Rīsu eļļa
Rīsu kliju un dīgstu eļļa

 

Rīsu eļļu gatavo no rīsu klijām un rīsu dīgstiem. Pēc sastāva šī eļļa ir ar unikālām ārstnieciskām īpašībām, līdzīgi kā kukurūzas eļļa. Tik vien, kā šī eļļa pie mums nav pārāk populāra. Pašsaprotama tā ir Āzijā. Produkts ir bagāts ar vitamīniem, taukskābēm un antioksidantiem.

Rīsu eļļai ir maigi dzeltena krāsa un viegls aromāts. Eļļa nav tik populāra, kā sezama sēklu eļļa vai olīveļļa, taču arī šo eļļu var plaši izmantot pārtikā un kosmetoloģijā. Parasti šo eļļu izmanto maisījumos ar citām eļļām nepārsniedzot 40%.

Galvenais, eļļas ieguves avots ir klija- slānītis, kurš atrodas starp grauda aizsargslāni un pašu graudu. Šis slānis ir apbrīnojams pēc savas vitamīnu un taukskābju ietilpības. Pētniekus, šī eļļa piesaista, jo tajā ir neierasts savienojums- skvalēns, gamma-orizanols, vitamīns E un taukskābes. Pateicoties šiem savienojumiem, eļļa ir lielisks antioksidants.

Eļļā ir vitamīns E, A, PP un B grupa. Tāpat, kā citas eļļas, arī šajā eļļā ir taukskābes. Tajā ir ap 46% omega-9, 36% omega-6 un 1% omega-3. Starp piesātinātajām taukskābēm, tajā ir stearīnskābe un palmintskābe. Šis sastāvs, labvēlīgi ietekmē holesterīna daudzumu organismā.

Rīsu eļļā ir atrasts gamma-orizanols, tokotrienols, skvalēns un tokoferols. Tie visi ir lieliski antioksidanti, kas palīdzēs cīņā ar brīvajiem radikāļiem un aizsargās no to kaitīgās ietekmes.

Sastāvā ir arī fitosterīni. Tie palīdzēs atbrīvoties no kancerogēniem un labvēlīgi iedarbosies uz ādu, stiprinot šūnu membrānas, normalizēs ūdens līdzsvaru, veicinās šūnu reģenerāciju pēc apdegumiem un brūcēm, kā arī iedarbosies, kā labs pretiekaisuma līdzeklis.

Rīsu eļļu plaši pielieto medicīnā un kosmetoloģijā. Tas ir lielisks produkts, kuru izmantot diētas laikā. Šī eļļa palīdzēs attīrīt organismu no toksiskiem savienojumiem.

Zinātne ir arī atzinusi, ka ilglaicīgi lietojot rīsu kliju eļļu uzturā, mazinās onkoriski.

Ir rekomendācijas, ka tieši rīsu kliju eļļu, ieteicams, lietot sirds slimniekiem.

Pateicoties sastāvā esošajam gamma-orizanolam, rīsu kliju eļļa spēj lieliski aizsargāt ādu no UV starojuma. Būtība ir tajā, ka eļļa stimulē tirozināzes izstrādi, kura aizkavē UV staru nokļūšanu ādā un aizkavē melanīna pigmentācijas procesus. Rīsu kliju eļļa ir viena no biežākajām eļļām, kuru var sastapt dažādos no saules aizsargājošos līdzekļos. Turklāt, ne mazāk svarīgi, ir šī eļļas hipoalerģētiskās īpašības (nerada alerģiju). Tāpēc to var lietot ik viens, pat mazi bērni.

Eļļas unikālās īpašības nodrošina arī tajā esošās taukskābes. Tajā no visām skābēm, aptuveni, ¼ ir palmintskābe, kura labvēlīgi ietekmē ādu. Tā palielina ādas virsslānim spēju sevī uzņemt visdažādākās vielas, turklāt veicina kolagēna sintēzi, kā arī elastīna un hialuronskābes. Attiecīgi, ādas šūnas spēj visnotaļ ātri reģenerēties un cilvēks iegūt atkal jauneklīgu izskatu.

Eļļā ir daudz oleīnskābes- ap 50%. Tā aktivizē lipīdu vielmaiņu, notur ādā vairāk mitrumu un atjauno ādas barjeras funkcijas. Oleīnskābe arī palielina citu vielu uzsūkšanos spēju ādā. Eļļā ir arī daudz linolskābes, kurai piemīt lieliskas pretiekaisuma īpašības, kas lieti noder, dažādu ādas slimību gadījumā.

Der zināt, ka eļļai termiņš, diemžēl, nav tas garākais 6-12 mēneši. Un pēc atvēršanas to vēlams uzglabāt tumšā un vēsā vietā (ne ledusskapī). Pēc atvēršanas izlietot apmēram 6 mēnešu laikā. Protams, ja lietojat ārīgi, to varat droši darīt arī neievērojot šo termiņu, tokoferols (E vitamīns) labi to iekonservē, līdz pat diviem gadiem. Protams, vienmēr pārliecinieties par eļļas kvalitāti- smaržu, krāsu un vai nav sākušies oksidācijas procesi, tad gan eļļu nāksies utilizēt.

Rīsu kliju eļļa ir unikāla pārtikas eļļa, taču vislielāko popularitāti tā sākotnēji ir ieguvusi kosmetoloģijas nozarē. Ir dati, ka tā labvēlīgi ietekmē matu augšanu. Tāpēc tā ir sastāvā visdažādākajos skropstu un uzacu kopšanas līdzekļos. Šāda kosmētika arī noder, kā lielisks pretiekaisuma līdzeklis. Plāniem un bojātiem matiem var arī mājas apstākļos gatavot matu maskas uz rīsu eļļas bāzes.

Ja, matu ieveido ar kārsto metodi, tad rīsu eļļa ir tā, kura palīdzēs pēc šādām procedūrām atjaunot un bagātināt matu struktūru un veselību.

Āzijas valstīs uz rīsu dīgstu eļļas bāzes gatavo dažādu jauninošus līdzekļus. Kuri spēj atgriezt jauneklību ādā.

Tāpat, mēs noskaidrojām, ka eļļa ir hipoalerģiska. Līdz ar to, tā ir viena no galvenajām sastāvdaļām dabīgos ādas kopšanas līdzekļos, bērniem.

Tāpat, arī šo eļļu var lietot pieaugušie, lai koptu sejas, ķermeņa un roku ādu un nagu plāksnītes. Būtībā, eļļa, kā bāze ir universāla.

Rīsu eļļas ir hipoalerģiskas, līdz ar to, tās nerada blaknes. Taču, der uzmanīties ar to lietošanu gadījumos, ja ir kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas vai gastrīta saasinājumi, kā arī diarejas gadījumā.