Deviņvīruspēks parastais
VERBASCUM THAPSUS L.

  

  • angliski: great Mullein
  • vāciski: Kleinblütige Königskerze
  • zviedru: kungsljus
  • igauņu: üheksavägine
  • lietuviešu: smulkiažiedė tūbė
  • krievu: коровяк обыкновенный

Parastais deviņvīruspēks- divgadīgs augs augumā 50-150cm, ar stāvu stublāju, lielām, elipsveidīgām lapām, kuras veido saknes pie saknes rozeti. Lapas vidēji 30cm garas un 10cm platas, lapas gals vai nu notrulināts, vai uz tā ir īss spicums, lapas malas parasti gludas. Viss augs klāt ar pelēcīgi- baltu vai dzelteni- pelēcīgu apmatojumu. Saknes sistēma stabveidīga. Ziedi divdzimumu, neregulāras formas, gaiši dzelteni, veidojas blīvā ziedkopā. Sēklas maziņas brūni- melnas. Zied augs vasarā no jūnija līdz pat augusta beigām.

Ārstnieciskā nozīme, pamatā ir auga ziediem. Ievāc tos ziedēšanas laikā, kad zieds ir atvēries. Augam ir savas īpatnības, tas no rīta uzzied un vakarā vai nu aizveras vai nokrīt. Līdz ar to ievākšana notiek dienas pirmajā pusē! Ja zieds tiek novākts tuvāk vakarpusei, tad to sažāvējot, tas nereti kļūst no dzeltena, tumši brūns, šāds zieds spēcīgi zaudē savas ārstnieciskās īpašības.

Ievāktos ziedus žāvē izklātā veidā, labi vēdināmā telpā vai arī piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 50C temperatūru. Labi izžāvētiem ziediem, ziedlapiņas kļūst viegli lūztošas un viegli visu masu pārvērst pulverī. Jāatceras, ka izžāvētais materiāls labi uzsūc ūdeni, tāpēc tā uzglabāšanai parasti izmanto hermētiskus traukus. Ziedu derīguma termiņš ir divus gadus, ja tas tiek pareizi uzglabāts. Auga sēklas ievāc rudenī- septembris-oktobris.

Veicot parastā deviņvīruspēka ūdens- spirta ekstraktu hromatogrāfisko analīzi, tika noskaidrots, ka pamata bioloģiski aktīvās vielas augā ir iridoīdu grupa (aukubīns, harpagīds, harpagīda acetāts, katalpols), ziedos tika atrasti arī fenolie savienojumi (flavonoīdi un fenolkarbonātskābe), miecvielas un polisaharīdi, apmēram 3%, kuri ietilpst gļotvielu sastāvā. Analizējot ziedos esošās gļotvielas, tika atrasts arī karotīns, saponīni, kumarīns, gumijvielas, flavonoīdi, ēteriskās eļļas, ogļhidrāti (3.5% glukozes, 11% cukurs, 4,5% sārmi). Gļotvielas un karotīns ir atrasts arī auga lapās. Pētot auga sēklas, tajās tika atrasti 11 dažādi augu tauki, kuru pamatā bija nepiesātinātās taukskābes, tāds kā linolskābe un linolēnskābe (līdz 90% no kopējo autu tauku satura). Parastā deviņvīruspēka ziedi satur makro (K, CA, Mn, Fe) un mikroelementus (Mg, Cu, Zn, Mo, Se, Ni, Sr, Pb, B, Li). Ziedos koncentrēti uzkrājas Stroncijs un Litijs.

Ārstnieciskā nozīme

Parastā deviņvīruspēka preparāti ir atzīti efektīvi augšējo elpceļu kataru gadījumos. Gļotvielas, kuras ir ziedos, noņem kairinājumu, bet saponīni sašķidrina gļotas bronhos un atviglo atkrēpošanas procesus. Ūdens- spirta tinktūras mazina arteriālo asinsspiedienu (līdz 20%), tāpat arī gatavo 1% spirta- ūdens uzlējumus, ar pretmikrobu iedarbību. Etanola ekstraktiem piemīt asins vadus paplašinošs efekts, uzlabo asinsriti par 20-30%. Tāpat arī ūdens izvilkums, labi palīdz cīnīties ar herpes vīrusu. Efektīvs tas ir arī A un B gripas vīrusa gadījumā.

Nostādinājums ir arī ļoti efektīvs pie dažādas etioloģijas neiralģijām, distrofijas, hipertonijas, aterosklerozes, nervu izsīkuma, epilepsijas lēkmēm. Efektīvi iedarbojas arī hemoroīdu ārstēšanā (izmanto sēdvannās). Tādām vajadzībām gatavo maisījumu no parastā deviņvīruspēka ziediem un saknēm. Efektivitāti atzīst arī oficiālā medicīna.  Tāpēc arī aptiekās var atrast līdzekļus, kas gatavoti uz šī auga bāzes- rektālās sveces un eļļas izvilkumi.

Tautas medicīnā parastā deviņvīruspēka saknes novārījumus lieto caurejas gadījumā, lai skalotu mutes dobumu zobu sāpju gadījumā un lieto pulverveida, kā pretparazītu līdzekli. Šī līdzekļa sula svaigā veidā, lieti noder, lai ārstētu karpas (lieto lokāli). No stublājiem spiež sulu un lieto, lai ārstētu bronhītus un elpceļu iekaisumus. Ar ziedu un lapu novārījumiem var skalot acis, lai mazinātu to iekaisumu. Tautā deviņvīruspēku pazīst, kā urīna dzenošu līdzekli, novārījumus no tā lapām un saknēm lieto hroniska cistīta, bronhiālās astmas, plaušu tuberkulozes, kuņģa un zarnu katara, aknu un liesas slimību, saaukstēšanās, reimatisma, galvas sāpju un citu slimību gadījumā.

Šo auga novārījumu lieto arī vannās, rahīta profilaksei un lai ārstētu skrofulozi. No lapu novārījuma taisa kompreses, lai ārstētu plīsumus, čūlas, hemoroīdus un kašķi. Ar žāvētu zāli, var apbērt arī pēc apdegumu brūces un plīsumus uz pēdām.

No deviņvīruspēka un olīveļļas gatavo karalisko eļļu (eļļas izvilkums), kuru lieto iekšķīgi.

Lietojot parastā deviņvīruspēka uzlējumus vai novārījumus, tos nepieciešams laist caur vairākkārtīgu audumu, lai tajos nenonāktu uz tā augošie matiņi- tie var izraisīt kuņģa un zarnu trakta spēcīgu kairinājumu.

Atceramies!!! Nekādā gadījumā nelietojam uzturā parastā deviņvīruspēka sēklas- tās ir toksiskas!

Nav ieteicams lietot

Parastā deviņvīruspēka preparātus nav ieteicams lietot grūtniecības un laktācijas periodā. Talīns, kurš ir atrodams augā ir kancerogēns elements, līdz ar to šo augu nedrīkst lietot cilvēki, kuri sirgst ar vēzi. Visnotaļ bieži uz šo augu cilvēkiem ir alerģijas, tāpēc esiet uzmanīgi.

Receptes

Parastā deviņvīruspēka ziedu nostādinājums: 1 deserta karote uz 1 glāzi verdoša ūdens, nostādināt 10 minūtes, atdalīt biezumus, lietot pa ½ glāzes, 3 dienā pēc ēšanas.

Spirta izvilkums no deviņvīruspēka ziediem: šņabja ekstrakts 1:10, tiek izmantots, lai ierīvētos reimatisma, radikulīta, locītavu slimību gadījumā.

Eļļas izvilkums no deviņvīruspēka ziediem: 3 ēdamkarotes ziediņus aplej ar 100ml tīru augu eļļu, nostādina 20-30 dienas, periodiski sakratot, pēc tam atdalīt biezumus.

Deviņvīru spēka ziedu nostādinājums: 1-2 ēdamkarotes aplej ar 200ml verdoša ūdens, nostādina, tad atdala biezumus. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas.

Deviņvīruspēka ziedu novārījums: 20gr drogu vāra, 300ml pienā vai ūdenī, nostādina 30 minūtes, atdala biezumus, pievieno cukuru vai medu pēc nepieciešamības.

Deviņvīruspēka ziedu sula: spiež no svaigiem ziediem, kuri ievākti jūnijā un augustā. Lieto pa ½ tējkarotei ar pienu 3 reizes dienā.

Deviņvīruspēka sakņu novārījums: 20gr saknes vāra 1L ūdens, 15 minūtes uz vājas uguns, nostādina 30 minūtes un tad atdala biezumus.

Deviņvīru spēka kompreses: lapas un ziedus applaucē, sagriež un ietin marlē. Liek uz sāpošām locītavām un muskuļiem.

Deviņvīruspēka ziedu pulveris: ber uz atvērtām brūcēm, griezumiem, uz krūšu galu plīsumiem, pēc tam kad tie apstrādāti ar burkānu sulu.

Hemoroīdu ārstēšana: ziedus vāra, kā tēju un dzer pa 6-7 glāzēm dienas garumā. Asiņošana apstājas pēc 2-3 dienām, un tas slimība izzūd vispār.

Plaušu iekaisuma ārstēšana: gatavo novārījumu no deviņvīruspēka ziediem. 1 ēdamkaroti ziedus vāra 200ml ūdens. Lieto pa 1 ēdamkarotei, pēc katrām 3 stundām.

Kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlas ārstēšana: litrīgu burku piepilda 2/3 ar ziediem, pielej līdz augšai ar alkoholu un noliek tumšā vietā uz 21 dienu, laiku pa laikam sakratot. 1 kursa laikā ir nepieciešams izdzert 0.5L izvilkumu, pa 1 ēdamkarotei, 3 reizes dienā, 30 minūtes pirms ēšanas. Šis līdzeklis ir patīkams pēc garšas un nav sevišķi kaitīgs, to var lietot arī profilaktiski- protams, ar alkoholu nevajadzētu aizrauties.

Pret ekzēmu uz kājām: 3 saujas ziedu aplejiet ar spaini ūdeni, novāriet 20 minūtes, mazliet atdzesējiet un ielaidiet kājas ūdenī. Karsējiet kājas tik ilgi, līdz ūdens neatdzisīs. Pēc tam, kājas ietiniet siltā audumā. Novārījumu var izmantot 2-3 reizes, to atsildot. Šāda procedūra ieteicama, uz nakti, tik ilgi līdz pilnībā esat izārstējušies.

Sentēvu metode pret angīnu: 250 gr svaigus ziedus aplej ar medu, noliek siltā vietā uz 8h, pēc tam uzglabāt ledusskapī. Lieto pa 1 ēdamkarotei, pirms ēšanas, 3 reizes dienā, bērniem pietiek ar 1 ēdamkaroti dienā. Līdzeklis ir efektīvs arī pret klepu un infekciozo laringītu. 

Uztura receptes

Dzēriens no deviņvīru spēka

1 glāzi sausu deviņvīru spēka ziedu, 1L ūdens, 50 gr. cukura.

Ūdeni uzvāra, izšķaida tajā cukuru, pievieno deviņvīru spēka ziedus, vāra vienu minūti, atdala biezumus un atdzesē.

Deviņvīru spēka ziedu tēja

Samaisa vienādās daļās deviņvīru spēka ziedus un mežrozīšu ziedlapiņas.

Deviņvīru spēka uzlējums

0.5 glāzes ziedu, 1 glāze ūdens, 1L šņabja, 4 ēd.k. cukura.

Aplej ziedus ar ūdeni un vāra 1 minūti. Uzlējumam pievieno šņabi un pievieno cukuru.

Deviņvīru spēka dzēriens ar medu

1 glāze deviņvīru spēka ziedi, 1L ūdens, 50 gr. medus.

Ziedus aplej ar verdošu ūdeni, notur 3-4h, atdala biezumus, pievieno 50 gr. medu.

Dzēriens no deviņvīru spēka un liepas ziediem

1 glāzi deviņvīru spēka ziedu, 1L ūdens, 50 gr. medus, 2 glāzes liepziedu.

Ziedus aplej ar verdošu ūdeni, notur 3-4h, atdala biezumus, pievieno 50 gr. medu.