Pirts slotiņas
Pirts slotiņu veidi un to apraksts

Kārtīgu pirts pērtuvi nevar iedomāties bez kārtīgas pirts slotas. Nereti valda viedoklis, ka pirtī izmanto vai nu bērza, vai ozola pirts slotiņas, taču tā nemaz nav! Ir daudz un dažādu pirts slotu veidi un katrai ir savs aromāts, savas dziednieciskās īpašības un spēks.

Bet pašas populārākās pirts slotas, protams, ir bērza un ozola.

Pirts slotas var būt dažādas: jauktas, zālīšu, skujkoku, lapu un masāžas.

Zālīšu pirts slotas

Zālīšu pirts slotas nav pašas populārākās pirts kultūrā. Kārstā pērtuvē zālīšu pirts slota ātri pārvēršas par kaut ko bezformīgu. Tāpat arī nav masējošas iedarbības. Būtībā šo slotiņu mūžs ir ļoti īss. Taču to dziednieciskā iedarbība ir ne ar vienu no slotiņām nesalīdzināma.

Zālītēs ir bagātas ar ēteriskajām vielām, vitamīniem un cilvēkam nepieciešamām skābēm. Un kas par smaržu pērtuvē iestājas, kad ienāk ar tādu slotiņu.

Vispopulārākās no zālīšu slotiņām ir nātru slotiņa un vērmeļu slotiņa.

Nātre ārstē praktiski visu. Šāda slotiņa būs lielisks palīgs vecāka gada gājuma cilvēkiem, kuri cieš no locītavu sāpēm un reimatisma.

Vērmele ir brīnumaina zālīte, tai būs savdabīga smarža. Tā palīdzēs tikt galā ar galvas sāpēm, uzlabos atmiņu un miegu. Taču ne katrs ar to drīkst pērties.

Skujkoku pirts slotiņas

Skujkoku pirts slotiņas ir dabas dāvana. Cilvēki bīstas no asajām skujām, tāpēc šī tipa slotiņām dod priekšroku tikai īsti pirts cienītāji un mīļi.

Taču tas viss ir lieki, jo ja pirts slotiņa ir pareizi sagatavota, tā traumas neradīs. Visizplatītākās skujkoku slotiņas ir priedes, kadiķa un egles.

Visjaukākā šo slotiņu īpašība ir tāda, ka tos nav jāgatavo laikus- to var ievākt cauru gadu. Skujkoku slotiņa satur ne tikai noderīgus sveķus, bet arī tonizējošas un antibakteriālas vielas.

Šādas slotiņas izmanto tikai tad, kad ķermenis pirtī ir labi izsildīts, kad āda kļūst daudz elastīgāka, kā arī pirts slotiņas sagatavo kārstā ūdenī. Un, kas par masāžu, ar skujkoku pirts slotiņu...

Daudzi no mums savu darba nedēļu pavada sēdošā darbā un no tā cieš mūsu organismi, šī slotiņa būs veiksmīgākā izvēle, kā iedzīvināt savu organismu un smeltos spēkus jaunai darba nedēļai.

Sākumā der kārtīgi izsildīties un palēnām slotiņu likt klāt pleciem un mugurai un prātīgi, prātīgi pērties. Tā ir reāla alternatīva masāžai un tā palīdzēs arī saaukstēšanās gadījumā.

Lapu pirts slotiņas

Šīs slotiņas ir pašas populārākās un tās izmanto vienmēr, cik koku ir uz zemes atrodami, tik slotiņu veidu pirtī ir redzami. Tāpēc šo pirts slotu veidu var saukt par pirts valdnieku.

Pašas populārākās slotiņas ir bērzs un ozols, taču citi mīl arī liepas, eikalipta, upeņu, kļavas, ievas un lazdas slotiņas.

Katra no šīm slotiņām ir unikāla ar savu iedarbību un aromātu, katra palīdz savām veselības problēmām, ir maigas un lokanas slotiņas, taču ir stingras un stabilas slotiņas. Lai slotiņa sniegtu visu savu labumu mums, to ir jāmāk pareizi sagatavot un pēc tam arī pareizi pērties ar to. Un ne mazāk svarīgi, ir pareizi slotiņas ievākt un uzglabāt.

Pirts gara savaldīšanai, pirts slotiņa ir galvenais palīgs, lai labi novadītu pirts karstumu uz organismu, pirts slotiņai jābūt kuplai, ar lokaniem zariņiem un stingrām lapām. Citādi no ne slotiņa, bet pātaga sanāks.

Pirts lapu slotiņas sagatavo savā laikā, kad lapiņas ir saņēmušas visvairāk spēka. Katram pirtniekam ir savi noslēpumi, kā sagatavot slotiņas, kā arī katram kokam ir savs laiks, kad tas dos spēcīgākās savas īpašības.

Jauktās pirts slotiņas

Jauktās pirts slotiņas- tas ir brīnumlīdzeklis, kas palīdz pie dažādām likstām. Piemēram, ja nedod mieru skujkoku asās skujas, tad jauktās slotiņas būs tieši laikā. Par pamata zariņiem izmantot var bērzu, ozolu, liepu vai kādas citas un pa vidu tām ieslēpj pāris skujkoku zarus.

Jauktajās slotiņās var ieslēpt arī dažādas zālītes. Un zālītes var iejaukt kādas sirds vien kāro, taču visbiežāk izmanto aromātiskās zālītes- vērmele, lavanda, kumelīte u.c. Taču jāatceras, kas par daudz tas par skādi, tāpēc ieteicams nepārspīlēt ar spēcīgām zālēm, kā piemēram, vērmeli. Tā spēj radīt sliktu pašsajūtu pat pieredzējušam pirtniekam.

Zālīšu slotiņas ir ļoti spēcīgas un tām ir ļoti spēcīgs aromāts, tāpēc arī katrs pielāgo sev atbilstoši un taisa jauktās slotiņas- iemaisot vēlamo pirtsslotiņas viducī, lai pasargātu zālītes no izjukšanas, vai lai pasargātu ādu.

Masāžās pirts slotiņas

Speciālā pirts masāžas slotiņa ir sastopama tikai viena- bambusa. Būtībā jau masāžas īpašības ir visām pirts slotām, neskaitot zālīšu pirts slotiņas.

Taču, ko es vēlētos teikt, pirms lietot šīs slotiņas, kuras ir ieceļojušas no austrumiem, painteresējieties vairāk par to pielietošanu, jo nereti redzu pirtīs tādu skatu, ka cilvēks ar šo slotiņu sevi vienkārši nežēlo un nodod taka ar pātagu. To izmanto pēc speciālas metodikas un tai ir spēcīga akupunktūriska iedarbība.