Traganzirnis saldlapu
ASTRAGALUS GLYCYPHYLLOS L.

Saldlapu traganzirnis

   

  • angliski: wild Liquorice
  • vāciski: Bärenschote
  • zviedru: sötvedel
  • igauņu: magus hundihammas
  • lietuviešu: saldžialapė kulkšnė
  • krievu: астрагал сладколистный

Saldlapu traganzirnis ir daudzgadīgs augs ar garu (<1m), ložņājošu un piepaceltu stublāju. Lapas saliktas nepāra plūksnainas, garumā 10-20cm, ar 4-7 pāriem eliptiskas formas lapām. Ziedi zaļi dzelteni, izvietoti izstieptā olformas ķekarā. Garos ziedkātos, auga virsotnē, kuri veidojas lapu pazarēs. Augļi- pāksts, viegli sirpjveidīgi izliekts, garumā 3,5-4cm. Zied maijā- jūnijā, sēklas nobriest jūnijā- jūlijā. Lapām piemīt salda garša.

Ārstnieciskām vajadzībām saldlapu traganzirni ievāc ziedēšanas laikā, jūnija- jūlija mēnesī. Svarīgi ievākt augu līdz pākšu nobriešanai. Taču, lai nebojātu audzes, svarīgi atstāt pāris augus sēklu nobriedināšanai un izsēšanai. Uz lapām nedrīkst būt slimības pazīmes, piemēram, miltrases vai rūsas. Drogu var uzglabāt vēdināmos traukos līdz 2 gadiem.

Saldlapu traganzirnī ir asparagīns, vitamīns C, vitamīns P, glicirizīns, miecvielas un rūgtvielas, ēteriskās eļļas, saponīnus, flavonoīdus. Lapās ēteriskās eļļas, rutīns, miecvielas un alkaloīdi.

Ārstnieciskā nozīme

Zinātniski ir pierādīts, ka saldlapu traganzirnis spēj stiprināt imūno sistēmu, cīnoties ar dažādām saslimšanām, ieskaitot onkoloģiju un sirds slimības. Augs spēj daļēji atjaunot šūnu imūno funkciju. Pētījumos noteica tā spēju samazināt saaukstēšanās slimību laiku. Augs spēj stimulēt organismu, pastiprināt interferona izstrādi.

2006 gadā tika pētīts traganzirnis un tā iedarbība uz plaušu vēzi un secināja, ka augs spēj pastiprināt platīna ķīmijterapijas efektu, kuru pamatā izmantoja līdzekli- cisplatīnu. Pētījumi vēl turpinās, taču aizvien vairāk zinātnieku piemin, ka augs uzlabo spēju pārvarēt terapijas, kuras nākas iziet onkoloģijas ārstēšanas laikā.

Saldlapu traganzirnis palīdz ārstēt apdegumus, aizsargā no sirds slimībām, palīdz cīnīties ar saaukstēšanās slimībām un organisma vājumu.

Īpašu atzinību augs ir ieguvis Ķīnā. Tur to uzskata par elitāru ārstniecības līdzekli, kuru pievieno pārtikai un ārstniecības līdzekļos. Tāpat šo augu novērtē arī Tibetā, Mongolijā un Indijā.

Saldlapu traganzirnis uzlabo imūnsistēmu darbību, tas stimulē tā aizsardzību, attiecīgi, palīdz cīnīties ar dažādām likstām, regulē vielmaiņu, kā arī palīdz atbrīvoties no toksīniem. Traganzirnis paplašina asinsvadu, samazinot asinsspiedienu un atvieglojot sirdsdarbību.

Augs uzlabo aknu darbību, attīrot šo orgānu, samazina cukura līmeni asinīs, kas aktuāli cukura diabēta gadījumā, tam ir viegls urīna dzenošs efekts, kas palīdz mazināt tūsku.

Saldlapu traganzirnis ir vērtīgs augs sieviešu organismam, tas palīdz nenovecot un uzturēt sievišķo skaistumu. Tas normalizē hormonālo fonu sievietēm pēc 40 gadu vecuma. Augu izmanto arī iekšķīgām skalošanām, dažādu sieviešu slimību gadījumā.

Klīniskos pētījumos noteikts, lietojot traganzirņu nostādinājumu, tas uzlabo slimnieku pašsajūtu, zūd galvas sāpes, reiboņi, trokšņi ausīs, bezmiegs, parestēzija, pārsitieni un sāpes sirdī. Kapilaroskopiskos pētījumos, ir novērots, ka pazūd redzes miglošanās, uzlabojas kapilāru darbība, samazinās asins kapilāru sašaurināšanās. Novēroti arī uzlabojumi, CNS, sirds un nieru apasiņošanās procesos.

Samazinājās venozais asinsspiediens, palielinājās diurēze, samazinājās tūska, aizdusa, cianoze sirds slimniekiem ar asinsrites mazspēju, distrofiskiem procesiem miokardā.

Novēroti arī uzlabojumi, ārstējot cilvēkus ar akūtu un hronisku glorumerulonefrītu. Pacientiem uzlabojas nieru asinsrite un plazmas plūsma, mazinās nieru pretestība, palielinās filtrācija, turklāt nieru asinsvadi paplašinās vairāk, kā perifēriskie locekļu  asinsvadi.

Lakstu nostādinājums iedarbojas nomierinoši uz nervu sistēmu, paplašina asinsvadus un samazina asinsspiedienu, palielina urīna izvadi. Augu lieto hipertonijas, stenokardijas, hroniskas sirds- asinsvadu sistēmas mazspējas, tūskas, nieru saaukstēšanās ārstēšanai.

Lietojot auga nostādinājumu ārīgi, tas iedarbojas brūču dziedējoši un epitelizējoši. Lieto nostādinājumu gingvinīta, stomatīta un parodontozes ārstēšanais, skalojot mutes dobumu un lieto arī iekšķīgi.

Tautas medicīnā valda uzskats, ka augs palīdz nervu traucējumu un epilepsijas gadījumā. Sievietes šo augu lieto, lai vieglāk paliktu stāvoklī.

Zintnieki šo augu pielieto augšējo elpceļu kataru ārstēšanai, gremošanas trakta darbības traucējumu, asiņojošas caurejas, nieru un urīnceļu slimību, ādas izsitumu, išiasa, leikorijas, slimīgu un neregulāru mēnešreižu, neauglības, dzemdes noslīdēšanas ārstēšanai. Izmanto, lai paātrinātu dzemdības un placentas atdalīšanos, kā arī tas palielina laktāciju.

Tautas medicīnā augu izmanto arī, lai stimulētu liesas, aknas, plaušu, asinsrites, urīnceļu sistēmas darbību.

Nav ieteicams lieto

Lai arī augam ir milzum daudz ārstniecisko īpašību, to nevajadzētu lietot grūtniecības un laktācijas periodā, ar to neārstē bērnus līdz 14 gadu vecumam un tāpat to nelieto, ja pret augu vai tā sastāvdaļām ir alerģija.

Saldlapu traganzirni jālieto uzmanīgi cukura diabēta gadījumā, sākt nepieciešams ar mazām devām, ja pašsajūta nepasliktinās, devas var palielināt.