Čemurainais puķumeldrs
Butomus umbellatus L.

  

  • angliski: Flowering-rush
  • vāciski: Schwanenblume
  • zviedru: blomvass
  • igauņu: harilik luigelill
  • lietuviešu: skėtinis bėžis
  • krievu: сусак зонтичный

Čemurainais puķumeldrs ir daudzgadīgs, ziemcietīgs augs. Spēj izaugt līdz 150cm garumam. Čemurainā puķumeldra saknenis ir horizontāls, garš, ložņājošs, resns ar daudzām saknēm lejas daļā. Parasti katras devītās lapas pazarē (lapas ir piesaknes rozetē) veidojas veģetatīvais pumpurs un bezlapu ziedkopu kāti. Pumpuri veido jaunus sakneņus, kuri vēlāk atdalās no mātes auga.  Ziedkopas- viltus čemurs, kurš sastāv no 3 galotnes ziedkopām. Ziedi sārti. Augļi ir ar gaisa kambarīšiem, kas nodrošina tā peldēšanas spēju, līdz tā nonāk līdz krastam.

Ārstniecības nolūkā izmanto čemurainā puķumeldra sakneni. To ievāc pavasarī vai vēlā rudenī, tieši šai mirklī tā ir visbagātākā ar cieti un olbaltumvielām. Sakneni rok, attīra, griež gareniski un gabalos, mazliet apžāvē un tad žāvē galēji nepārsniedzot 80C.

Čemurainā puķumeldra žāvētos sakneņos ir 60% cietes, 14-15% proteīnu, 3,6% tauku, kā arī šķiedrvielas un cukurs, kurš piešķir saknenim saldu garšu. Saknenī ir arī C vitamīns, gumijvielas un saponīni.

Ārstnieciskā nozīme

Saponīnu esamība augā pamato auga atkrēpošanos veicinošās īpašības. Tieši sī viela pastiprina dziedzeru sekrēciju, kas veicina krēpu sašķidrināšanos. Saponīnu diurētiskā iedarbība ļauj čemuraino puķumeldru izmantot, kā urīna dzenošu līdzekli. Lielās devās auga organiskie savienojumi rada caureju, tāpēc nereti šī auga sakneni izmanto arī kā caureju veicinošu līdzekli.

C vitamīns iedarbojas, kā pretiekaisuma un pretdrudža līdzeklis uz organismu.

Tautas medicīnā šis augs ir pazīstams sen. Svaigas sulas aplikācijas no auga lapām izmanto, lai ārstētu kašķi, vitiligo un dažādas dermatozes. Sakneņa novārījumu lieto, kā caureju veicinošu līdzekli, kā arī kā urīna dzenošu līdzekli tūskas un ascīta gadījumā. To rekomendē lietot drudža, bronhīta un sausa klepus gadījumā. Sasmalcinātus saknes gabaliņus lieto aplikāciju veidā, kā pretiekaisuma līdzekli infiltrātu un dažādu ādas virsējo slāņu nosprostojumu gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Šo augu nav vēlams lietot grūtniecības laikā. Valda uzskats, ka tas spēj pastiprināt menstruāciju un tāpēc to nav vēlams lietot menorāģijas gadījumā. Saprotams, ka šo augu nedrīkst lietot arī diarejas gadījumā.

Pārtikas nozīme

Pārtikā lieto čemurainā puķumeldra sakneņus. Sakneņus var ēst svaigus un var tos arī cept. Var arī kaltēt un malt miltos, lai pievienotu parastajiem miltiem, maizes cepšanai. Miltus pievieno līdz 30% no pamatmiltu masas.

Uztura receptes

Vārītas čemuru puķumeldra saknes

Nomazgātas puķumeldra saknes, griež gabalos pa 2-3 cm, novāra sālītā ūdenī. Pasniedz karstā vai aukstā veidā.

Čemuru puķumeldra biezenis

200 gr. puķumeldra saknes, 50 gr. sīpola, skābenes, sāls, pipars.

Saknes vāra 15-20 minūtes, maļ gaļas mašīnā, pievieno smalcinātas skābenes, pannā sautētu sīpolu, sāli, piparu un vāra līdz gatavs.

Lieto uzturā, kā pamatēdienu vai kā piedevu gaļas ēdieniem.

Čemuru puķumeldra sakņu milti

Saknes sagriež nelielos gabalos un žāvē istabas temperatūrā, žāvēšanu pabeidz krāsnī vai cepeškrāsnī, iegūto masu samaļ pulverī.

Miltus pievieno zupām un gatavo maizes izstrādājumus.

Čemuru puķumeldra kafija

Žāvētas čemuru puķumeldra saknes apgrauzdē cepeškrāsnī, līdz tās sabrūnē. Maļ un lieto, kā kafiju.

Čemuru puķumeldra dzēriens ar medu

No žāvētām un apgrauzdētām saknēm, gatavo kafiju. 2 tēj.k. uz 1 glāzi verdoša ūdens. Nostādināt 1-2h, atdala biezumus, pievieno 80 gr. medus uz 1L dzēriena. Pasniedz atdzesētu.

Lasīt par trejlapu puplaksi ->