Zirgkastaņa parastā
AESCULUS HIPPOCASTANUM L.

Dekoratīvs zirgkastaņu dzimtas koks ar piramidālu vainagu. Pumpuri ļoti lipīgi, līdz 2,5 cm gari. Lapas izkārotas pretēji, staraini saliktas, ar 5 - 9 lapiņām. Ziedi balti, ar sarkaniem vai dzelteniem plankumiem, sakopoti stāvās skarās vai ķekaros. Auglis dzeloņaina pogaļa ar 1 vai 2 sēklām. Zied maijā. Sēklas nogatavojas septembrī.

Ārstniecībā tiek izmantot praktiski viss koks- augļi, lapas, miza, jaunie dzinumi un ziedi. Mizu ievāc agrā pavasarī un uzreiz to arī žāvē svaigā gaisā vai labi vēdināmās telpās. Lapas ievāc ziedēšanas periodā, jūnija beigās- jūlija sākumā, žāvē tāpat kā mizu. Drīkst izmantot arī piespiedu žāvētājus nepārsniedzot 40C.

Ziedus ievāc ar visu ziedkopu, pirmo dienu žāvējot tos saulē, un tālāk jau labi vēdināmā telpā vai žāvētājos nepārsniedzot 35C. Ja izmantojat žāvētāju, tad saulē vītināt nav nepieciešams.

Augļus ievāc, kad tie ir pilnībā nogatavojušies un paši krīt zemē no koka. Žāvē tos uz sietiem, labi vēdināmā telpā, nepārsniedzot 55C temperatūru.

Zirgkastaņas miza satur flavonīdus, kumarīna savienojumus ( eskulīnu, fraksīnu), triterpēna saponīnu escīnu, miecvielas, cukurus, augu tauku eļļas, kumarīnus, vitamīnu B un C, fillohinonu.

Lapas satur flavonoīdus (tai skaitā rutīnu), karotinoīdus, pektīnus. Ziedos atrasts rutīns, pektīns, gļotvielas, flavonoīdi lielos daudzumos.

Augļi satur kvercetīna un kaempferola glikozīdus, eskulīnu, fraksīnu, escīnu, tauku eļļas, olbaltumvielas, cieti (50%), miecvielas, vitamīnus B, C, K, minerālvielas Mg, Mn, Co, I , tai skaitā arī selēnu.

Ārstnieciskā nozīme

Oficiālajā medicīnā zirgastaņu izmanto, pateicoties tajā esošajiem glikozīda flavonīdiem eskulīna un saponīna escīna. Eskulīns samazina kapilāru caurlaidību, stimulē asins seruma anti trombisko aktivitāti, palielina antitrombīna veidošanos asinsvadu retikuloendoteliālajā sistēmā, palielina vēnu asins piepildījumu, it īpaši, ja tām ir patoloģiskas izmaiņas.

Escīns samazina asins viskozitāti (sašķidrina). Un pats kastaņas ekstrakts palielina venozo trauku tonusu, venozo plūsmu.

Zirgkastaņas ekstrakti spēj samazināt limfātiskās un iekaisuma raisītas tūskas.

Zirgkastaņas augļu ekstraktus izmanto, lai ārstētu vēnu slimības (galvenokārt, varikozās vēnas), kā arī izmanto terapijās, lai ārstētu hemoroīdus. Galvenie pētījumi šodien novirzīti uz ekstraktu iekšķīgu lietošanu un to drošuma apzināšanu.

Tautas medicīnā  kastaņas preparāti tiek pielietoti jau no sen seniem laikiem un dažādās tautās.

Kastaņas ziedu uzlējumam (spirta), piemīt pretiekaisuma un atsāpinošs efekts, augļiem- pretiekaisuma, augļa mizai- asins atjaunojošas, pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība.

Svaigu ziedu sulu lieto, iekšķīgi,  varikozo vēnu paplašinājuma, aterosklerozes, tromboflebīta un hemoroīdu gadījumā. Ziedu sula, iekonservēta spirtā, ziedu vai augļu nostādinājumu iesaka lietot iekšķīgi un ārīgi, pie varikozo vēnu paplašinājumiem un hemoroīdiem. Ieziešanai pielieto artrīta, reimatisku un podagras raisītu sāpju gadījumā.

Augļa mizas novārījumus lieto tieši (vanniņas un skalošanas) pie dzemdes un hemorrhoidālas asiņošanas. Augļu pulveri lieto saaukstēšanās (elpceļu) slimību ārstēšanai.

Kastaņas mizas novārījumiem piemīt savelkoša, atsāpinoša, asins atjaunojoša, pretiekaisuma un pretdrudža iedarbība.

Tāpat arī kastaņu pielieto kā iekšķīgi tā ārīgi pie ilgas un nepārejošas diarejas, hroniska kolīta, paaugstināta kuņģa sulas skābuma, malārijas un hroniskiem bronhītiem.

Kastani gan svaigā, gan nostādinātā veidā var lietot arī pie dažādu brūču apstrādes.

Nav ieteicams lietot

Nav ieteicams lietot grūtniecības un krūts barošanas (laktācijas) laikā, ja ir zems asinsspiediens, smagas nieru un aknu saslimšanas, zarnu atonija ar aizcietējumiem, menstruālā cikla problēmu gadījumā. Tāpat arī nav ieteicams bērniem līdz 12 gadu vecumam.

Pārdozējot kastaņas preparātus var rasties slikta dūša, dedzināšanas sajūta un sāpes sirds apvidū!

Saprotams, tas vairāk attieksies uz iekšķīgu lietošanu.

Kosmētiskā nozīme

Parastās zirgkastaņas ekstraktus izmanto, kā:

  • Pretiekaisuma līdzekli. Parastajā zirgkastaņā ir elementi, kuri spējīgi stimulēt virsnieru dziedzeros glikokortikoīdu izstrādi- hormons, kurš bremzē fermentu aktivitāti, kuri sagrauj audus.
  • Asinsvadu nostiprinošs līdzeklis. Zirgkastaņas ekstrakts samazina kapilāru sieniņās esošo poru daudzumu un to izmēru. Efektīvi palīdz tikt galā ar asinsvadu sietiņu uz ādas.
  • Prettūskas līdzeklis. Zirgkastaņas ekstrakts regulē šķidruma plūsmu audos, novirzot to no kapilāriem uz asinsvadiem, attiecīgi mazinot uzkrāšanos.
  • Antibakteriāls līdzeklis. Zirgkastaņas ekstrakts nomāc ādas sēnīšu un baktēriju attīstības spēju.
  • Anticelulīta līdzeklis. Zirgkastaņas ekstrakts palielina mikrocirkulāciju ādā un tonizē to.
  • Stiprinošs līdzeklis. Ekstrakts stimulē asinsriti galvas ādā, spēcina matu sīpolus un novērš matu izkrišanu.
  • Aizsargājošs līdzeklis.  Ekstrakts ir spējīgs absorbēt UV starojumu.

Parastās zirgkastaņas ekstrakts ir sastopams dažādā ārstnieciskajā kosmētikā, kura paredzēta, lai ārstētu tromboflebītu, varikozi paplašinātas vēnas, hemoroīdus, dzemdes asiņošanu.

Parasto zirgkastaņu nav ieteicams lietot:

  • Grūtniecības laikā;
  • Individuālas auga nepanesamības gadījumā;
  • Nieru mazspējas gadījumā;
  • Aknu slimību saasinājumu laikā un ja pazemināts asinsspiediens;
  • Ja samazināta asins viskozitāte.

Lasīt par alksni ->