Vistene melnā
EMPETRUM NIGRUM L.

Melnā vistene- mūžzaļš un ložņājošs krūmājs. Reti kad augstāks par 1m. Sānu dzinumi nereti garāki par 1,2m, zaļi un pārklāti iesarkaniem dziedzermatiņiem. Lapas dzeltenīgi zaļas, apakšpusē rūsganas ar ielocītām maliņām vidēji 5mm garas un līdz 20mm platas. Zied maijā un jūnijās. Auģli nelieli līdz 5mm, ienākas augustā un septembrī.

Virszemes daļu sagatavo žāvēšanai, ziedēšanas laikā, augļus septembrī. Žāvē labi vēdināmās telpās vai specializētās žāviekārtās.

Vistenes sastāvā ir triterpenoīdi (ursolskābe un emtoprozīdi). Augļos ir atrasti ogļhidrāti (glikoze, arabinoze, fruktoze un saharoze), ēteriskās eļļas, triterpīnu saponīni, kumarīni (ellagīnskābe), miecvielas, flavonoīdi (kvercetīns, kaempferols, rutīns), antociāni, taukainās eļļas un vasks. Jaunajos dzinumos un lapās- alkoloīdi, vitamīns C, fenola karbonātskābes, kumarīns, miecvielas, flavonoīdi, mikroelementi (mangāns), cukurs, ēteriskās eļļas u.c.

Ārstnieciskā nozīme

Melnās vistenes virszemes ūdens uzlējumam piemīt antihipoksiskas un pret drudžā īpašības. Vistenes preparāti iedarbojas nomierinoši, hipotenzīvi, fitoncīdi, žults dzenoši un urīna dzenoši.

Melnā vistene ir populārs līdzeklis, lai ārstētu epilepsiju un citus drudžainus un nervu stāvokļus, kā arī alkohola atkarību. Visteni pielieto arī nervu sistēmas traumu  un perifērisko paralīžu gadījumos. Tāpat arī, lai ārstētu hipertonisko slimību, galvas sāpes, aknas un nieres.

Tautas medicīnā melno visteni plaši pielieto, lai atbrīvotos no galvas sāpēm, noguruma, pārslodzes, bezmiega un vielmaiņas problēmām.

Tāpat to pielieto arī, lai ārstētu tūskas, problēmas ar urīna izdali, paralīzes, krampju, nervu sistēmas bojājumumus, hipertonijas (īpaši ja ierosinātājs ir nervu sistēma), gastrīta, vielmaiņas traucējumus, diareju, kolītus.

Melnās vistenes novārījumi ir efektīvi, kā sastāvdaļa kompleksai nervu sistēmas ārstēšanas terapijai, īpaši, nervu izsīkumu, epilepsijas gadījumos, un hroniskā noguruma sindroma ārstēšanai, kā sedetatīvs līdzeklis.

Tibetas medicīnā Empetrum sibiricum  V.Vassil, plaši tiek pielietots tieši iekaisumu izraisītu nieru un aknu slimību gadījumos; ārīgi- aknes, čūlu un brūču kopšanai. Tāpat arī nervu sistēmas ārstēšanai- pat pie psiholoģiska rakstura saslimšanām un šizofrēnijas.

Melnā vistene ir ieteicama glaukomas, kataraktas, sauso acu sindroma un citu slimību ārstēšanā. Vistenes ogās ir daudz vitamīnu, līdz ar to tās augļus var pielietot cingas ārstēšanā un kā organisa stiprinošu līdzekli.

Lapu novārījumu var lietot, lai stiprinātu matus un attīrītu ādu. Tā ir arī iekļauta dažādos maisījumos, kā viens no pamata elementiem,  kas paredzēta nieru un aknu slimību ārstēšanai.

Nav ieteicams lietot

Melnā vistene ir maz izpētīts augs, līdz ar to visas tās ietekmes nav zināmas. Taču to nevajadzētu lietot hipertonijas gadījumā. Grūtniecības laikā, vai ja vienkārši ir individuāla auga nepanesamība.

Lasīt par meža zemeni ->