Matainā sievmētra
Elsholtzia ciliata

   

  • angliski: Crested Late Summer Mint
  • vāciski: Echte Kamminze
  • zviedru: kammynta
  • igauņu: suga-rihumünt
  • lietuviešu: kvapioji aniužė
  • krievu: эльсгольция реснитчатая

Sinonīmi/ latviešu apvidvārdi: smerdele (Mazzalve), vēderzāle (Nereta), desu zāle (Aknīste, Gārsene).

Matainā sievmētra ir viengadīgs augs ar stāvu, apmatotu un sazarotu stublāju, kurš sasniedz 70-80cm augstumā. Auga lapas olformas- eliptiskas, pretēji izkārtotas, gar malu apmatotas uz smalkiem lapu kātiem. No augšpuses tumši zaļas, no apakšpuses pelēkas. Lapas sasniedz 4cm platumu un 10cm garumu. Ziediņi ir maziņi, līdz 2mm gari, lillīgi. Ziedi izvietoti biezi, cilindriskā vālītes ziedkopā, kura ir līdz 1cm diametrā un 2-6cm gara. Augļi- olformas, tumši brūni riekstiņi.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto auga virszemes daļu (stublāji, lapas, ziedkopas). Augu ievāc butonizācijas periodā, jūlijā- augustā. Augu žāvē labi vēdināmā vietā un ēnā. Uzglabā drogu papīra maisos ne ilgāk par 3 gadiem.

Matainās sievmētras ēterisko eļļu iegūst ar tvaika destilācijas palīdzību.

Matainās sievmētras ķīmiskais sastāvs skaitās labi izpētīts. Augā ir atrasti mono- un seskviterpenoīdi, starp kuriem ir vērts pieminēt limonēnu, kamparu, nerolu, beta-pinēnu un geraniolu, miecvielas, benzolu un benzola atvasinājumi, steroīdi, ursulskābe, kafijskābe un tormanolātskābe, timols, evgenols, holīns, katehīns, C vitamīns, taukskābes, augu tauki un ēteriskā eļļa.

Ārstnieciskā nozīme

Matainās sievmētras ārstnieciskās īpašības saistās ar tās daudzveidīgo ķīmisko sastāvu. C vitamīns rada pretiekaisuma, temperatūras mazinošu un reģeneratīvu iedarbību. Miecvielas rada savelkošu iedarbību, ēteriskā eļļa palīdz gremošanai un padara augu par labu karminatīvu līdzekli. Citas auga sastāvdaļas rada urīna dzenošu, antibakteriālu un antimikotisku iedarbību.

Matainā sievmētra ir atradusi arī pielietojumu tautas medicīnā. Nostādinājumi un novārījumi rekomendējami, kā temperatūras mazinoši, pret vemšanas un urīna dzenošu līdzekli. Ar šī auga līdzekļiem stimulē gremošanu, to var izmantot meteorisma, gremošanas trakta spazmu, dažādu respiratoro slimību, tuberkulozes, pneimonijas, dzeltenās kaites, miomu, dzemdes erozijas, gastrīta un ascīta ārstēšanai. Ēterisko eļļu izmanto, kā brūču dziedējošu un antimikotisku līdzekli.

Nav ieteicams lietot

Matainai sievmētrai nav novērotas blaknes, neskaitot individuālu auga nepanesamību. Ir jābūt piesardzīgam ar šo augu grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ja plānots ar to ārstēt mazus bērnus.

Lasīt par silpureni ->