Gaiļpiesis augstais
DELPHINIUM ELATUM L.

   

  • angliski: candle Larkspur
  • vāciski: Hoher Rittersporn
  • zviedru: stor riddarsporre
  • igauņu: kõrge kukekannus
  • lietuviešu: didysis pentinius
  • krievu: живокость высокая

Augstais gaiļpiesis, arī augstais zilausis ir daudzgadīgs gundegu dzimtas lakstaugs.

Dažkārt tautas valodā un arī presē par "gaiļpiesi" vai "gaiļpiesīti" dēvē gaiļbiksītes, kuru dzeltenie puduri vietām grezno pavasara košo zāles zaļumu. Taču augstais zilausis ir ļoti indīgs un, jaucot šo abu augu nosaukumus, reizēm arī zāļu tējām un salātiem noderīgās gaiļbiksītes uzskata kā pārtikā nelietojamu augu.

Augstums 1 — 2 m. Stublājs stāvs, dobs, kails vai apakšdaļa klāts ar retiem, uz leju noliektiem matiņiem. Stublāja augšdaļa ar nedaudziem īsiem zariem. Lapas kātainas, staraini šķeltas 3 — 7 daļās, uz stublāja pamīšus. Saknenis īss, ļoti spēcīgi veidots.

Ziedu krāsu variē no gaiši līdz tumši zilai. Izaudzētas dažādas šķirnes arī violetiem, baltiem un pildītiem ziediem. Ziedi sakārtoti garos ķekaros uz stublāja un zaru galos. Kauslapas 5, no tām augšējā veido garu piesi. Vainaglapas 4, no kurām augšējās divas veido piešus, bet apakšējās 2 ir brīvas, iegarenas.

Augs zied jūlijā un augustā, sēklas nobriest augustā- septembrī.

Der zināt, ka augs stipri variē pēc sava izskata- lapu šķēluma u.t.t.

Drogām ievāc visu auga virszemes daļu, ziedus nereti izmanto atsevišķi no pārējā auga, bet var arī kopā. Ievākšana sākās ziedēšanas laikā. Ievācot augu, to griež vidēji 5 cm virs saknes. Augu var žāvēt dažādos veidos- pakārtu vai izklātu, labi vēdināmās un ēnainās telpās, kā arī žāvētājos nepārsniedzot 50C temperatūru. Žāvējot zālīti izklātā veidā, to ikdienas vajag apgriezt uz otru pusi, lai neveidojas izsvīdumi un neparādās pelējuma sēnīte. Ārstniecībai izmanto stublājus bez lapām 40-70cm garumā, kā arī ziedus. Gatavu drogu smarža ir mazizteikta, pēc garšas mēģināt nav vēlams, jo augs ir indīgs. Augu uzglabā kartona kastēs vai maisos. Drogas nepieciešams uzglabāt irdeni, nekādā veidā tās nepresējot. Drogas var uzglabāt 2 gadus, pēc kā visas vērtīgās tā īpašības izzūd.

Der ievērot, ka auga atkārtota ievākšana tai pat vietā ir iespējama tikai pēc diviem gadiem, dodot iespēju audzei atkopties. Lai izbēgtu saindēšanos, drogas ieteicams ievākt plānajos gumijas cimdos un pēc tam rokas kārtīgi nomazgāt- ievākšanas laikā, ja rokas nav nomazgātas, netaisiet pusdienas laiku!

Visas gaiļpieša daļas satur alkaloīdus. Augā atrasti vairāk kā 40 dažādi alkaloīdi, kuri saistās ar izohinolīnu (delfelīns, kondelfelīns, elatīns, delatīns, metillikakonīts, edolenīns, kurarīns, tubokuranīns, toksiferīns, delsemīns, melliktīns, glikoalkaloīds delfinidīns un citi); saknēs līdz 4%, sēklās līdz 2,5%, zālē līdz 1,3%. Auga virszemes daļa satur arī mikroelementus: kālijs, kalcijs, magnijs, dzelzs, mangāns, varšs, cinks, kobalts, molibdēns, hroms, alumīnijs, bārijs, selēns, niķelis, stroncijs, svins, koncentrēti stroncijs, molibdēns, selēns, kā arī augā ir flavonoīdi un citas vielas.

Ārstnieciskā nozīme

Farmakoloģijā šo augu novērtē tieši tā ķīmiskā sastāva dēļ, galvenokārt augsta alkaloīdu satura dēļ, kuriem piemīt ārstnieciska iedarbība- samazina saspringumu nervu un muskuļu audos, vienmērīgi samazina arteriālo asinsspiedienu, kā arī bloķē nervu galu aparātu, radot skeleta muskulatūras atslābumu, tāpēc kompleksi ar citiem preparātiem šo augu izmanto ķirurģijā, kā narkozi, lai ārstētu galvas smadzeņu traumas, mugurkaula smadzeņu traumas un līdzīgi. Gaiļpieša preparātiem piemīt arī izteikta antimikroba iedarbība, iedarbojas atsāpinoši un veicina ātrāku izveseļošanos.

Tautas medicīna gaiļpiesi ir atzinusi jau dziļā senatnē. Senatnē šis augs tika izmantots, galvenokārt, kaulu lūzumu gadījumā (tāpēc arī krievu tautā šo augu sauc par– живокость), veidojot no tā kompreses un lietojot lokāli. Tāpēc šis augs vēl aizvien nav zaudējis savu popularitāti tautas dziednieku aptieciņās. Augstais gaiļpiesis spēj atjaunot bojātos audus, tāpēc tā novārījumus var lietot arī apdegumu gadījumā.

Tautas medicīnā šis augs tiek izmantots, kā atsāpinošs, asins apturošs, pretiekaisuma, diurētisks, pret drudža, atkrēpošanu veicinošs, pret parazītu (sēklas) līdzeklis. Novārījumi un nostādinājumi noder, lai ārstētu drudzi, saaukstēšanos, gremošanas trakta pataloģijas, sifilisa un audzēju profilaksei. Ārstē arī pneimoniju, pleiras iekaisumu, migrēnas, izbīli, sieviešu slimības, hiperbilirubinēmiju, urīna pūšļa slimības un daudzas citas saslimšanas. Nereti to pielieto arī lai ārstētu hipertonijas slimības, konjuktivītu, elpceļu orgānu pataloģijas un ādu.

Der zināt, ka augstā gaiļpieša (stublāji, lapas, sēklas un saknes neskaitot ziediņus) satur daudz alkaloīdus, tai skaitā spēcīgi iedarbīgas indes- diterpēnus. Tāpēc tautas medicīnā pret šo augu izturas ar pastiprinātu uzmanību, jo mazliet pārdozējot šo augu, augā esošās vielas var radīt CNS paralīzi un apturēt elpošanas centru.

Nav ieteicams lietot

Kā jau indīgs augs, kurš iedarbojas uz skeleta muskulatūru atslābinoši, tā lielas devas var radīt dažādu muskuļu paralīzi. Tā bojā sirds un asins vadu sistēmu un kuņģa zarnu traktu.

To nedrīkst lietot miopātijas, miastēnijas un citu saslimšanu gadījumā, kuras saistās ar muskuļu tonusa atslābumu, nedrīkts lietot arī aknu un nieru funkciju traucējumu gadījumā, kā arī sirds darbības dekompensācijas gadījumā.

Receptes

Atceramies, ka šis auga visas daļas ir indīgas!!! Auga lietošanas gadījumā ir jābūt īpaši uzmanīgam, lai izvairītos no smagas saindēšanās.

Gaiļpieša virszemes daļas novārījums: uz 1L verdoša ūdens ņem 20-30gr drogu, silda ūdens peldē 5 minūtes, nostādina 15 minūtes, atdala biezumus. Papildina tilpumu līdz sākotnējam tilpumam. Dzer pa ¼ glāzes, 3 reizes dienā sieviešu līnijas slimību, urīnpūšļa slimību, palielinātas aknas, gremošanas trakta, garā klepus gadījumā. Novārījumu lieto arī kakla skalošanai, kakla slimību gadījumā.

Gaiļpieša virszemes daļas nostādinājums: uz 1L verdoša ūdens ņem 20gr drogu, nostādina 30-40 minūtes, atdala biezumus. Dzer pa 1 ēdamkarotei, 3 reizes dienā, 30 minūtes pirms ēšanas- dzeltenās kaites, aknas palielinājuma, paaugstināta muskuļu tonusa, urīna izvades orgānu slimību, veneroloģisko slimību gadījumā.

Gaiļpieša sēklas: lieto iekšķīgi, kā pretcērmju līdzekli. Viena deva ir 3 sēklas.

Gaiļpieša saknes novārījums: uz 1 glāzi verdoša ūdens ņem 1 tējkaroti sakņu vai zāļu drogas un vāra 20 minūtes uz mazas uguns. Lieto pa 1 ēdamkarotei, 3 reizes dienā- trūces, apdegumu, dzeltenās kaites gadījumā.

Gaiļpieša kompreses: noplaucētu zāli liek lokāli, lūzumu gadījumā!

Lasīt par pļavas gandreni ->