L- karnitīns vitamīns
L- karnitīna apraksts

L- karnitīns agrāk bija pieskaitīts pie vitamīnu veidīgām vielām, taču tika no šīs grupas izņemts, kaut arī vēl aizvien tas ir sastopams dažādos bioloģiski aktīvos preparātos, kā vitamīns. L- karnitīns pēc uzbūves ir līdzīgs aminoskābēm. L- karnitīnam ir spoguļforma (pretējas iedarbības savienojums) D- karnitīns, kurš cilvēka organismam ir toksisks. Tāpēc D formas un jauktās DL formas ir aizliegtas lietošanā.

L- karnitīna vērtīgās īpašības

L- karnitīns uzlabo tauku vielmaiņu un veicina enerģijas izdali, tos pārstrādājot organismā, paaugstina izturību fizisku slodžu laikā, uzlabo sirds darbību, mazina zemādas tauku un holesterīna līmeni, paātrina muskuļu audu augšanas ātrumu, stimulē imunitāti. L- karnitīns pastiprina tauku oksidēšanos.

Mijiedarbojoties ar citiem esenciāliem elementiem, L- karnitīns sintezējas organismā no aminoskābēm lizīna un metionīna, dzelzs, askorbīnskābes un B grupas vitamīnu klātbūtnē.

L-karnitīna īpatnības

Nepietiekamība:

  • Pastiprināts nogurums;
  • Sāpes muskuļos fizisku slodžu gadījumā;
  • Muskuļu trīcēšana;
  • Sirds darbības traucējumi (stenokardija, kardiomiopātija u.c.).

Liela daļa L- karnitīna tiek zaudēts gaļas produktus sasaldējot un vēlāk apstrādājot.

L- karnitīns sintezējas organismā- dzelzs, askorbīnskābes un B grupas vitamīnu ietekmē, attiecīgi, ja ir šo vitamīnu deficīts, tad arī L- karnitīna līmenis organismā krītas. Un arī veģetārs uzturs samazina L- karnitīna saturu organismā.