Čūskoga četrlapu
PARIS QUADRIFOLIA

Četrlapu čūskoga ir daudzgadīgs augs, ar garu horizontālu sakneni un gludu, stāvu stublāju- 10-30cm garu. Stublāja augšpusē atrodas lapu vainags, kurš sastāv no četrām gandrīz sēdošām, eliptiskām lapām, to garums vidēji ir 10cm. Retos gadījumos var sastapt augus ar piecām un sešām lapām. Lapas pamatnē ir ķīļveidīgas ar noasinātu galotni. Stublāja galotnē atrodas viens zieds. Ziediņš dzeltenīgi zaļā krāsā, kurš sastāv no 8-10 ziedlapiņām. Parasti čūskoga zied maijā- jūnijā. Augs vienmēr veido tikai vienu ziedu. Augustā nobriest auga oga: četrcirkņu apaļa oga, diametrā līdz 1cm. Oga melna, spīdīga ar zilganu aplikumu. Visas auga daļas ir stipri indīgas.

Pēc pirmajām salnām auga virszemes daļa atmirst, saglabājas tikai saknenis, no kura nākamajā pavasarī izaug jauns stāds.

Četrlapu čūskoga vairojas pateicoties sēklām un daloties saknei. Labvēlīgos apstākļos augs veido pavisam nelielas audzes, pāris desmitu kvadrātcentimetru lielas.

Homeopāti un augu zinātāji ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu. Augu ievāc tā ziedēšanas laikā. Izmantojot svaigu augu gatavo spirta izvilkumus.

Čūskogas saknenis satur steroīdu uzbūves saponīnus un alkaloīdus. Auga virszemes daļā neskaitot alkaloīdus atrasti arī flavonoīdi, glikozīdi parastifīns un paradīns, pektīnvielas, organiskās skābes, kumarīni un C vitamīns.

Ārstnieciskā nozīme

Četrlapu čūskoga- stipri indīgs augs, kuru oficiālajā medicīnā neizmanto. Taču neatkarīgi no tā, tautas medicīnā šo augu pielieto, lai ārstētu tuberkulozi, migrēnas, neiralģijas un citas saslimšanas. Ārstnieciskam nolūkam izmanto visas auga daļas, no ogām nereti spiež sulu. Visus šī auga saturošus preparātus lieto mazās devās un obligāti speciālista uzraudzībā, lai nepieļautu saindēšanos.

Nav ieteicams lietot

Četrlapu čūskoga ir stipri indīgs augs, kura lietošana var radīt smagas un pat letālas sekas. Auga lapas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, saknenis raisa vemšanu, ogas iedarbojas uz sirdi.

Biežākie saindēšanās simptomi ar četrlapu čūskogu ir slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, diareja, krampji, reibonis, paralīze, elpošanas un sirdsdarbības traucējumi, līdz pat sirds pilnīgai apstāšanās.

Lasīt par lielo dzērveni ->