Saulpurene Eiropas
TROLLIUS EUROPAEUS L.

-
 -   

  • angliski: Globeflower
  • vāciski: Trollblume
  • zviedru: smörbollar
  • igauņu: harilik kullerkupp
  • lietuviešu: paprastasis burbulis
  • krievu: купальница европейская

Eiropas saulpurene ir daudzgadīgs 20-90cm augsts augs, ar īsu sakneni un nelielu ķekaru papildus saknīšu. Lapas sakārtotas pamīšus, dalītas, uz gariem kātiem.  Ziedi abu dzimumu, aktinomorfi, 3-5cm diametrā, bumbveidīgi.

Augs zied aprīlī- maijā. Interesanti, ka augs zied ar it kā neatvērtiem ziediem, apputeksnē ziedus maza izmēra mušiņas.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto visu auga virszemes daļu, retāk saknes. Augu žāvē, kā ierasts apēnotā un labi vēdināmā vietā, bieži žūstošo materiālu apmaisot, lai tas nesāktu pūt. Šo augu ieteicams ievākt vietās, kur tas ir labi daudz, lai neiznīcinātu audzi. Augu uzglabā aizvērtos papīra maisos, ne ilgāk par vienu gadu.

Biežāk šo augu izmanto vasaras sākumā, svaigā veidā, jo žūstot zūd daļa tās ārstnieciskās īpašības.

Eiropas saulpurenē ir daudz alkaloīdu. Viss augs satur alkaloīdu (magnoflorīnu), slāpekli saturošus savienojumus (holīnu), flavonoīdus (viteksīns un orientīns). Auga lapās atrastas fenolkarbonātskābes (n-kumarīnskābe, ferulskābe, sinapskābe), flavonoīdus (kempferolu u.c.). Ziedos ir flavonoīds (orientīns), karotinoīdi (karotīns, ksantofils, troliksantīns u.c.). Sēklās atrasti alkaloīdi, ferments lipāza, augu tauki (<32%).

Ārstnieciskā nozīme

Eiropas saulpurene (parasti saknes un ziedi) iedarbojas antibakteriāli, spazmolītiski, urīna un žulti dzenoši, pretiekaisuma un kā pret tūskas līdzeklis. Augs rada vāju aknu asinsvadu paplašinājumu, mazina gremošanas trakta un žults pūšļa gludās muskulatūras tonusu.

Tautas medicīnā Eiropas saulpurene tiek pielietota īpaši uzmanīgi, jo tā ir toksiska. Auga saknes un ziedi tiek izmantoti kā spazmolītiski, urīndzenoši un pretiekaisuma līdzekļi; ārīgi, kā pret kašķa līdzeklis.

Eiropas saulpurenes svaigas zāles ūdens nostādinājums (1:20) tiek lietots, gremošanas trakta problēmu un jaunveidojumu (vēža) gadījumā. Senatnē šo augu izmantoja, lai ārstētu cingu, dzelteno kaiti, hemoroīdus, epilepsiju un dažāda tipa tūskas.

Ar šī auga nostādinājumu mazgāja dzīvniekus, pret dažādiem kukaiņiem.

Nav ieteicams lietot

Eiropas saulpurene ir indīgs augs. Lietojot šī auga jeb kādus preparātus, gan iekšķīgi, gan ārīgi, ir jābūt īpaši uzmanīgam. Šis augs ir spējīgs ietekmēt nervu sistēmu, īpaši, ja lietojat saknes.

Lasīt par pakalnu sālszāli ->