Tintene porcelāna
Coprinus comatus

Porcelāna tintenei piemīt pretvēža, antioksidanta, antibakteriālas, pretsēnīšu un pret diabēta aktivitāte.

Svaigu sēņu ekstrakts uzrādīja pilnīgu sarkomas 180 un Ērliha karcinomas nomākšanu. Ir atrasti arī savienojumi sēnē, kuri pārtrauc vēža šūnu attīstību krūts vēža gadījumā un nogalina gan ER=, gan ER- vēža šūnas.

Etilspirta ekstrakts pat mazās devās nogalina olnīcu vēža šūnas, savukārt, etanola ekstrakts rada antiandrogēnu iedarbību (nomāc LNCaP šūnu attīstību un aptur prostatas vēzi).

Porcelāna tintenē esošais, dabīgais antibiotiķis koprinīns iedarbojas uz Aspergillus niger, Candida albicans, Esherichia coli, Staphylococcus, Pseudomonas un Bacillus. Fermentācijas procesā iegūtais koprinols ir efektīvs pret dažādām grampozitīvām baktērijām, kuras ir izturīgas pret mūsdienu zālēm. Turklāt ir iegūti dati par to, ka porcelāna tintenes polisaharīdi veicina cilvēka organismā fermenta lizozīma izstrādi, kurš savukārt aktīvi iznīcina baktēriju sieniņas.

Pēdējās desmitgades pētījumi rāda, ka porcelāna tintenes preparāti ir bagāti ar vanādiju, samazina cukura līmeni asinīs un var tikt lietoti kā pret diabētiski līdzekļi. Sēņu ekstrakts, kurš ir bagāts ar vanādiju spēj mazināt glikozes līmeni asinīs, stabilizēt glikohemoglobīnu un paaugstināt kopējo toleranci pret glikozi. Iegūtais polisaharīds komatīns arī palielina organisma izturību pret glikozi un mazina holesterīna un triglicerīdu saturu.

Porcelāna tintenes micēlija ūdens ekstrakts rada spēcīgu antioksidanta iedarbību, pateicoties tādai sēņu aminoskābei, kā ergotionīns.

Tautas medicīnā

Ķīnas tautas medicīnā šo sēni pielieto hemoroīdu mezglu ārstēšanai un gremošanas procesu normalizācijai.

Ievākšana

Ievāc tikai jaunus augļķermeņus ar baltām lapiņām. Sasmalcinātas sēnes izmanto svaigas vai spirta izvilkumu pagatavošanai.

Pārtikas nozīme

Porcelāna tinteni var izmantot, lai pagatavotu pirmos un otros ēdienus, uzkodas, pildījumus un tās var arī marinēt.

Iepriekšēja novārīšana nav nepieciešam, ēdams pat svaigā veidā. Sēni obligāti ir jāpārstrādā 1-2h laikā pēc tās ievākšanas.

Ir rūpīgi jāpārdomā šīs sēnes ievākšana, jo tai patīk augt pilsētas robežās, uz gružu kaudzēm, ceļmalās un līdzīgi, šādas sēnes var sevi saturēt ievērojamu daudzumu dažādu kaitīgu elementu.

Lasīt par parastajiem zemestaukiem ->