Zaķauza bezakotu
Bromopsis inermis

   

  • Angliski: Hungarian Brome
  • Vāciski: Unbegrannte Trespe
  • Zviedru: foderlosta
  • Igauņu: ohtetu püsikluste
  • Lietuviešu: beginklė dirsuolė
  • Krievu: кострец безостый

Bezakotu zaķauza ir daudzgadīgs augs ar garu un spēcīgu bārkšveida sakņu sistēmu, kura dziļi sniedzas augsnē. Stublājs stāvs, kails vai viegli apmatots, augsti aplapots, augumā līdz 1m. Lapu plātnes raupjas, plakanas, garumā no 5-40cm, platumā 4-10mm. Lapas tumši zaļas, retāk pelēcīgas. Ziedkopa plaša skara, 10-20cm gara. Ziedot tā ir izvērsta, pēc ziedēšanas vienpusēja. Ziedi bāli zaļgani vai pelēcīgi violeti, augstākie neattīstīti.

Augu neizmanto ārstnieciskām vajadzība, biežāk to audzē kā lopbarības augu. Augu pļauj tai laikā, kad tam veidojas ziedkopas, jo tajā mirklī tajā ir visvairāk proteīnu un tauku, taču vismazāk šķiedrvielu.

Taču der zināt, ka augā ir daudz proteīna, šķiedrvielu, bez slāpekļa ekstraktīvās vielas, cukuru, tauku un cietes. Augā ir atrodamas arī aminoskābes (lizīns, metionīns, cisteīns), minerālās vielas (kālijs, kalcijs, dzelzs, varš, mangāns un citi elementi), kā arī E, D un B grupas vitamīni.


Ārstnieciskā nozīme

Šobrīd augs nav pietiekami pētīts no farmakoloģisko īpašību noteikšanas viedokļa, kaut arī augs ir vērtīgs pēc tā vērtīgo vielu satura. Perspektīvā šis augs var parādīties starp ārstnieciskiem augiem nākotnē. Pašlaik, tas ir plaši kultivēts lopbarības augs.

Tautas medicīnā šis augs praktiski netiek izmantots vispār. Retos gadījumos, parādās ieraksti par tā lietošanu uzturā un kā spēcinošu augu. Taču, tas nav tradicionāls tautas medicīnā lietots augs.

Nav ieteicams lietot

Šo augu nedrīkst lietot bērni, sievietes grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī personas, kurām ir alerģija pret ziedputekšņiem. Polinozes gadījumā, ir vērts vērsties pēc palīdzības pie speciālista.

Lasīt par dumbrāju zaķpēdiņu ->