Plakanpiepe lakas
GANODERMA LUCIDUM

Lakas plakanpiepe (Ganoderma lucidum) jeb tautās labāk pazīstama, kā Reishi vai Manetake (Japāna), Lingzhi (Ķīna, Koreja). Āzijā šī sēne ir pazīstama vairākas tūkstošgades, kā ārstnieciska. Rietumu pasaulē gan tā aktīvi parādās tikai pāris desmitgades. Ir dati, taču nav pieraksti, ka šo sēni senatnē izmantoja arī Dienvidamērikas vietējās tautas.

Parādoties šai sēnei rietumu kultūrā, tā attiecīgi piedzīvoja gana daudz pētījumus un tai tikai noteiktas tādas īpašības, kā imūnomodulējoša, pretaudzēju, pretvīrusu, antibiotiska, hipolipidēmiskas, gēnu protektoras, pretiekaisuma, pret alerģijas un antioksidantas, kuras spēj regulēt sirds-asinsvadu, plaušu un nervu sistēmas darbību.

Latvijā lakas plakanpiepe ir atzīta par retu un aizsargājamu, attiecīgi, nav ievācama. Tāpēc nāksies vien meklēt sūtīšanas iespējas no ārzemēm. Kaut pēc pieredzes varu teikt, ka Latvijā augošā lakas plakanpiepe, kas ar katru gadu parādās aizvien biežāk, nav pārāk labas kvalitātes. Tai īsti nepatīk mūsu klimats, kurā tā ātri vien sāk bojāties. Latvijas klimatā, lakas plakanpiepe ir viengadīga sēne un dzīvo, praktiski līdz pirmajām salnām. Citviet pasaulē, kur siltāks, tā ir 2-3 gadīga.

Ārstnieciskam nolūkam lakas plakanpiepe tiek plaši kultivēta, kaut arī, vēl aizvien klīst neizpratne par to, vai kultivēta tiek Ganoderma lucidum (Eiropas forma) vai Ganoderma sichuanensis un Ganoderma lingzhi (Āzijas forma). Tas pats arī attiecas par saturu ārstnieciskajās izstrādēs, jo pētījumi uzrāda, ka lai arī norādīta ir Ganoderma lucidum, tad iekšā ir kāda no Āzijas klasiskajām formām. Kas pašsaprotams, tad Eiropas forma, Ganoderma lucidum, tiek atzīta kā mazaktīvākā- kaut šī atzīšana parasti notiek no Āzijas valstīm. Lai vai kā, skaidrības par šo visu vēl aizvien nav un strīdi turpinās- Kura tad ir tā īstā un vienīgā.

Ārstnieciskam nolūkam klasiski izmanto šīs sēnes augļķermeņus, tad sporu pulveri un retāk micēlija kultūru.

Lakas plakanpiepe ir vērtīga pēc tajā esošiem proteīniem (ieskaitot aizvietojamās un neaizvietojamās aminoskābes un amīdus). Sēnē ir daudz nepiesātināto taukskābju, vitamīni, galvenokārt, C un D, minerālvielas, kā kalcijs, fosfors, dzelzs, mangāns, cinks, germānijs, sudrabs, bārijs.

Lakas plakanpiepes sastāvā ir vieni no aktīvākiem polisaharīdiem, kādi ir atrodami dabas veltēs. Tikai lakas plakanpiepē ir sastopamas, tā saucamās ganodermās skābes, kurām ir ļoti līdzīga molekulārā uzbūve steroīdiem hormoniem. Ganodermās skābes rada pret alerģiju efektu un uzlabo skābekļa uzsūkšanos šūnās.

Lakas plakanpiepes preparātiem piemīt atsāpinošas un nomierinošas īpašības, ar to palīdzību atslābinās muskulatūra, pāriet krampji, palielinās organisma spēja izturēt skābekļa trūkumu un zemas temperatūras, rada augsta asinsspiediena stabilizēšanos, palielinās diurēze, iedarbojas hepaprotektori, mazina aizdusu, atbrīvo no klepus un veicina krēpu izvadi.

No lakas plakanpiepes iegūti polisaharīdu, kuri spēj mazināt cukura līmeni asinīs. Turklāt, šīs sēnes sastāvā esošās vielas spēj bremzēt pneimokoka, A grupas streptokoka, baltā stafilokoka un gripas vīrusa attīstību.

Daudzos pētījumos ir noteiktas arī šīs sēnes pretaudzēju īpašības, kuras saista ar tajā esošiem polisaharīdiem un taukiem, vienā vārdā sakot- ergosterīni. Lakas plakanpiepē ir ne tikai aktīvi pretaudzēju polisaharīdi, bet arī terpenoīdi, kuri palielina stresa noturību, pastiprina superoksidismutāzes darbību un neļauj organismā uzkrāties brīvajiem radikāļiem. Lakas plakanpiepes polisaharīdiem ir novērots specifisks efekts, tie spēj aktivizēt makrofāgus un T-limfocītus, stimulēt interferona izstrādi un uzlabo imūno atbildi šūnu līmenī.

Lakas plakanpiepes polisaharīdiem nav toksiskas un ļaundabīgas ietekmes uz cilvēka organisma, tie ir absolūti droši, no medicīnas viedokļa.

Atkopšanās pēc imūnās sistēmas darbības traucējumiem, tai skaitā arī inficēšanās ar aids, kā arī pretaudzēju efektivitāte ir atkarīga no kursa ilguma.

Lakas plakanpiepe kā palīglīdzeklis ir uzskatāms, vienlaicīgi par tonizējošu un adaptogēnu līdzekli. Kā adaptogēns līdzeklis, tas palīdz pielāgoties stresam, savukārt, kā tonizējošs līdzeklis tas stiprina organismu. Lakas plakanpiepes preparāti ir spējīgi ne tikai uzlabot imūnās sistēmas atbildi, bet arī neļauj veidoties pataloģiskām izmaiņām imunitātē, autoimūno slimību gadījumā.

Triterpēni iedarbojas uz nespecifisko imunitāti, tai skaitā uz komplementāro aktivitāti un makrofāgu funkciju. Tie uzlabo aknu darbību, un tiem piemīt daudz vērtīgu īpašību, kā mazina lipīdu saturu asinīs, normalizē arteriālo asins spiedienu, iedarbojas nomierinoši uz nervu sistēmu, mazina iekaisumus un sāpes, nodrošina organisma detoksikāciju, iedarbojas, kā antioksidanti.

Lakas plakanpiepē ir atrodams 10 reižu vairāk germānija, kā izslavētajā ženšeņ saknē. Germānijs iedarbojas uz vēža šūnām, tas veicina makrofāgu darbību (pārklāt vēža šūnas), stimulē interferona izstrādi, uzlabo imūnsistēmas darbību un bremzē vēža šūnu attīstību.

Lakas plakanpiepe ir vērtīga arī, lai ārstētu augšējos elpceļus. Pēc klīniskajiem pētījumiem, lakas plakanpiepes preparātus iesaka lietot, šādos gadījumos:

  • profilaktisks līdzeklis ar onkoprotektoru mērķi;
  • ļaundabīgu audzēju ārstēšana;
  • labdabīgu audzēju ārstēšana (miomas, cistas, fibromas, masteopātijas un prostatas adenomas);
  • sirds- asinsvadu sistēmas ārstēšanai, ieskaitot aritmiju un stenokardiju;
  • bronhu un plaušu sistēmas ārstēšana;
  • bakteriālu un vīrusu raisītu slimību ārstēšana, ieskaitot herpes un dzimumceļā nododamas slimības (uretrīts, hlamidioze, ureoplazmoze, trihomoniāze u.c.);
  • locītavu un kaulu sistēmas slimību ārstēšanai, ieskaitot trūci, osteohondrozi, osteoporozi, artrītu, artrozi un poliartrītu;
  • pirmā un otrā tipa diabēta gadījumā;
  • alerģiju un autoimūnu procesu ārstēšanai (psoriāze, reimatoīdais poliartrīts, dermatoze, bronhiālā astma; alerģijas gadījumā ārstēšanās ir ilglaicīga 1-2 gadi, taču efekts pēc tam ir noturīgs);
  • galvas asinsvadu slimības;
  • dzirdes, redzes pasliktināšanās (konjunktivīts, glaukoma, katarakta u.c.);
  • migrēna, bezmiegs, veģetatīvā distonija, galvas asinsvadu ateroskleroze, stāvoklis pēc insulta un infarkta;
  • aptaukošanās, liekais svars (centrālās aptaukošanās tendence), aknu taukainā degradācija, vīrusa hepatīts, aknu ciroze, taukainā hepatoze);
  • aizsardzība pret radiācijas un vides kaitīgās ietekmes;
  • vecuma marasms, Alcheimera slimība, atmiņas pasliktināšanās, Parkinsona slimība;
  • depresija, stresa stāvokļi!

Der pieminēt, ka lakas plakanpiepes preparātus ir svarīgi lietot noteiktajās devās, jo šur tur pavīd informācija, ka pārdozējot ar šo sēni un ilglaicīgi uzturot lielas devas var rasties iekšējas asiņošanas, ja ir tendences uz tādām.

Lasīt par parasto plakanpiepi ->