Zirgkastaņa parastā
AESCULUS HIPPOCASTANUM L.

Dekoratīvs zirgkastaņu dzimtas koks ar piramidālu vainagu. Pumpuri ļoti lipīgi, līdz 2,5 cm gari. Lapas pretējas, staraini saliktas, ar 5 - 9 lapiņām. Ziedi balti, ar sarkaniem vai dzelteniem plankumiem, sakopoti stāvās skarās vai ķekaros. Auglis dzeloņaina pogaļa ar 1 vai 2 sēklām. Zied maijā. Sēklas nogatavojas septembrī.

Ārstniecībā tiek izmantot praktiski viss koks- augļi, lapas, miza, jaunie dzinumi un ziedi. Mizu ievāc agrā pavasarī un uzreiz to arī žāvē svaigā gaisā vai labi vēdināmās telpās. Lapas ievāc ziedēšanas periodā, jūnija beigās- jūlija sākumā, žāvē tāpat kā mizu.

Ziedus ievāc ar visu ziedkopu, pirmo dienu žāvējot tos saulē, un tālāk jau labi vēdināmā telpā.

Augļus ievāc, kad tie ir pilnībā nogatavojušies un paši krīt zemē no koka. Žāvē tos uz sietiem, labi vēdināmā telpā, nepārsniedzot 25C temperatūru.

Zirgkastaņas miza satur flavonīdus, kumarīna savienojuus ( eskulīnu, fraksīnu), triterpēna saponīnu escīnu, miecvielas, cukurus, tauku eļļas, kumarīnus, vitamīnu B un C, fillohinonu.

Lapas satur flavonīdus (tai skaitā rutīnu), karotinoīdus, pektīnus. Ziedos atrasts rutīns, pektīns, gļotvielas, flavonīdi lielos daudzumos.

Augļi satur eskulīnu, fraksīnu, escīnu, tauku eļļas, olbaltumvielas, cieti (50%), miecvielas, vitamīnus B, C, K, minerālvielas, tai skaitā selēnu.

Ārstnieciskā nozīme

Oficiālajā medicīnā zirgastaņu izmanto, pateicoties tajā esošajiem glikozīda flavonīdiem eskulīna un saponīna escīna. Eskulīns samazina kapilāru caurlaidību, stimulē asins seruma anti trombisko aktivitāti, palielina antitrombīna veidošanos asinsvadu retikuloendoteliālajā sistēmā, palielina vēnu asins piepildījumu, it īpaši, ja tām ir patoloģiskas izmaiņas.

Escīns samazina asins viskozitāti (sašķidrina). Un pats kastaņas ekstrakts palielina venozo trauku tonusu.

Tautas medicīnā  kastaņas preparāti tiek pielietoti jau no sen seniem laikiem un dažādās tautās.

Kastaņas ziedu uzlējumam (spirta), piemīt pretiekaisuma un atsāpinošs efekts, augļiem- pretiekaisuma, augļa mizai- asins atjaunojošas, pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība.

Svaigu ziedu sulu lieto, iekšķīgi,  varikozo vēnu paplašinājuma, aterosklerozes, tromboflebīta un hemoroīdu gadījumā. Ziedu sula, iekonservēta spirtā, ziedu vai augļu nostādinājumu iesaka lietot iekšķīgi un ārīgi, pie varikozo vēnu paplašinājumiem un hemoroīdiem. Ieziešanai pielieto artrīta, reimatisku un podagras raisītu sāpju gadījumā.

Augļa mizas novārījumus lieto tieši (vanniņas un skalošanas) pie dzemdes un hemorrhoidālas asiņošanas. Augļu pulveri lieto saaukstēšanās (elpceļu) slimību ārstēšanai.

Kastaņas mizas novārījumiem piemīt savelkoša, atsāpinoša, asins atjaunojoša, pretiekaisuma un pretdrudža iedarbība.

Tāpat arī kastaņu pielieto kā iekšķīgi tā ārīgi pie ilgas un nepārejošas diarejas, hroniska kolīta, paaugstināta kuņģa sulas skābuma, malārijas un hroniskiem bronhītiem.

Kastani gan svaigā, gan nostādinātā veidā var lietot arī pie dažādu brūču apstrādes.

Nav ieteicams lietot

Nav ieteicams lietot grūtniecības un krūts barošanas (laktācijas) laikā, ja ir zems asinsspiediens, smagas nieru un aknu saslimšanas, zarnu atonija ar aizcietējumiem, menstruālā cikla problēmu gadījumā. Tāpat arī nav ieteicams bērniem līdz 12 gadu vecumam.

Pārdozējot kastaņas preparātus var rasties slikta dūša, dedzināšanas sajūta un sāpes sirds apvidū!

Saprotams, tas vairāk attieksies uz iekšķīgu lietošanu.

Lasīt par alksni ->

 .