Matuzāle ārstniecības
FUMARIA OFFICINALIS

   

  • angliski: common Fumitory
  • vāciski: Gemeiner Erdrauch
  • zviedru: jordrök
  • igauņu: harilik punand
  • lietuviešu: vaistinė žvirbliarūtė
  • krievu: дымянка лекарственная

Ārstniecības matuzāle ir viengadīgs augs, augumā 30-40cm. Stublājs stāvs vai piepacelts, kails, tievs un sazarots. Lapas zilganzaļas pateicoties vaska kārtai, divkārt vai vairākkārt dalītas daudzās lineāri lancetiskās plūksnās. Ziediņi maziņi, balti, ceriņu vai rozā nokrāsā. Auglis- brūns riekstiņš ar daudzām maziņām sēkliņām. Augs zied jūnijā- jūlijā, augļi nobriest līdz rudens vidum.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu. Augu ievāc auga ziedēšanas periodā (jūnijs-jūlijs). Augu žāvē izklājot to plānā slānī uz sietiem, labi vēdināmā telpā. Var žāvēt arī piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 45-50C temperatūru. Uzglabā drogu papīra maisos ne ilgāk par vienu gadu.

Ārstniecības matuzālē atrasts: alkaloīdi (<1,6%), organiskās skābe (fumarīnskābe, glikolskābe, ābolskābe, citronskābe, dzintarskābe, kafijskābe, hlorogēnskābe), miecvielas (2,8%), vitamīni K un C. Alkaloīdu grupā ietilpst sangvinarīns, protopīns, kriptokavīns, 1-tetrahidrokoptizīns, auretenzīns, kriptokarpīns.

Ārstnieciskā nozīme

Saskaņā ar klīniskajiem un farmokoloģiskajiem pētījumiem ārstniecības matuzāle aktivizē žults izdali. Pateicoties savam unikālajam ķīmiskam sastāvam, augam piemīt plaša spektra iedarbība uz cilvēka organismu: diurētiska, hipotensīva, spazmolītiska, antiholīnerģiska, antihistamīna iedarbība.

Pateicoties kālija savienojumu klātbūtnei ārstniecības matuzāles ekstraktu var pielietot, kā labu urīndzenošu līdzekli. Alkaloīds protorpīns uzlabo apetīti, rada aktīvu iedarbību uz ogļhidrātu vielmaiņu, iedarbojas īslaicīgi, uzbudinoši uz CNS, augs paātrina arī pulsu. Augā esošās miecvielas rada antiseptisku un pretiekaisuma aktivitāti. Kopumā ārstniecības matuzāle iedarbojas stiprinoši uz visu cilvēka organismu, tā imūno un nervu sistēmu.

Ilglaicīga auga lietošana nerada pieradumu un veselības stāvoklis nepasliktinās. Rezultātā stabilizējas žultsrades procesi un tās izdale, normalizējās gremošanas dziedzeru darbība, uzlabojas gremošana, apetīte, samazinās rūgšanas procesu aktivitāte zarnās, pazūd aizcietējumi.

Tautas medicīnā ārstniecības matuzāli pielieto, lai gatavotu ārstnieciskos nostādinājumus, spirta izvilkumus, novārījumus un ziedes. Nereti arī izmanto auga virszemes daļas svaigi spiestu sulu.

Auga spirta ekstrakti un nostādinājumi tiek pielietoti kā spazmolītiski līdzekļi, hipoacīda gastrīta, spastiska kolīta, meteorisma, aknu saslimšanu, žultsakmeņu gadījumā. Ārstniecības matuzāle ir efektīva histērijas, hipohondrijas gadījumā, tā tiek pielietota, kā pret spazmu līdzeklis kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas gadījumā, veicina sirds darbības normalizēšanos, stiprina dzemdes muskuļu tonusu.

Ārstniecības matuzālei piemīt pretiekaisuma un sviedru dzenošas īpašības, tāpēc tautas medicīnā tiek lietoti šī auga novārījumi, kopā ar augiem, kuri paredzēti pret saaukstēšanos. Svaiga auga novārījumi spēs palīdzēt pret sirds radītu tūsku. Ārstniecības matuzāle arī palīdzēs attīrīt organismu no holesterīna nogulsnēm.

Ārstniecības matuzāles svaigi spiesta sula būs efektīva, lai ārstētu plaušu tuberkulozi, drudzi, hemoroidālu asiņošanu un citu iekšējo orgānu asiņošanu. Ar to ārstē arī dažādu izcelsmju dermatozi un kašķi. Ziemas periodā, kad augs nav pieejams, var droši dažādām kompresēm un aplikācijām izmantot žāvētu/ atmērcētu augu.

Ārstniecības matuzāles sēklas, lieti noderēs vīriešiem, lai tiktu galā ar vīrišķo nespēku un ārstētu arī impotenci.

Nav ieteicams lietot

Der zināt, ka ārstniecības matuzāle ir indīgs augs, tāpēc šo augu jeb kādās formās ir jālieto stingri vadoties pēc noteiktajām devām. Šī auga pārdozēšana rada pastiprinātu urīna izdali, iespējamas, spazmatiskas sāpes vēdera apvidū, diareja, gremošanas trakta darbības traucējumi.

Augu nedrīkst lietot grūtniecības laikā, laktācijas bērniem un bērniem jaunākiem par 12 gadiem. Ir iespējamas alerģiskas reakcijas uz šo augu.

Lasīt par parasto mazlēpi->