Suņstobrs plankumainais
CONIUM MACULATUM

    

Divgadīgs augs ar augstu stublāju (60-180cm). Augs ir indīgs ar nepatīkamu aromātu. Spēcīgu, vārpstveidīgu un bālganu sakneni. Stublājs kails, sazarots, viegli rievots, dobjš ar zilganu aplikumu un sarkanīgi brūniem plankumiem. Apakšējās lapas uz kātiem 30-60cm lielas, vidus daļas un augšējās lapas mazākas uz īsiem kātiņiem, gandrīz, sēdošas. Ziediņi maziņi, gandrīz balti, savākti sarežģītos čemuros. Auglis- divsēklenis. Zied maijā- jūnijā.

Ārstnieciskam nolūkam, parasti, izmanto parastā suņstobra virszemes daļu (stublājs, lapas, ziedi). Augu ievāc tā ziedēšanas laikā un sēklu nobriešanas sākuma mirklī (jūnijs- jūlijs). Lapas un stublājus ievāc ziedēšanas laikā; nenobriedušās sēklas ievāc kopā ar ziedu čemuriem. Augu žāvē ēnainā un labi vēdināmā vietā vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru. Sēklas ar ziedu čemuriem žāvē tāpat, tālāk sēklas izkrata no ziedkopām.

Tā kā auga visas daļas ir indīgas, tad to ievācot der būt uzmanīgam un ievērot drošības pasākumus. Šo augu nedrīkst ievākt bērni un to ievācot pašam, to nevajag arī garšot. Augā ir daudz ēterisko vielu, kas mazliet atgādina arsēna smaržu, kas attiecīgi rada spēcīgas galvas sāpes. Tāpēc ja ievācat šo augu, tuvojoties virzienā, no kura pūš vējš.

Žāvētu augu uzglabā maisos, atsevišķi no pārējām zāļu tējām, labi vēdināmās un sausās telpās. Žāvēt plankumaino suņstobru arī vēlams atsevišķi no citiem augiem. Drogu uzglabā ne ilgāk par diviem gadiem.

Plankumainā suņstobra visās daļās ir atrodami indīgi alkaloīdi: konīns (indīgākais), metilkonīns, konhidrīns, pseidokonhidrīns, koniceīns, kā arī augu tauki, kuru sastāvā ietilpst petroselīnskābes un petroselidīnskābes glicerīdi. Lapās- līdz 0.1% alkaloīds konīns, līdz 0.08% ēteriskās eļļas, kafijskābe; ziedos- līdz 0.24% alkaloīdi, kvercitīns ( P grupas vitamīns), kempferols; augļos līdz 2% alkaloīdi, tai skaitā konīns līdz 0.1%, metilkonīns, konhidrīns.

Ārstnieciskā nozīme

Plankumainā suņstobra farmakoloģiskās īpašības tieši saistās ar alkaloīda konīna esamību. Auga preparāti (ekstrakts un plāksteri) iedarbojas nomierinoši, atsāpinoši, pret drudzi, pret iekaisumiem, kā arī urīna dzenoši.

Tautas medicīnā, lai izmantotu šo augu ārstnieciskam nolūkam, ir tiešām jāpiedomā vai to nevar aizstāt ar alternatīviem augiem, jo plankumainais suņstobrs ir indīgs augs un spēj nopietni apdraudēt cilvēka veselību.

Plankumainā suņstobra nostādinājumu un sulu pielieto samērā plaši, kā nomierinošu, pretiekaisuma, pret drudža, sedatīvu, pret audzēju, pret asmātisku un sāpju remdējošu līdzekli. Augs palīdz atbrīvoties no iekšējo orgānu krampjiem un spazmām, gremošanas trakta kolikām, epilepsijas, migrēnas, anūrijas, anēmijas, dismenorejas, pollūcijas, sifilisa.

Plankumainā suņstobra sēklu un lapu spirta izvilkumus lieto, kā pretsāpju līdzekli, īpaši onkoloģijas radītu sāpju gadījumā. To pielieto gremošanas orgānu slimību gadījumā, ja ir urīna aizture urīna pūslī, mazasinības, menstruācijas aiztures, nakts sēklas noplūdes, spēcīga klepus un dzemdes vēža gadījumā. Onkoloģijas gadījumā (dzemdes, zarnu u.c.) nereti pielieto arī nostādinājumu. Auga virszemes daļu pielieto, kā efektīvu līdzekli, lai ārstētu onkoloģiju un tas radītās sāpes. Tautas medicīnas praksē ir gadījumi, kad ar plankumainā suņstobra palīdzību izārstē smagus onkoloģijas gadījumus- piena dziedzera vēzis, gremošanas trakta vēzis, aknu vēzis. Plankumainais suņstobrs stimulē arī asinsrades orgānus un palīdz atbrīvoties no varikozo vēnu problēmām.

Tautas medicīnā gatavo arī šī auga ziedes (auga pulveris nostādināts medū), šī ziede palīdz dziedēt brūces, kā arī palīdz ārstēt limfātisko mezglu iekaisumus.

Plankumaino suņstobra ekstraktu lieto ārīgi, lai skalotu ļaundabīgas čūlas uz ādas.

Šī auga preparātus pielieto arī ilgstošu galvas sāpju, hronisku acu iekaisumu, dzirdes zuduma, impotences un kaulu slimību gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Plankumainais suņstobrs ir stipri indīgs augs!

Visas šī auga daļas satur indīgus alkaloīdus, īpaši konīnu. Pārdozējot augu, novērojams stiprs uzbudinājums, kuru pavada krampji un rodas CNS traucējumi- rezultātā apstājās arī elpošana.

Pamata blaknes, kuras rada plankumainais suņstobrs: slikta dūša, siekalu izdale, galvas reiboņi, rīšanas traucējumi, runas traucējumi, ādas bālums, progresējoša paralīze (sākas ar kājām), zūd ādas jūtīgums, paplašinās acu zīlītes un zūd reakcija uz gaismu.

Lasīt par sūnactiņu vienzieda->