Lavanda
LAVANDULA

   

Lavanda ir daudzgadīgs, mūžzaļš, kupls puskrūms, augumā no 30 lidz 100cm. Stublājs sazarots, stāvoši, nereti lejas daļā pārkoksnējušies. Lapas novietotas pretēji, sēdošas, izstieptas, sudraboti zaļā tonī. Jūlija vidū zaru galotnes pārklājas neliela izmēra violetiem ziediem, retāk baltiem ar izteiktu, stipru aromātu. Lavanda zied aptuveni mēnesi. Tas ir ļoti skaists skats, īpaši ja lavandas ir daudz. Augu apputeksnē kukaiņi. Lavandas auglim nobriestot, tas atveras un no tā izbirst sēkliņas dzelteni brūnā krāsā ar spīdīgu virsmu. Lavandas ziedos ir ēteriskā eļļa, kura plaši tiek pielietota, gan oficiālajā, gan tautas medicīnā.

Ir pazīstamas vairākas lavandas sugas, visizplatītākā no tām ir ārstnieciskā lavanda jeb šaurlapu, jeb īstā lavanda (Lavandula officinalis, Lavandula angustifolia, Lavandula spica, Lavandula vera), kā arī platlapu lavanda (Lavandula latifolia). Daudzas lavandu sugas ir kultivētas formas, kuras audzē dārzos visā pasaulē- ārstnieciskā lavanda, platlapu lavanda.

Augu ievāc tā ziedēšanas periodā, kad uz vārpiņām ir atvērusies ne vairāk kā puse no ziediem. Ziedkopas griež ar šķērēm, liek plānā slānī uz sietiem, ēnā. Lavandas drogas uzglabā dzelzs vai stikla traukos. Auga lapas un kātus, ievāc arī tai pašā laikā. Lavandas ēterisko eļļu iegūst no svaigiem augiem, tos destilējot ar ūdens tvaiku.

Lavandas ziedi satur 5% ēteriskās eļļas. Tās sastāvā ir linalilacetāts (līdz 50%), geraniols, cineols , borneols, geraniols, limonēns, cedrīns, fenols, pinnēs, linalools, lavandulīns, flavonoīdi, kumarīns, triterpēna savienojumi (ursulskābe), līdz 12% miecvielas, rūgtvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Lavanda spēj normalizēt oksidējošās iekaisuma reakcijas, pateicoties fermenta malāta dehidrogenāzes un laktāta dehidrogenāzes aktivitātes korekcijai, kā arī normalizēt eritrocītu membrānas caurlaidību.

Linalilacetāts ir lavandas ēteriskās eļļas galvenā sastāvdaļa, pateicoties kurai ir iespējama veiksmīga bronhiālās astmas ārstniecība. Lavandas eļļa tiek izmantota, lai ārstētu dažādas iekaisuma saslimšanas plaušās, nierēs un sirdī. Lavandu bieži izmanto, kā spirta uzlējumus, fitoaromātiskās procedūras, aerosoli un citi. Piemēram, kaimiņu zemē, Krievijā, lavandas preparāti ir oficiāli atzīti, kā ārstnieciski- gangrēnas, strutojošu brūču un dažādu ādas slimību gadījumā.

Vācijā lavandu pieņemts izmantot aromātiskajās vannās, lai pagatavotu dažādas ziedes. Bulgārijā lavandu izmanto, kā vieglu sedatīvu līdzekli, lai ārstētu neirastēnijas un migrēnas. Pēc Austrālijas zinātnieku pētījumiem, ar lavandas palīdzību var atbrīvoties no trauksmes sajūtas un nepamatotas baiļu sajūtas. Ir pat pētījumi par preparātiem uz lavandas bāzes (Silexan)- tā iedarbība uz trauksmes māktiem pacientiem ir efektīvāka, par ķīmiski veidotiem līdzekļiem. Lavandas līdzekļi iedarbojās par 20% efektīvāk par ķīmiskām alternatīvām.

Lavandas eļļai piemīt spēcīgas pretmikrobu īpašības. Tās var izmantot tvaiku inhalācijām, lai ārstētu bronhītu, traheītu, pneimoniju, balss aizsmakumu (arī laringītu).

Var ievākt arī svaigus ziedošus lavandas zariņus un no tiem pagatavot efektīvu novārījumu, lai ārstētu saaukstēšanās slimības, jo augs iedarbojas nomierinoši, antiseptiski un spazmolītiski. Aplikācijas un kompreses no lavandas palīdzēs tikt galā ar galvas sāpēm u migrēnu. Lavandas spirta uzlējumus lieto ja ir nespēks, ģīboņi, sasitumi un lai mazinātu sāpju sindromus.

Ar lavandas ēterisko eļļu var apstrādāt ilgi nedzīstošas brūces, apdegumus, pinnes, furunkulus un dermatītus. Lavandas ēteriskā ir praktiski vienīgā no ēteriskajām eļļām, kuru var lietot tīrā veidā uz ādas, negūstot no tās apdegumus. Ēteriskā eļļa labi jaucās ar spirtu un noderēs, lai sakoptu vietas, kur iekodis kāds kukainis.

Iekšķīgi lavandas novārījumus un spirta izvilkumus lieto, lai ārstētu neirozes, bezmiegu, vispārēju vājumu, tendenci uz pazeminātu asins spiedienu, neirastēniju, dažas no ādas slimībām un anoreksiju. Augs ir efektīvs arī urīna pūšļa iekaisuma un nieru slimību gadījumā. Regulāra lavandas lietošana palielina darba spējas, prāta spēju aktivitāti, noņem pārgurumu pēc garas darba dienas. Lavandas sīrups ir efektīvs gremošanas trakta slimību gadījumā (meteorisma un kolīta) un aknu slimībām. Lavanda palīdzēs arī sievietēm menstruācijas cikla laikā, ja tas ir sāpīgs, palīdzēs atgūt spēkus pēc ilgas slimošanas, asinsrites traucējumu gadījumā, kā arī mazinās pārāk sirds klauvēs.

Vannās lavanda ir ieteicama cilvēkiem, kuriem ir nepietiekama asins cirkulācija uz pēdām un rokām (tirpoņa un aukstuma sajūta). Skalošanās ar lavandas ūdeni dos možumu, īpaši guļošiem slimniekiem, noderēs arī lai padarītu zīdainu ādu sievietēm.

Nav ieteicams lietot

Lavandas līdzekļus nav ieteicams lietot, cilvēkiem ar gastrītu, kuru pavada paaugstināts kuņģa sulas saturs. Tāpat arī cilvēkiem, kuri sirgst ar arteriālo hipertensiju un kuņģa čūlu. Protams, grūtniecēm un sievietēm laktācijas periodā, arī labāk atturēties no lavandas, lai nekaitētu mazulim.

Lasīt par dzelteno lēpi->