- latviski: muskusa bezslavīte
- angliski: Moschatel
- vāciski: Moschuskraut
- zviedru: desmeknopp
- igauņu: muskuslill
- lietuviešu: muskusinis ūksminas
- krievu: адокса мускусная
Muskusa bezslavīte ir daudzgadīgs augs, augumā 5-15cm. Saknenis īss, gaišs, bieži veidojas stoloni, pazemes sānu dzinumi ar neattīstītām lapām. Ziedkāts, kā likums viens, retāk vairāki. Dzinumi stāvi, nesazaroti. Piesaknes lapas (1-3) dubulti trīskāršas uz lapu kātiem. Stublāja lapas (2) trīskāršas, izkārtotas pretēji, uz lapu kātiem. Apakšpusē mazliet spīdīgas, augšpusē matētas.
Mazie, divdzimuma ziedi izvietoti stublāja augšpusē, izvietoti galviņas ziedkopā. Vienā ziedkopā parasti ir 5 ziediņi. Centrālais zieds aktinomorfs, četrdaļīgs. Zieds gaiši zaļā krāsā. Ziedos ir nektārs ar muskusa smaržu.
Augļi adoksi- zaļganīgi kauleņi ar 1-5 sēkliņām, kuras izplata zivis un putni. Augs zied maijā un jūnijā. Apputeksnējās ar kukaiņu palīdzību, retāk notiek arī pašapputeksnēšanās. Augs biežāk vairojas veģetatīvi, kā ar sēklu palīdzību.
Ārstnieciskam nolūkam ievāc tikai muskusa bezslavītes saknes. Tās ievāc septembra vidū, rūpīgi skalo tekošā ūdenī un tad žāvē, labi vēdināmā un apēnotā vietā. No izžāvētajām saknēm gatavo nostādinājumus, novārījumus. No šī auga saknes, ar tvaika destilācijas palīdzību iegūst arī ēteriskās eļļas.
Drogas uzglabāšanas termiņš- 1 gads.
Muskusa bezslavītes saknes satur 3% ēterisko eļļu, organiskās skābes un miecvielas. Turklāt auga sastāvā ietilpst arī kafijskābe un p-kumarīnskābe, delta-laktoni un iridoīdais glikozīds.
Ārstnieciskā nozīme
No farmakoloģijas viedokļa par šo augu zināms maz, jo tas praktiski nav pētīts.
Savukārt, tautas medicīnā izmanto bezslavītes ēterisko eļļu, sakņu novārījumu un nostādinājumu. Der zināt, ka ēterisko eļļu neiegūst rūpnieciskos apmēros, vienīgā iespēja tikt pie šīs eļļas ir tvaika destilācija mājas apstākļos.
Muskusa bezslavītes ēteriskai eļļai piemīt spazmolītiskas, antiseptiskas un brūču dziedējošas īpašības. To lieto vannās un kompresēs. Pirms lietošanas 1-2 ēteriskās eļļas pilienus atšķaida ar bāzes eļļu, jo koncentrēta ēteriskā eļļa var radīt iekaisumu un pat nekrozi.
Sakņu nostādinājumam piemīt pretmikrobu īpašības. Nostādinājumu lieto ārīgi, lai ārstētu furunkulozi un brūces, taču masalu un baku gadījumā to lieto iekšķīgi.
Muskusa bezslavītes saknes novārījums iedarbojas nomierinoši un organismu stiprinoši, to parasti lieto, lai mazinātu cilvēkā trauksmi un uzlabotu miega kvalitāti.