Pulkstenīte kamolainā
 Campanula glomerata

   

  • Angliski: clustered Bellflower
  • Vāciski: Knäuel-Glockenblume
  • Zviedru: toppklocka
  • Igauņu: kerakellukas
  • Lietuviešu: tankiažiedis katilėlis
  • Krievu: колокольчик скученный

Kamolainā pulkstenīte ir daudzgadīgs augs, augumā 15-85cm. Vienam augam ir vairāki stublāji. Tie ir blīvi klāti ar maigiem matiņiem, stāvi, pelēcīgi zaļā tonī. Saknenis slīpi piepacelts. Apakšējās lapas izstieptas olformas vai olformas, izvietotas uz gariem lapu kātiem. Augšējās lapas sēdošas.

Augs sāk ziedēt jūnijā un zied visu vasaras periodu. Ziedi ir nelieli, pareizi, zilgani violetā krāsā, blīvi sakopoti auga galotnē, izvietoti blīvā ķekara ziedkopā. Pēdējās ziedkopas veido līdz 20 ziediņiem un tieši no tām vēlāk veidojas augļi. Zieds zvaniņa veida ar saaugušām ziedlapiņām.

Sēklas attīstās auglī- kārbiņā, kuras pamatnē ir trīs atveres. Augs vairojas ar sēklā un veģetatīvi. Taču der zināt, ka jauns augs no sēklām sāk veidoties tikai 2-3 gadus pēc izsēšanas.

Ar ārstniecisku nolūku ievāc auga virszemes daļu- lapas, stublājus un ziedus. Ievākšanu veic vasarā- ziedēšanas laikā. Augu žāvē labi vēdināmā un ēnainā vietā uz sietiem, pēc tam to rūpīgi sasmalcina. Žāvētu augu uzglabā papīra maisos līdz 2 gadiem.

Kamolainās pulkstenītes ķīmiskais sastāvs vēl aiz vien tiek pētīts, taču ir zināms, ka augā ir ap 20 flavonoīdu (<0.77%), to starpā kvercetīns un kempferols. C vitamīns (<1290mg%), karotīns, kumarīnskābe, kafijskābe, hlorogēnskābe, kā arī poliacetilenie spirti.

Ārstnieciskā nozīme

Klīnisku pētījumu rezultātā, Ķīnas medicīnas universitātē (Taidžuna pilsēta), tika pierādīts, ka augā esošie kumarīni ietekmē osteosarkomas (kaulu vēža) šūnu attīstību, samazina asins recēšanas procesu. Augā esošais flavonoīds kempferols, veicina toksīnu un smago metālu izvadi no organisma. Šī aktīvā viela iedarbojas stiprinoši uz organismu, rada pretiekaisuma un tonizējošu iedarbību, atbrīvo no tūskas, uzskatāms par diurētiķi. Ir pierādīts, ka unikālie flavonoīdu savienojumi, kuri ir atrodami kamolainajā pulkstenītē, ir spējīgi mazināt asins kapilāru trauslumu, spēj normalizēt asinsspiedienu un sirds- asinsvadu sistēmas darbību. Askorbīnskābe iedarbojas pret iekaisumiem, rada atkrēpošanos veicinošu efektu, cīnoties ar saaukstēšanās slimību ierosinātājiem.

Pateicoties daudzajām vērtīgajām īpašībām, kamolainā pulkstenīte ir atradusi savu pielietojumu arī tautas medicīnā. Ūdens nostādinājumus pielieto mutes dobuma skalošanai, lai novērstu iekaisuma procesus (stomatīts, gingvinīts), ārstē saaukstēšanās slimības un angīnu. Iekšķīgi lieto galvas sāpju, rozes un kuņģa spazmu ārstēšanai un kā urīna dzenošu līdzekli.

Kamolainās pulkstenītes preparātus, lietderīgi, lietot dzīvnieku kodumu gadījumos: kompreses, aplikācijas, lietojot lokāli. Ārīgi šī auga pulveri lieto kašķa un ekzēmu ārstēšanai. Ar auga ūdens nostādinājumu ārstē glaukomu, gripu, saaukstēšanās slimības, aizcietējumus, aterosklerozi un sifilisu.

Auga vērtīgās īpašības ir zināmas arī ginekoloģiskajā praksē: novārījumi un nostādinājumi ir efektīvi spēcīgu un sāpīgu mēnešreižu gadījumā.

Augu novārījumu var lietot arī vannās, lai ārstētu (mazinātu) epilepsijas izpausmes. Agrāk pulkstenītes novārījumā mazgāja bērnus, izmantoja līdzvērtīgi ārstniecības kumelītēm.

Aplikācijas no kamolainās pulkstenītes novārījuma ir efektīvas lai ārstētu ekzēmu, dermatītu, neirozes, depresīviem stāvokļiem un skrofulozes.

Nav ieteicams lietot

Šis augs nav lietojams grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī šo augu nedrīkst lietot cilvēki ar asām un hroniskām saslimšanām. Šo augu arī nav vēlams dot cilvēkiem līdz 18 gadu vecumam.

Lasīt par čemuraino puķumeldru ->