Ūdens
Uzturā lietojama ūdens apraksts

Nebūs melots, ja teiksim ka ūdens ir pamats visam dzīvajam. Tiklīdz ir pieejams tīrs ūdens, apkārt sāk kūsāt dzīvība, tiklīdz ūdens nav pieejams vai tas ir stipri piesārņots, tā dzīvība apklust. Ja organismā ir pietiekami daudz ūdens, atsākas dzīvības procesi tajā, tas sāk atjaunot savas funkcijas un uzlabojas tā veselības stāvoklis. Un nav nozīmes, dzert ūdeni tīrā veidā, kā tējas, kompotus vai uzņemt caur ēdienu.

Ūdens raksturojums

Ūdens ir šķidrums bez garšas, smaržas un krāsas. Pēc ķīmiskām īpašībām ūdens ir ūdeņraža oksīds. Ūdens, kā jau zinām var būt šķidrs, ciets vai gāzveida. Zināms, ka pasaules lielākā daļa ir klāta ar ūdeni, taču mūsu organismam derīgais ūdens ir tikai 2,5% no visa kopējā daudzuma. Un, ja mēs ņemsim vērā, ka 98,8% šī ūdens atrodas ledus veidā vai zem zemes, tad pieejamie dzeramā ūdens daudzumi ir ierobežoti. Tikai saudzīga attieksme pret ūdeni un dabu kopumā, mums var nodrošināt dzīvību.

Diennakts ūdens patēriņš

Saprotams, ka ūdens patēriņš, katram atšķiras un nav vienota sistēma, cik ūdens būtu nepieciešams. Ūdens daudzuma nepieciešamu nosaka dzimums, vecums, ķermeņa uzbūve, kā arī cilvēka dzīves vieta. Piemēram, piejūras rajonos dzīvojošajiem ūdens patēriņš var būt mazāks, kā cilvēkiem kuri dzīvo sausā klimatā, jo organisms ūdeni var uzņemt arī caur ādu, no vides.

Protams, cilvēks nebūtu cilvēks, ja nemēģinātu ielikt sevi rāmīšos, tad pēc pētījumiem cilvēka organismam ir nepieciešami vidēji 30ml ūdens uz 1kg organisma masas. Attiecīgi, savu svaru reiziniet ar 30 un iegūsiet, nepieciešamo ūdens daudzumu atbilstoši savam organismam. Svarīgi ir saprast, šis daudzums nav tikai ūdens tīrā veidā.

Ūdens patēriņš pieaug

 • Ja palielinās gaisa temperatūra un gaiss paliek sausāks. Cilvēks sāk uzsilt, kā rezultātā svīst un zaudēt lielu daļu ūdens.
 • Ja tiek lietots liels sāls daudzums- organismam, rodas nepieciešamība pēc papildus šķidruma, lai uzturētu asins kvalitāti.
 • Dažādu veselības problēmu gadījumā (piemēram, temperatūras kāpums), organismam rodas nepieciešamība pēc ūdens dzesēšanas un toksīnu izvades nepieciešamībām.

Ūdens patēriņš mazinās

 • Dzīvojot piejūras rajonos, kur gaisa mitrums ir paaugstināts.
 • Dzīvojot rajonos, kurā ir zema gaisa temperatūra visu gadu. Organismam nerodas nepieciešamība, pēc papildus dzesēšanas.

Ūdens absorbcija

Lai organisms spētu absorbēt ūdeni, sākumā ir nepieciešama tīra ūdens molekula. Ir jāsaprot, jo ūdens ir bagātāks ar dažādiem piemaisījumiem, jo ilgāka tā absorbcija notiek. Ja dzīvojat ekoloģiski tīrā vietā, tad ir nepieciešams atcerēties par strauta ūdeni. Tā ir vieglāka versija ūdenim, kuru organismam ir daudz vienkāršāk absorbēt. Šāds ūdens palīdzēs sirds asinsvadu sistēmai, tas paātrinās reģenerācijas procesus organismā un stimulēs vielmaiņu.

Interesanti ir tas, ka labai ūdens absorbcijai ir svarīgs arī ādas stāvoklis. Zinātnieki ir apstiprinājuši, ka cilvēka āda, kurā ir mazs ūdens saturs arī caur sevi nevēlas laist cauri ūdeni. Šādas netaisnības piemērs ir gados vecāku cilvēku āda.

Pieaugušam cilvēkam ir bīstami zaudēt 1/3 organisma ūdens, bērnam 1/5.

Ūdens vērtīgās īpašības

Ūdens ir nepieciešams, lai tajā šķīstu dažādas vērtīgās vielas un tās tiktu transportētas pa visu organismu. Bez ūdens nenotiktu organisma formēšanās un tā funkcionalitāte būtu neiespējama. Arī organismam nevajadzīgie elementi tiek no tā izvadīti pateicoties tajā esošam ūdenim. Ūdens nepietiekamības laikā, cieš arī organisma vielmaiņa.

Tieši ūdens trūkums organismā nereti ir vaininieks, tam ka cilvēks nespēj zaudēt lieko svaru. Ūdens mitrina ādu un gļotādu, attīra organismu no toksīniem un šlakvielām, ūdens ir pamata viela locītavu šķīdumā.

Ūdens aizsargā arī iekšējos orgānus no traumām, palīdz nodrošināt vienmērīgu organisma temperatūru, kā arī palīdz pārtiku pārvērst enerģijā.

Ūdens ir unikāls šķīdinātājs un pret to reti kura viela ir spējīga nostāties. Ūdens, ātrākā vai ne tik ātrā laikā izšķīdina citas vielas, iekļaujot to savā sastāvā- vielu molekulas nostājas starp ūdens molekulām. Ūdens šīm vielām neko neizdara, taču nostrādā tikai kā šķīdinātājs un transporta šķīdums.

Ūdens nepietiekamība organismā

Pirmā un galvenā ūdens nepietiekamības pazīme ir asins sabiezēšana. Neesot organismā pietiekami ūdens, asins vairs nespēj pildīt savu funkciju. Attiecīgi, organisms vairs nesaņem vērtīgās vielas un skābekli, kā arī nevar izvadīt no sevis pārpalikušās vielas, kuras rezultātā rada organisma saindēšanos. Diemžēl, šo simptomu esamību var noteikt tikai laboratoriskos pētījumos, tāpēc ūdens nepietiekamību pēc šiem simptomiem var noteikt tikai mediķi.

Ir arī ūdens nepietiekamības simptomi, kurus var noteikt katrs pats. Pirmie simptomi ir sausums gļotādās. Ūdens trūkuma dēļ, gļotādas var sažūt un sākt plaisāt. Ilglaicīga ūdens “bada” rezultātā parādās ādas sausums, bālums un pazūd ādas tvirtums, bieži šos simptomus pavada arī matu lūšana. Ūdens nepietiekamību var pavadīt arī apjukums, viegla aizkaitināmība un pat galvas sāpes.

Ievērojot izsitumu parādīšanos uz ķermeņa, uz mēles aplikuma un nepatīkamu smaržu izelpā, ir nopietni jāaizdomājas vai netiek lietot par maz ūdens, jo šie simptomi norāda, ka ir izjucis ūdens līdzsvars organismā.

Ūdens saturu ietekmējoši faktori

Pētījumu rezultātā ir noteikts, ka jaundzimušā ķermenī ir 80% ūdens, pieauguša vīrieša  organismā 60%, pieaugušas sievietes organismā 65%.

Dzīves veids un ieradumi arī ietekmē ūdens daudzumu organismā- cilvēkiem ar lieko svaru ir daudz vairāk ūdens organismā, kā kalsniem un normālas miesas būves cilvēkiem. Organisma aizsardzībai no atūdeņošanās ir ieteicams ik dienas lietot sāli, nelielos daudzumos. Dienas deva ir 5 gr, protams, to nav jālieto vienu pašu- tīrā veidā. Tas dabīgā veidā atrodas dažādos dārzeņos, gaļā un arī pagatavotos produktos, kuriem pievieno sāli. Ūdens zuduma mazināšanai ekstrēmos apstākļos ir nepieciešams sākt ar sviedru izdales mazināšanu.

Ir tāds maisījums, kuru var izmantot, lai mazinātu ūdens zudumus organismā, kā arī palielinātu organisma aktivitāti un izturību. Šo maisījumu pielieto arī militāras nozīmes specdienesti.

Maisījums:

 • Vāramā sāls 3gr;
 • Askorbīnskābe 5gr;
 • Glikoze 5gr;
 • Ūdens 1L.

Šo maisījumu var pielietot dodoties tālākos pārgājienos, ja apzināties, ka ūdens ieguve būs apgrūtināta, vai nebūs pieejama vispār. Taču pārlieku bieži ar šo maisījumu aizrauties nevajadzētu, tas var kaitēt arī veselībai- ūdens līdzsvaram organismā un attīrīšanās funkcijai.

Ūdens veselībai

Savas veselības nodrošināšanai, nepieciešams veikt pāris vienkāršas procedūras:

 • Pirms katras ēdienreizes iedzert vienu glāzi tīra ūdens;
 • Pēc ēšanas, apmēram, divas stundas iedzert vēl vienu glāzi ūdens (ar nosacījumu, ka nav gremošanas sistēmas saslimšanas);
 • Nelietot pilnīgi sausu pārtiku, taču ja tādu lietojat, klāt dzeriet ūdeni.