Mārsils mazais
THYMUS SERPYLLUM L.

   

Mazais mārsils- daudzgadīgs, ložņājošs augs ar spēcīgu, patīkamu aromātu. Stublāji tievi, lejasdaļā pārkoksnējušies, sarkani- brūni, ložņājoši. Ar piepaceltu zarojumu, augstumā līdz 10-15cm. Stublāji bieži iesakņojas arī paši ar sānu saknēm. Lapiņas maziņas,pastieptas, elipsveidīgas, noklātas ar dziedzeriem, malās klātas ar pagariem matiņiem. Ziediņi maziņi rozā vai rozā-violetā krāsā, savākti bumbveida ziedkopā. Augļi, elipsiodāli tumši brūni riekstiņi, garumā līdz 6mm. Augs zied jūnijā- jūlijā, augļi nobriest augustā-septembrī.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu, kuru ievāc ziedēšanas fāzē, griežot ar sekātoru auga aplapotās augšdaļas, neievācot koksnainās daļas. Augu žāvē labi vēdināmās telpās vai piespiedu žāvētājā nepārsniedzot 35-40C. Pēc izžāvēšanas atdala stublājus no lapiņām un ziediņiem, stublājus drogā neliek.

Mazā mārsilī ir ēteriskās eļļas līdz 1.7% ar fenolu īpatsvaru- timols un šķidrais karvakrols. Nenozīmīgos daudzumos ēteriskajā eļļā atrasts cimols, borneols, terpinēns, terpineols. Augā ir arī miecvielas, ursulskābe, kafijskābe, hlorogēnskābe un oleānskābe, flavonoīdi, gumijvielas, rūgtvielas, makro un mikro elementi.

Ārstnieciskā nozīme

Mazā mārsiļa preparātiem piemīt daudz ārstniecisko īpašību. Auga nostādinājums veicina atkrēpošanos un iedarbojas, kā pretmikrobu līdzeklis.

Mazais mārsilis pastiprina bronhiālo dziedzeru sekrēciju, stimulē augšējo elpceļu epitēlija aktivitāti, sašķidrina gļotas elpceļos un paātrina iekaisuma veicinošo materiālu evakuāciju no elpceļiem.

Mārsila preparāti veicina nogulsnējumu iziršanu. Kakla un rīkles sauso traumu gadījumā, augs rada aizsargkārtiņu gļotādai. Pateicoties augā esošajiem flavonoīdiem, tas rada spazmolītisku iedarbību, kas nav mazsvarīgi, atkrēpošanas procesā.

Timola un karvakrola ietekmē, mazais mārsils ir efektīvs iekaisuma procesu, patogēnās mikrofloras noturības pret antibiotikām gadījumā. Pat ja preparāts satur nelielus daudzumus šos fenola savienojumus, tas radīs izteiktu antimikrobu iedarbību. Timols iedarbojas iznīcinoši uz koku patogēno floru un gramnegatīviem mikroorganismiem. Tāpat arī ir noteikta timola efektivitāte pret patogēnām sēnītēm. To var izmantot arī pret lentveida cērmēm un dažiem apaļajiem tārpiem.

Mazā mārsila preparātus veiksmīgi izmanto arī kuņģa un zarnu trakta slimību ārstēšanai, kuras saistās ar samazinātu kuņģa sulas sekrēciju, atoniju un zarnu spazmām. Augu saturošie preparāti samazina sāpes vēderā, normalizē gremošanu, uzlabo gāzu izvadi, veicina kuņģa sulas izdali, kupē kuņģa un zarnu trakta spazmas. Pateicoties dezinficējošajām auga īpašībām, tas normalizē zarnu mikrofloru.

Mazā mārsila ietekme uz cilvēka organismu ir visnotaļ plāša un daudzpusīga. Tautas medicīnā to izmanto nostādinājuma un novārījuma veidā, lai lietotu iekšķīgi un ārēji. Iekšķīgi tos lieto elpošanas orgānu, kuņģa, zarnu, urīna pūšļa, cērmju invāzijas gadījumā, kā arī tie noder, kā asins attīrošs, sviedrējoš un urīna dzenošs līdzklis.

Augu pielieto drudžaina klepus, hroniska bronhīta, bronhiālās astmas, galvas sāpju, bezmiega, gastrīta, kuņģa čūlas, dispepsijas, kuņģa atonijas, koliku,meteorisma, nieru funkciju traucējumu, dismenorejas, alkaholisma psihožu ārstēšanai.

Ēteriskajā eļļa esošo timolu var lietot, lai ārstētu diareju, meteorismu, lai mazinātu rūgšanas procesus zarnās, lai ārstētu plaušu un ādas aktinomikozi.

Kompreses un aplikāciju veidā novārījumus var pielietot, lai ārstētu radikulītu, krustu neiralģiju, artrītu, muskuļu iekaisumu un neirītu.

Novārījumu no svaigas vai žāvētas zālītes, lieto mazasinības, kataras, kuņģa un zarnu vēža, dažu nervu sistēmu slimību, aknu slimību, cingas gadījumā. Kā arī kā asins attīrošu un organisma stiprinošu līdzekli.

Koncentrēts auga nostādinājums rekomendējams, kā mutes skalojamais līdzeklis, lai mazinātu zobu sāpes, kā arī lai ārstētu kakla iekaisumus; kā aplikācijas, lai ārstētu konjuktivītu un blefarītu; kā kompreses ādas trūču gadījumā.

Mazā mārsiļa novārījumus pielieto aromātisku vannu sagatavošanai, īpaši ja nepieciešams ārstēt rahītu un skrofulozi. Mārsils ir labs palīgs, lai attīrītu ādu no pūtītēm un sakoptu taukainu ādu.

Nav ieteicams lietot

Mazo mārsili nav ieteicams lietot, nieru, aknu, kuņģa un 12- pirkstu zarnas čūlas gadījumā. To nedrīkst lietot grūtnieces un māmmiņas laktācijas periodā. Ieteicams, bērniem līdz 12 gadiem nedot mazo mārsili lielās devās.

Uztura receptes

Mazā mārsila pulveris

Izžāvē mazā mārsila lapas un samaļ pulverī, uzglabā blīvi slēgtos traukos. Izmanto, lai aromatizētu mīklu (1 tēj.k. pulvera uz 1 kg mīklas), zupu ( 1 tēj.k. uz 3-4 porcijām), ceptas gaļas ( apbērt pirms cepšanas beigšanas).

Mazā mārsila kvass

20 gr. mazā mārsila, 1L maizes kvasa, 50 gr. cukura.

Žāvētas mazā mārsila lapas novāra nelielā daudzumā kvasa (1 glāze), atdzesē, pievieno pārējo kvasu, cukuru un atstāj uz 10-12h. Atdala biezumus, salej pa pudelēm un atdzesē.

Mazā mārsila dzēriens

20 gr. mazā mārsila, 25 gr. asinszāles, 50 gr. medus, 1L ūdens.

Mazo mārsili un asinszāli aplej ar ūdeni un novāra 10 minūtes, nostādina 2-3h. Novārījumam atdala biezumus, pievieno medu un atdzesē.

Mazā mārsila un irbenes dzēriens ar medu

50 gr. žāvēta mazā mārsila, 3 glāzes irbenes sulas, 1 glāze medus, 3L ūdens.

Mazo mārsili aplej ar verdošu ūdeni, vāra 5 minūtes, atdala biezumus, pievieno irbenes sulu, medu un lej pudelēs.

Lasīt par māteri ->

 .