Ziemeļu linneja ir mūžzaļš puskrūms ar ložņājošiem, gariem, koksnainiem dzinumiem, diametrā ap 1mm, garumā 0,5-2m. Augs ir īsi, bet biezi apmatots. Lapas ādainas, nelielas, pretēji izkārtotas (1-2cm garas), apaļas vai olformas, uz īsiem lapu kātiem (2-5mm), bez pielapēm. Lapas virsotne smaila vai trula, pie pamatnes noapaļota, gar malu zobaina ( zobu maz 2-4 pāri), garums pret platumu, aptuveni vienāds. Ziedi rozīgi, nolaisti uz leju, izvietoti pa diviem uz gariem, kailiem un stāviem ziedu kātiem (5-15cm). Zieds zvanveida 5-7mm garumā. Auglis riekstiņš, apaļas formas (ap 3mm diametrā), klāts ar dzelkšņiem līdzīgiem matiņiem). Vairojas gan ar sēklām, gan ar jauniem dzinumiem no saknēm.
Zied jūnijā- jūlijā (nedaudz arī augustā). Auglis nobriest augustā- septembrī.
Ārstnieciskās īpašības piemīt auga virszemes daļai (stublājs, lapas, ziedi). Drogu ievāc ziedēšanas laikā, parasti no jūnija līdz augustam. Augam mēdz būt bojātas, sadzeltējušas lapas, kuras pirms žāvēšanas atdala. Augu žāvē ēnā, labi vēdināmā vietā, izklājot slāņos līdz 5cm. Gatavu drogu uzglabā kartona kastēs vai papīra maisos. Uzglabāšanas termiņš līdz 2 gadiem.
Ziemeļu linneja pētīta ir maz, līdz ar to tās ķīmiskais sastāvs nav apzināts pilnīgi. Augā, līdz šim, ir atrasti alkaloīdi, miecvielas un kumarīni.
Ārstnieciskā nozīme
Augam piemīt daudz vērtīgu efektu, kuri ir noteikti. Šo augu izmanto, kā pret vēža, atkrēpošanos veicinošu, sāpju mazinošu, temperatūras mazinošu, asins attīrošu, spēcinošu, sedatīvu, urīna dzenošu un krēpu šķīdinošu līdzekli.
Ziemeļu linnejas preparāti normalizē gremošanas sistēmas un zarnu darbību (īpaši diarejas gadījumā). Ziemeļu linnejas preparāti ir efektīvi sieviešu slimību ārstēšanā (tai skaitā neauglības) un vīriešu nespēka novēršanai. To var lietot, lai ārstētu locītavu slimības (poliartrītu), asins slimības, kā papildus līdzekli onkoloģijas gadījumā, epilepsijas, ādas slimību, papilomu un pigmentācijas plankumu ārstēšanai. Pētījumos noteikts, ka ziemeļu linnejas līdzekļi samazina asinsspiedienu un ir viegls, elpošanas stimulējošs līdzeklis.
Ziemeļu linneja ir lielisks, bet aizmirsts ārstniecības augs, kuram piemīt ap 40 dažādiem ārstniecības efektiem. Tautas medicīnā augu, galvenokārt, izmanto bērnu slimību un caureju raisošu slimību apturēšanai. Nostādinājumus un izvilkumus iesaka izmantot saaukstēšanās slimību ārstēšanai (kā temperatūru mazinošu līdzekli), bronhīta, locītavu laušanu, reimatisku un galvas sāpju (īpaši migrēnas) ārstēšanai.
Auga novārījumi labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu, tos lieto dažādu nervu un psihisku traucējumu gadījumā, kā arī epilepsijas atvieglošanai. Svaigu augu lieto aplikācijās, kā pretiekaisuma līdzekli, balsta sistēmas slimību ārstēšanai (īpaši radikulīta gadījumā). Izvilkumu no ziemeļu linnejas lieto, lai normalizētu gremošanas sistēmas darbību, sakārtotu zarnu darbību, īpaši ilgstošas diarejas gadījumā.
Tautas medicīnā auga nostādinājumus lieto iekšķīgi urīna aiztures gadījumā, gremošanas sistēmas problēmu, podagras, reimatisma, krampju, sāļu nogulšnēšanās, locītavu sāpju (poliartrīta) un jostas vietas sāpju, ādas izsitumu gadījumā.
Aplikācijās lieto, kā atsāpinošu līdzekli, liekot tieši uz sāpošo vietu (efektīvi jostas vietas un locītavu sāpju gadījumā).
Tautas medicīnā ziemeļu linneja ir nozīmīgs un efektīvs augs, sieviešu slimību ārstēšanai. Augs palīdzēs stiprināt dzemdi un maksti (dzemdes un maksts noslīdējums). Palīdzēs tikt galā ar fibromu un dzemdes fibromiomu, olnīcu cistām, mastopātiju. Ziemeļu linneju izmanto, lai ārstētu neauglību un novērstu spontānā aborta iespējamību. Augs palīdzēs arī vīriešiem, impotences gadījumā.
Svaigu, smalcinātu augu ir pieļaujams likt uz brūcēm, uz pigmentācijas plankumiem un papilomām. Alerģisku izsitumu gadījumā, augu var pievienot vannas ūdenim (svaigu, novārījumu u.t.t.) vai izmanto sūkļa vietā, protams, neziežot augu ar ziepēm.
Tautas medicīnā augs ir ārkārtīgi populārs onkoloģijas gadījumā, ka papildus līdzeklis un asins slimību gadījumā. Augu var lietot arī onkoslimību profilaksei.