Suņstobrs plankumainais
CONIUM MACULATUM

  

  • angliski: Hemlock
  • vāciski: Gefleckter Schierling
  • zviedru: odört
  • igauņu: täpiline surmaputk
  • lietuviešu: dėmėtoji mauda
  • krievu: болиголов крапчатый

Divgadīgs augs ar augstu stublāju (60-180cm). Augs ir indīgs ar nepatīkamu aromātu. Spēcīgu, vārpstveidīgu un bālganu sakneni. Stublājs kails, sazarots, viegli rievots, dobjš ar zilganu aplikumu un sarkanīgi brūniem plankumiem. Apakšējās lapas uz kātiem 30-60cm lielas, vidus daļas un augšējās lapas mazākas uz īsiem kātiņiem, gandrīz, sēdošas. Ziediņi maziņi, gandrīz balti, savākti sarežģītos čemuros. Auglis- divsēklenis. Zied maijā- jūnijā.

Ārstnieciskam nolūkam, parasti, izmanto parastā suņstobra virszemes daļu (stublājs, lapas, ziedi). Augu ievāc tā ziedēšanas laikā un sēklu nobriešanas sākuma mirklī (jūnijs- jūlijs). Lapas un stublājus ievāc ziedēšanas laikā; nenobriedušās sēklas ievāc kopā ar ziedu čemuriem. Augu žāvē ēnainā un labi vēdināmā vietā vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru. Sēklas ar ziedu čemuriem žāvē tāpat, tālāk sēklas izkrata no ziedkopām.

Tā kā auga visas daļas ir indīgas, tad to ievācot der būt uzmanīgam un ievērot drošības pasākumus. Šo augu nedrīkst ievākt bērni un to ievācot pašam, to nevajag arī garšot. Augā ir daudz ēterisko vielu, kas mazliet atgādina arsēna smaržu, kas attiecīgi rada spēcīgas galvas sāpes. Tāpēc ja ievācat šo augu, tuvojoties virzienā, no kura pūš vējš.

Žāvētu augu uzglabā maisos, atsevišķi no pārējām zāļu tējām, labi vēdināmās un sausās telpās. Žāvēt plankumaino suņstobru arī vēlams atsevišķi no citiem augiem. Drogu uzglabā ne ilgāk par diviem gadiem.

Plankumainā suņstobra visās daļās ir atrodami indīgi alkaloīdi: konīns (indīgākais), metilkonīns, konhidrīns, pseidokonhidrīns, koniceīns, kā arī augu tauki, kuru sastāvā ietilpst petroselīnskābes un petroselidīnskābes glicerīdi. Lapās- līdz 0.1% alkaloīds konīns, līdz 0.08% ēteriskās eļļas, kafijskābe; ziedos- līdz 0.24% alkaloīdi, kvercitīns ( P grupas vitamīns), kempferols; augļos līdz 2% alkaloīdi, tai skaitā konīns līdz 0.1%, metilkonīns, konhidrīns.

Ārstnieciskā nozīme

Plankumainā suņstobra farmakoloģiskās īpašības tieši saistās ar alkaloīda konīna esamību. Auga preparāti (ekstrakts un plāksteri) iedarbojas nomierinoši, atsāpinoši, pret drudzi, pret iekaisumiem, kā arī urīna dzenoši.

Tautas medicīnā, lai izmantotu šo augu ārstnieciskam nolūkam, ir tiešām jāpiedomā vai to nevar aizstāt ar alternatīviem augiem, jo plankumainais suņstobrs ir indīgs augs un spēj nopietni apdraudēt cilvēka veselību.

Plankumainā suņstobra nostādinājumu un sulu pielieto samērā plaši, kā nomierinošu, pretiekaisuma, pret drudža, sedatīvu, pret audzēju, pret asmātisku un sāpju remdējošu līdzekli. Augs palīdz atbrīvoties no iekšējo orgānu krampjiem un spazmām, gremošanas trakta kolikām, epilepsijas, migrēnas, anūrijas, anēmijas, dismenorejas, pollūcijas, sifilisa.

Plankumainā suņstobra sēklu un lapu spirta izvilkumus lieto, kā pretsāpju līdzekli, īpaši onkoloģijas radītu sāpju gadījumā. To pielieto gremošanas orgānu slimību gadījumā, ja ir urīna aizture urīna pūslī, mazasinības, menstruācijas aiztures, nakts sēklas noplūdes, spēcīga klepus un dzemdes vēža gadījumā. Onkoloģijas gadījumā (dzemdes, zarnu u.c.) nereti pielieto arī nostādinājumu. Auga virszemes daļu pielieto, kā efektīvu līdzekli, lai ārstētu onkoloģiju un tas radītās sāpes. Tautas medicīnas praksē ir gadījumi, kad ar plankumainā suņstobra palīdzību izārstē smagus onkoloģijas gadījumus- piena dziedzera vēzis, gremošanas trakta vēzis, aknu vēzis. Plankumainais suņstobrs stimulē arī asinsrades orgānus un palīdz atbrīvoties no varikozo vēnu problēmām.

Tautas medicīnā gatavo arī šī auga ziedes (auga pulveris nostādināts medū), šī ziede palīdz dziedēt brūces, kā arī palīdz ārstēt limfātisko mezglu iekaisumus.

Plankumaino suņstobra ekstraktu lieto ārīgi, lai skalotu ļaundabīgas čūlas uz ādas.

Šī auga preparātus pielieto arī ilgstošu galvas sāpju, hronisku acu iekaisumu, dzirdes zuduma, impotences un kaulu slimību gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Plankumainais suņstobrs ir stipri indīgs augs! Taču tas aiz vien vairāk un vairāk atgriežas tautas medicīnā un tā plašā iedarbības dēļ, to iesaka pievienot teju vai visiem ārstniecisko augu maisījumiem. Un te nu arī sākās visas izklaides.

Visas šī auga daļas satur daudz indīgus alkaloīdus, īpaši konīnu. Konīns ir līdzīgs kurare un nikotīna indei. Pārdozējot augu, novērojams stiprs uzbudinājums, kuru pavada krampji un rodas CNS traucējumi- rezultātā apstājās arī elpošana.

Pamata blaknes, kuras rada plankumainais suņstobrs: slikta dūša, siekalu izdale, galvas reiboņi, rīšanas traucējumi, runas traucējumi, ādas bālums, progresējoša paralīze (sākas ar kājām), zūd ādas jūtīgums, paplašinās acu zīlītes un zūd reakcija uz gaismu.

Pirmā palīdzība

Rīcība līdzvērtīga, kā saindējoties ar citiem indīgajiem augiem. Pirmām kārtām vēršamies pie mediķiem. Tīram kuņģi, aktivētā ogle u.t.t.

Receptes

Plankumainā suņstobra izvilkums

Izvilkumu lieto ja ir traucēta urīna izvade, dzimumorgānu vājums, ateroskleroze, traucējumi pārvietoties, sarkanā vilkēde, hemoroīdi, atmiņas pasliktināšanās un kā tonizējošu līdzekli pēc gripas.

Ņem 10gr. sausas drogas un aplejam ar 100gr. šņabja vai spirta, noturam nedēļu. Lieto no 1 līdz 20 pilieniem dienā; vidēji 2 pilieni uz ēdamkaroti, 5 reizes dienā. Ārstēšanās kurss 10 dienas ar divu mēnešu pārtraukumu.

**40 pilieni ir maksimāli pieļaujamā deva!**

Pulveris no plankumainā suņstobra

Plankumaino suņstobru pulvera veidā izmanto, lai ārstētu polinefrītu, bezmiegu, hipertoniju, epilepsiju, lieto arī kā nomierinošu, pretkrampju un sāpju remdējošu līdzekli.

Pulveri lieto pa 0,06gr. divas reizes dienā, kopā ar cukuru vai lakricas saknes pulveri. Pakāpeniski palielina pulvera devu līdz 0,6-1gr. pie vienas lietošanas reizes.

Plankumainā suņstobra ekstrakts eļļā

Izmanto, lai ārstētu labdabīgus un ļaundabīgus audzējus, fibrocistiskos veidojumus un mezglus, mastopātiju un krūts adenomu, bronhu un plaušu iekausumus un haimorītu, ādas karpas un lipomas.

50gr.sasmalcinātas drogas (var būt maisījums ar sēklām vai tikai sēklas) aplej ar 500ml augu eļļas. Notur 21 dienu, tumšā vietā, istabas temperatūrā, periodiski samaisot. Pēc 3 nedēļām masu filtrē cauri marlei. Uzglabā istabas temperatūrā.

Suņstobra ekstraktu eļļā lieto tajā izmērcētu tamponu vai salvešu veidā. Samērcē salveti un liek uz sāpošo vietu, ieteicams, mainīt tās 2 reizes dienā, ideālā, variantā reizi 2 stundās. Ārstēšanās kurss ne ilgāks par 30 dienām un tad jāievēro mēneša pārtraukums.

Īpatnības lietojot plankumaino suņstobru

Lietojot plankumainā suņstobra preparātus der pievērst uzmanību pārtikai, kuru lietojat ikdienā. Pēc suņstobra preparātu lietošanas, nevajadzētu lietot tējas, kafiju un piena produktus, kā arī skābus produktus, kā greipfrūts, citrons, apelsīnus, skābus ābolus, skābētus kāpostus un ēdienus, kuru saturā ir etiķis- tas viss samazina plankumainā suņstobra aktivitāti. Visus šos produktus varat lietot vairākas stundas pēc plankumainā suņstobra preparātu lietošanas. Plankumainā suņstobra efektivitāti samazina arī alkohola un tabakas lietošana.

Izvairieties vienlaicīgi ar plankumaino suņstobru lietot vērmeli, kapmirtes, lielo struteni, aboliņu un plūškoku. Taču ir augi, kuri pastiprina plankumainā suņstobra iedarbību: alteja, lakrica, brūklenes, kaķpēdiņa un kliņģerīte.

Lasīt par sūnactiņu vienzieda->