Jašma

Akmens apraksts

Vārds jašma no grieķu valodas nozīmē lāsumains. Nereti tiek pielietoti tādi nosaukumi, kā lāsumainais ahāts, gaļas ahāts, asiņainā jašma, Šveices lapis, vāciešu lapis, tīģeru akmens, prazēms, bazanīts.Šo akmens krāsa mēdz būt daudzveidīga, taču pamata krāsas- tumši sarkans, sarkans, zils, zaļš, violets, balts. Retāk sastopami arī melni kristāli. Atspīdums- stiklains.Cietība 6,5-7,0 pēc Mosas skalas; blīvums 2,6gr./cm3.Pamata ieguves vietas ir Krievijas, Somija, Vācija, Vidus āzija, Japāna, Indija, ASV.

Ārstnieciskās īpašības

Izseni tautas dziednieki un alķīmiķi jašmu pielietoja, lai ārstētu dažādas kaites. Uzskatīja, ka piemēram sarkanas krāsas jašma ir spējīga dziedēt dažādas sieviešu saslimšanas. Tieši tāpat arī sarkanā jašma tika izmantota, lai atjaunotu asins sastāvu. Dažās valstīs jašmu izmantoja, lai ārstētu kuņģa, nieru, urīnpūšļa, acu slimības. Senos pierakstos ir sastopams, ka alķīmiķis un dziednieks Avicenna ieteica nēsāt jašmu, iekārtu garākā auklā uz kakla, lai ārstētu kuņģa saslimšanas (viņš arī pats izmantoja šādu metodi).Litoterapeiti uzskata, ka ar jašmas palīdzību lieliski ir iespējams ārstēt garīga rakstura saslimšanas, normalizēt miegu, atbrīvoties no bezmiega un nakts murgiem.

Maģiskās īpašības

Jašma vienmēr ir bijusi maģisko rituālu sastāvdaļa. Tai vienmēr ir piedēvēti milzum daudz maģisku īpašību, piemēram, ka tā spēj aizsargāt māju no zagļiem. Agrāk klosteros, no jašmas veidoja grīdas, lai tajos neiekļūtu nevēlamas personas. Maģisku rituālu vajadzībām, nereti no jašmas tika izgatavoti speciāli rituālie trauki, tāpat arī maģiskie rituāli tika uzglabāti kastītēs, kuras tika veidotas no jašmas. Viedie vienmēr atzina, ka jašma ir akmens, kurš spēj aizsargāt no dzīvnieku uzbrukumiem.

Senajās kultūrās valdīja tradīcija māju rotāt ar vāzēm, kārbiņām un citiem priekšmetiem, kas veidoti no šī materiāla- jo tie spēj aizsargāt mājokli no svešas skaudības, negativitātes un neveselīgas intereses.

Valda uzskats, ka jašma mājās ienes veiksmi un pārticību.

Talismani un amuleti

Jašma ir alķīmiķu, ceļotāju un zinātnieku talismans. Jašmas bumbas ir spējīgas atturēt cilvēku no nepārdomātas rīcības. Šis akmens dabīgā formā ir lielisks aizstāvis, kurš aizsargās no skaudības un nesīs veiksmi!