Koki

Ar pirmajiem, siltajiem saules stariem, cilvēks sāk sarosīties un skatās meža virzienā, lai ievāktu sev un arī citiem pirmās vērtīgās dabas veltes. Starp pirmajām dabas veltēm ir dažādu koku pumpuri, mizas un sulas. Taču nereti neaizdomājamies vai tādi mēs neietekmēsim koka tālāko dzīvi, jo visas nosauktās dabas veltes, kaut arī ir vērtīgas, ir nepieciešamas pašam kokam.

Pēc tam kad kokam rudenī nobirst lapas, tas sāk veidot jaunus pumpurus nākamajam gadam, jo tieši lapas un to daudzums uz zariem nodrošinās to ar pietiekamu saules enerģiju, spēku un izturību. Pumpuru vietā veidosies lapas, nebūs pumpuru, nebūs arī lapu. Pienākot pavasarim, lai koks spētu no mazajiem pumpuriem izveidot lapas, tam ir nepieciešams "atsperties" apgādājot visas koka daļas ar vitamīniem un minerālvielām- tas notiek pateicoties pavasara spēcīgajai sulas apritei kokā. Ietekmējot šos procesus- ņemot sulu no koka vai pumpurus mēs tiešā veidā ietekmējam koka turpmāko dzīvi.

Ir tāda grupa, kā skujkoki- priedes un egles. Par kadiķiem šoreiz nerunāšu, tas ir pavisam cits stāsts un pagaidām cilvēki tā nejūk prātā, par kadiķiem, kā par priedēm un eglēm. Priedēm ievāc pumpurus, taču ir obligāti jāievēro to, ka visu zaru galotnītēs ir pumpuru kronis- ir viens centrālais pumpurs un apkārt augumā mazāki. Centrālais pumpurs nodrošina zara augšanu un no tā veidosies jauns zara pagadinājums. Sāna pumpuri veidos ziedus, tie apputeksnēsies un veidosies jauni čiekuri, tālāk jau sēklas un jauni koki. Noplēšot priedes zaram gala pumpurus, tie neveidojas atkārtoti un zars turpmāk arī neturpinās augšanu. Atstājot centrālo pumpuru, zars turpinās augt uz priekšu un šī jaunā zara pagarinājuma galā izaugs atkal pumpuru kronis. 

Tad cilvēki mazliet nomierinās un metas virsū eglēm un to jauno dzinumu ievākšanai, kas būtībā jau ir jauni zari, tikai vēl jauni- princips iepriekš, aprakstīts. Protams, es pilnībā piekrītu, ka meža zvēri mēdz jaunos dzinumus noēst un arī bojāt kokus, taču mēs it kā, tomēr, esam cilvēki. Šodienā, veikalā ir iespējams iegādāties cauru gadu, tādu augli kā paprika, lūk alternatīva C vitamīna uzņemšanai (paprikā C vitamīns ir vairāk).

Labakās vietas, kurās ievākt dažādas koka daļas atbilstoši sezonai ir vētras nolauzti koki, meži, kuri ir paredzēti sanitārai cirsmai vai kailcirtei, stipri aizauguši grāvji un to malas un citas vietas, kuras tiks tāpat tīrītas un koki neatgriezeiski nobeigti.

Lasot šo sadaļu, lūgums, aizdomāties par katra koka pilnvērtīgas dzīves nodrošināšanas pamatprincipiem. Nemēģiniet kokam kaitēt, jo šādai drogai maz vērtības, galvenokārt, tāpēc, ka tā ir iegūta kaitējot.

Vislabākā un laimi radoša dabas velte ir tāda dabas velte, kura ir dzīvojusi laimīgu dzīvi- tīrībā, saulītē, netraumēta, bez vīrusiem un parazītiem...