Gļotvielas           
Gļotvielu apraksts

Gļotvielas ir viens no ūdenī šķīstošiem ogļhidrātiem. Tie ir sarežģīti heteropolisaharīdu maisījumi, kuri ir sastopami cietē un glikogēnā. Savienojoties ar ūdeni veidojas gels, kurš mazina cukura līmeni asinīs, kā arī mazina brīvā holesterīna daudzumu. Gļotvielas var sastapt graudos, sēklās, augļos un dārzeņos. Turklāt, ir produkti, kuri stimulē cietes pārvēršanos gļotvielās. Mediķi jau sen ir pierādījuši gļotvielu labvēlīgo ietekmi uz gremošanas traktu.

Gļotvielu patēriņš palielinās

  • Gremošanas trakta slimību gadījumā;
  • Gremošanas trakta gļotādas bojājumu gadījumā (gastrīts, čūla);
  • Ātras vielmaiņas gadījumā;
  • Gļotādas funkcionalitātes traucējumu gadījumā (jeb kurā ķermeņa daļā).

Gļotvielu absorbcija samazinās

  • Mazkustīga dzīvesveida gadījumā;
  • Organisma miera stāvoklī;
  • Iekaisumu gadījumā, kad organisms izstrādā gļotas pats.

Gļotvielu absorbcija no uztura notiek zarnu traktā. Tur tās sašķeļas līdz glikozes stāvoklim, kura ir nepieciešama smadzeņu darbībai un glikogēna izstrādei aknās. Kas saistās ar gļotvielām, kuras izstrādā pats organisms, tās piedalās anaboliskos un kataboliskos procesos. Turklāt to izstrāde ir cieši saistīta leikocītu saturu asinīs.

Gļotvielu vērtīgās īpašības

Gļotvielas pasargā mutes dobumu ne tikai no baktērijām un mehāniskiem bojājumiem, taču arī aizsargā zobu emalju no agresīva uztura ietekmes. Nonākot kuņģī, gļotvielas pārklāj tā sieniņas, aizsargājot to no kuņģa sulas. Zarnās , savukārt, gļotvielas vienmērīgi ļauj absorbēt vērtīgās barības vielas. Gremošanas traktā gļotvielas uzlabo gremošanas procesus, turklāt neļaujot veidoties nosprostojumiem. Turklāt, gļotvielas pastiprina aizkuņģa dziedzera sekrēciju un aizsargā B un C vitamīnu no sairšanas.

Gļotvielas mijiedarbojas ar ūdeni. Pateicoties ūdenim, notiek “mīksto” ogļhidrātu piebriešana, veidojot gļotu substanci. Gļotvielas mijiedarbojas arī ar mikro un makro elementiem, kuri sajaucas ar gļotu un transportējas ar to kopā uz tievo zarnu traktu.

Gļotvielu īpatnības

Gļotvielu nepietiekamība

Gļotvielu nepietiekamība liecina par zemu ogļhidrātu saturu uzturā. Šāda nepietiekamība var mazināt fizisko aktivitāti un enerģētisko organisma tonusu, novājinot imūnsistēmu. Gļotvielu nepietiekamība var veicināt dažādu gļotādu traumas, kā arī gremošanas trakta slimības.

Gļotvielu pārsātinājums

Gļotvielu pārsātinājums var rasties tikai no uzturā lietoto produktu daudzuma, tas var raisīt apātiju, depresiju, biežas saaukstēšanās slimības, lieko svaru. Gļotvielu pārsātinātība zarnu traktā var radīt caurejas efektu. Turklāt gļotvielu satura palielinājums organismā var liecināt par organismā notiekošiem iekaisuma procesiem.

Organismā gļotvielu saturu nosaka uztura produkti, kā arī produkti kuri stimulē gļotu izstrādi- ingvers, sīpols, ķiploks.