdz sasniegt 1-2m garumu. Ķērpja zari ir cieti un cilindriski, galos “mataini”, pārklāti ar nelieliem spicumiem, vai pusapaļiem uzkalniņiem. Uz šiem uzkalniņiem veidojas balti, pulverveidīgi vai graudaini punktiņi, ar kuru palīdzību ķērpis vairojas.

Parasti bārdainā usneja aug uz eglēm, priedēm vai bērziem, izmantojot koku tikai balstam. Usnejas sastāvs ir līdzīgs koka mizas sastāvam uz kura tas aug. Usneja aug samērā lēni, gada laikā aptuveni 5mm.

Ievākt Bārdaino usneju drīkst cauru gadu.

Kosmetoloģija

Bārdainās usnejas ekstrakts ir labi pazīstams kosmetoloģijas nozarē, tas pazīstams, kā antibakteriāls, pretiekaisuma, pretsēnīšu, brūču dziedējošs, lobošs, antioksidants, imunomodulējošs un dezodorējošs līdzeklis. Usnejas ekstrakts sastopams dezodorantos, gelos, krēmos, losjonos pēc skūšanās, saules aizsargājošos līdzekļos un zobu pastās. Ķērpi var izmantot, lai ārstētu akni, seboreju un dažādus dermatīta tipus.

Izsenis usnejas novārījumus lietoja, lai samazinātu vasaras raibumus un pigmentācijas plankumus. Usnejas pulveri efektīvi dziedēja brūces, ekzēmas, furunkulus, apdegumus un ādas plaisas. Bārdainās usnejas līdzekļus veiksmīgi izmanto kosmetologi Vitiligo slimības gadījumā. Ķērpja pulveri vannā, spēs palīdzēt, normalizēt normālu melanīna izdales funkciju ādā.

Ķīmiskais sastāvs

Bārdainajā usnejā atrasts 1,12% usnīskābes, kurai piemīt spēcīgas antibiotiskas īpašības. Vairāk šīs skābes veidojas jaunajos ķērpja atzaros. Ķērpī atrodamas arī ir rūgtvielas, askorbīnskābe, jods un citi vērtīgi elementi.

Farmakoloģiskās īpašības

Usnīskābi aktīvi izmanto medikamentu, kosmētikas un parfimērijas ražošanā. Farmācijas nozare ir pierādījusi usnīskābes lieliskās īpašības, kā antibakteriālam, pretvīrusu, atsāpinošam, pretiekaisuma līdzeklim. Nesenie pētījumi liecina, ka usnīskābei ir arī spēcīga ietekme uz Helicobacter pylori (iznīcinoša), kurš ir ierosinātājs kuņģa čūlām, 12-pirkstu zarnas čūlām, un gastrītiem.

Eiropas zinātnieki pētot bārdainā usnejā esošo usnīskabi un tās antimikrobo aktivitāti spēja apliecināt, tās aktivitāti uz tādiem marķieriem, kā:

  • Sēnīte Candida Albicans (90% samazinājums pēc 7 dienu iedarbības);
  • Zelta stafilakoku (99% samazinājums pēc 4 dienu iedarbības);
  • Pseudomonas aeruginosa baktērija (99% samazinājums pēc 7 dienām);
  • Zarnu nūjiņu (75% samazinājums pēc 7 dienām);
  • Aspergillus Niger (55% samazinājums pēc 7 dienām).

Tāpat arī atzīmē usnīskābes aktivitāti uz tādu baktēriju kā Propionibacterium acnes, aknes izraisītājs. Kopā tika pētīti 29 veidi dažādu marķieru, uz 9 usnīskābe iedarbojas visnotaļ efektīvi. Pētījumā, noteikts, ka bārdainos usneju var pielietot ādas tīrošā kosmētikā, kā efektīvi kopjošu līdzekli un kas interesanti, pati usnīskābe attīrīs arī pašu kosmētisko līdzekli.

Bārdainās usnejas sastāvā ir liels gļotvielu saturs, kas norāda uz to ka tā ir aktīva arī cīņā ar disbakteriozi. Gļotvielām piemīt vērtīgās adsorbējošās spējas, tās spēj lieliski sasaistīt toksīnus zarnu traktā un tos izvadīt no organisma. Kā arī ķērpis samazinās, zarnās pūšanas un rūgšanas procesus ar savām antibakteriālām īpašībām.

Usneja palīdzēs arī elpceļu saslimšanas gadījumos, jo tam ir ne tikai antibakteriāla iedarbība, bet arī atkrēpošanu veicinoša.

Bārdainā usneja arī iedarbojas uz sāpju radošajiem mikroorganismiem. To var pielietot, kā vienu no līdzekļiem ārstējot plaušu vēzi- protams, kā sastāvdaļu kompleksai ārstēšanai.

Pielietojums tautas medicīnā

Bārdainā usneja savu īpašību dēļ ir populāra seno tautu medicīnā, šobrīd cilvēki vairāk orientējas uz zālīšu tējām un medikamentiem.

Usnejas novārījumus lieto, kā antibakteriālu, pretiekaisuma, pretvīrusu, pretsēnīšu un pretsāpju līdzekli. Tā kā usneja ir dabīgs antibiotiķis, tā ir efektīva saaukstēšanās, gripas, tuberkulozes, pleirīta un pneimonijas gadījumā. Usneja noderēs arī augšējo un apakšējo elpceļu ārstēšanai.

Kopā ar cietiem augiem bārdainā usneja tiek izmantota arī lai ārstētu bronhiālo astmu. To efektīvi pielieto stenokardijas un hipertonijas gadījumā, barības sistēmas slimību, kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlas un vairogdziedzera slimību gadījumā.

Bārdainā usneja ir imunomodulējošs līdzeklis, tā novārījumi ir efektīvi pie disbakteriozes. Ar to ārstē arī mutes dobumu (gingvinītus un stomatītus). To lieto arī ārstējot visa veida onkoloģiju. Ķērpja novārījumus pielieto arī, lai ārstētu izvades sistēmu (zarnas, urīnvadi).

Šo ķērpi izmanto arī ginekoloģijā, kā novārījumu tamponiem, lai ārstētu kolītus, vaginītus un dzemdes kakla displāziju.

Ārēji usneju lieto lai iztīrītu strutojošas rētas, tāpat tas palīdzēs arī trofisko čūlu gadījumā. Ķirurģijā to izmanto arī traumatiskā osteomielīta gadījumā. Palīdzēs dziedēt 2 un 3 pakāpes apdegumus. Palīdzēs kopt ādu, ja uz to parādās furunkuli, plaisas vai sēnīšu slimības.

Kam nevajadzētu lietot Bārdaino Usneju?

Ja reiz tai ir tik daudz efektīvu īpašību, tad ir arī pāris ieteikumi, kad to nelietot, tā protams ir alerģija, pret kādu sastāvā esošu vielu, tāpat arī grūtniecības un laktācijas laikā, nebūtu vēlams. To nav ieteicams lietot cilvēkiem ar paaugstinātu kuņģa skābes saturu. Cilvēkiem kuri ir jūtīgi pret jodu un mazi bērni.

Latvijā sastopamās sugas un līdzīgie ķērpji

  • Īsmatainā usneja (Usnea hirta) – zaļpelēka, neliela (līdz 5 cm). Paresni galvenie zari, tiem daudz fibrillu – sīkiem matiņiem līdzīgu veidojumu.
  • Nokarpavedienu usneja (Usnea filipendula) – arī pelēkzaļa, arī paresni galvenie zari, taču laponis daudz lielāks) līdz 30 cm), daudz sīku zaru (līdz 1 cm), kas no galvenajiem zariem atzarojas taisnā leņķī („zivs mugurkauls”).
  • Brūnganējošā briorija (Bryoria fuscescens) – tumši brūna, zaļganbrūna. Nav izteikti atšķirīga resnuma zari.
  • Smalkmatainā briorija (Bryoria capillaris) – pelēka, zari smalki, visi apmēram vienāda resnuma.

Lasīt par briežu ķērpi ->