Indīgo dabas velšu apstrāde
Kā nekaitēt sev un savam tuvākajam

Ir daudz dabas velšu, kuras sevī satur dažādas vielas, kuras mūsu organisms uztver par indīgām! Šādu dabas velšu lietošana var radīt arī negatīvas sekas cilvēka veselībai un vēlamā ārstēšanās beigties nelāgi!

Ja, tomēr esat nolēmuši uz kārtīgi izsvēruši savu ārstniecības līdzekļu klāstā iekļaut arī bīstamās dabas veltes. Vēl jo vairāk, ja esat izlēmuši tās tirgot, tad vēlos atgādināt, ka par kaitējumu cilvēka veselībai Jums stājas spēkā kriminālatbildība! Un tas būs apzināts kaitējums, jo izmantojat indīgas dabas veltes! Saindēties, protams, var arī ar ārstniecības kumelīti. Taču, tas attiecas uz jeb ko, ko tirgojat cilvēkam- par to nesat pilnu atbildību Jūs! Un nav vajadzīgas nekādas uzraugošās instances, bet gan Jūsu godaprāts un veselais saprāts!

Kādas tad ir sastopamas indīgās dabas veltes? Ir vāji indīgas un stipri indīgas. Pie vāji indīgām var pieskaitīt, tādus augus kā skābeni, vērmeli, pie stipri indīgām melno driģeni, velnarutku, suņstobru u.t.t. Būtībā, vāji indīgās parasti rada vēdergraizes, caureju, vemšanu, galvas reiboņus, taču dzīvība netiek apdraudēta. Stipri indīgas dabas veltes, savukārt, spēj apstādināt sirdi, elpošanas orgānus, radīt paralīzi, smagas halucinācijas un tam līdzīgi- būtībā ietekmēt dzīvību!

Šo sadalījumu ir jādala vēl smalkāk, lai vieglāk izprastu, kā strādāt ar indi saturošām dabas veltēm! Indīgās vielas arī mēdz būt dažādas, tās var būt spēji nāvējošas ietekmējot sirds un plaušu darbību (piemēram, rīcinaugs, augstais gaiļpiesis), tās var būt psihotropas (panteru mušmire, melnā driģene), tās var būt gremošanas traktu ietekmējošas (vērmele, skābene), tās var būt reiboņus un galvassāpes radošas (plankumainais suņstobrs, purva vaivariņš), tās var būt apdedzinošas (kodīgais laimiņš, kodīgā gundega, lielā strutene).

Izvērtējot konkrēto dabas velti ir jāizvēlas atbilstoši, kādi drošības pasākumi darbam ar to ir nepieciešami- ievācot, žāvējot, apstrādājot un uzglabājot!

Piemēram, ir augi, kuri satur indīgas ēteriskās eļļas, attiecīgi, šos augus ir jāievāc audzei no tās puses, kuras pūš vējš- lai vējš pūstu Jums mugurā un nestu augu smaržu prom. Tai pat laikā, atceramies par elpceļu aizsegu, ideālā variantā, tas ir respirators ar ogles filtru aizsardzību, pieņemamākā, lakata apsējs uz sejas. Taču, pieejiet situācijai loģiski un atcerieties bērnības anatomijas stundas- āda arī nodarbojas ar elpošanu, tāpēc nedomājiet, ka augs Jums netiks klāt! Ierobežojiet darba laiku ar konkrētiem augiem!

Saprotams, ka tālāka apstrāde ar šiem augiem notiek ārpus telpas, kur ar tiem nesastapsies nezinoši cilvēki, tai skaitā bērni un šie augi arī pēc apstrādes nesastopas ar citiem, apstrādātiem augiem- tos nedrīkst uzglabāt vienā skapītī, blakus linu maisiņos!

Ir dažādi augi, kuri satur spēcīgas indes savā sulā un šeit atkal der atcerēties, par roku aizsardzību un maksimālu roku mazgāšanu. Ir arī indes, kuras uzsūcoties caur rokas ādu nonāks asinsritē, piemēram, zilās kurpītes sula!

Ir augi, kuri radīs smagus ķīmiskus apdegumus uz neaizsargātu ādu, plus tās tvaiki radīs ietekmi uz elpceļiem un redzi- lielā strutene!

Ir piepes, kuru sporas nonākot elpceļos sāks attīstīties Jūsu deguna blakus dobumos un radīs nepieciešamību pēc ilgas un smagas mediķu palīdzības- parastā skaldlapīte!

Tā tad saprotot, ka augi spēj mūs ietekmēt dažādi un ne visu mēs varam zināt, par sevis aizsardzību ir jādomā vienmēr! Protams, neies jau skābeni mežmalā lasīt aizsargbrillēs un aizsargcimdos- jo Jūs zināt, ka augs ir vāji indīgs un saindēšanos rada, lietojot to iekšķīgi. Savukārt, sastopot zilo kurpīti varat nezināt, ka tās indīgā sula spēj nonākt caur ādu arī asinsritē, rezultātā, radīt sirdsdarbības traucējumus, līdz pat diezgan traģiskai nāvei.

Strādājot ar indīgajām dabas veltēm, izmantojiet aizsargcimdu. Ieejiet, kāda darba apģērbu veikalā un pa saviem 15 euro nopērciet lateksa cimdu kasti, kurā būs 50 pāri! Pietiks, gan darbam ar indīgajiem, gan ar sveķiem un citām dabas velšu apstrādēm!

Izmantojiet aizsargbrilles un nē, redzes korekcijas brilles nederēs, jo bīstamību sagādā ne tikai šļakatas, bet arī tvaiki. Šādas brilles ir vienreizējs ieguldījums, kuru iegādāties varēsiet tur pat darba apģērbu veikalā. Pašas vienkāršākās, pašas parastākās- drusku grūtāk tiem, kuriem ir redzes korekcijas brilles, taču ir aizsargbrilles, kuras pārsedz jau esošās!

Ievēlieties sev respiratoru, ja nolemts strādāt ar stipri ēteriskiem augiem, izvēlieties sev respiratoru ar maināmiem ogles filtriem. Darbā ar augiem, pietiks lētākā ogle (3M ABE), ja esat izdomājuši ko pavisam traku, tad izvēlieties spēcīgāku ogli (3M ABEK1). Respiratoru varat aizstāt ar mutes aizsegiem/ maskām, taču tie nepasargās no izgarojumiem, tikai no putekļiem- kas arī ir labāk, kā nekas! Ir gadījumi, kad sula rada arī mikro pilienus gaisā, attiecīgi tos neieelposiet!

Svarīgi ir ievērot darba režīmu ar šāda veida augiem! Rūpīgi plānojiet savu darbības laiku ar tiem. Protams, nerunāju par skābeni vai vērmeli, bet kaut vai par lielo struteni, vai purva vaivariņu! Darbs ar to, ne ilgāk par 2h. Izplānojiet apstrādes procesu tā, lai vienā piegājienā, vienu apstrādes procesu varat veikt 2h. Sarunājiet sev maiņu, kamēr Jūs atpūšas, apstrādi veic otrs cilvēks. Tikmēr uzturaties svaigā gaisā, ieejat dušā, izdzerat litru ūdeni, iespējams, pat atlaižaties pagulēt! Es, saprotu, ka šķitīs, ka es dramatizēju, bet īstenībā es stāstu par savu pieredzi, vadoties no savām kļūdām! Mājas lapā es cenšos nereklamēt savus pētījumus saistībā ar stipri indīgiem augiem, lai neveicinātu to ievākšanu un apriti! Vēl neesam atguvuši tādu līmeni zināšanās, lai jau plaši strādātu ar indīgajiem augiem!

Mēs apskatījām indīgo augu apstrādi un apstrādātāja maksimālu saglabāšanu, lai ievācamais materiāls, nebūtu pēdējais! Jo tieši apstrādātājs ir tas, kuram saskare ar šiem augiem ir visbīstamākā, jo liela daļa augu, sēņu un citu dabas velšu, pēc apstrādes zaudē 70-90% indīgo vielu un ir praktiski, droši! Piemēram, lielā strutene, izžūstot zaudē līdz 70% savu indes jaudu! Apstrādātājs, saskaras ar pilnu jaudu!

Tālākā, apstrādātā, produkta realizācija!

Atceramies vienu nosacījumu- neizplatām indīgo dabas velšu mono produktus! Neesam mēs tik tīri šodienā, lai uzņemtos atbildību par šādu darbību! Ir jāsaprot, ka šodien, pateicoties pārtikas industrijai, dzīves tempam un citiem apstākļiem, cilvēki ir daudz jūtīgāki, ar daudz vājākiem organismiem, piesārņotāki un jeb kurš indīgs augs vai sēne var radīt arī spēcīgas sekas, jo tajā būs tieši tik daudz indes, tas pēdējais piliens, cik cilvēkam vajadzēja!

Pirmais, ko mēs darām, izpētām doto augu un piemeklējam tam pavadošos augus! Piemēram, cilvēkam ir nepieciešams sakārtot aknu darbību, paņemam lielo struteni vai parasto biškrēsliņu, kā indīgo komponenti, tai pat laikā izvēlamies vēl dabas veltes, kas palīdz aknai- Ilzīte, diždadzis, pienene, asinszāle u.t.t. Tagad domājam tālāk, par cilvēku, kuram šo produktu vēlamies piedāvāt- kādas ir tā īpatnības! Ja, mēs zinām droši, kas cilvēkam kait, tad pētījumu ceļā mēs varam drošāk dozēt indīgo komponenti- konkrēti nesaku apjomus, jo ir atšķirība vai dozējam vērmeli, vai augsto gaiļpiesi. Ja, domājam vienkārši, sagatavot produktu “visiem”, tad indīgo komponenti samazinām līdz pašam minimālākajam apjomam, palielinot neindīgo augu komponenti! Piemēram, strādājot pie maisījuma, kurā izmantoju pūkainā diždadža sakneni, ārstniecības pienenes sakneni, ložņu vārpatas sakneni, parasto gaileni, klāt pievienoju lielās strutenes sakneni, tikai 2,20% no masas! Šajā situācijā, strutene sniegs atbalstu pārējiem augiem un iedarbība būs ievērojami spēcīgāka, taču mazināsies iespēja cilvēkam saindēties, tikai tāpēc, ka koncentrācija ir niecīga!

Lai veidotu dažādus maisījumus, kuros ir arī indīgā komponente vienmēr izvēlieties daudz augu! Ir viedoklis, ka dabas veltes, ja ir par daudz, tās nestrādā! Tad ziniet tas ir mīts, viss kas nonāk organismā strādā- iedarbojas! Taču, katra ķīmiskā elementa koncentrācija maisījumā samazinās, jo ir daudz dažādu dabas velšu, lai pat viena otru pārklājoša! Izdosies tāds efekts, ka organismu atbalstīsiet jau ar pilnvērtīgu vielu buķeti!

Šis nosacījums ir arī uz maisījumiem, kuros nav indīgās komponentes! Izvēlieties daudzu dabas velšu sajaukumu, ja kāds no elementiem radīs cilvēkam blaknes, tad bieži vien cilvēks to pat nejutīs, jo pārējie elementi šo stāvokli “izcels”, taču ja cilvēkam rada blaknes konkrēts augs un šis augs ir 50% no visa maisījuma, tad saprotams, ka nepamanīts tas netiks! Šādā veidā, ir iespējams, radīt situāciju, ka cilvēkam neradīsies blaknes, plus veselībai būs milzīgs vērtīgo vielu komplekss, ar kurām strādāt un izmantot veselības uzlabošanai! Ķīmiskās sastāvdaļas iedarbojas ne visas vienlaicīgi, katrai ir savs darbības ātrums, attiecīgi, plašā maisījumā būs vielas, kuras var iedalīt vienā grupā, bet ar savu darbības intensitāti! Rezultātā izdosies izveidot maisījumu ar pilnvērtīgāku iedarbību! Protams, ir reizes, kad cilvēkam ir nepieciešams maisījums no konkrētām dabas veltēm un to daudzums maisījumā ir 2-3. Šādos gadījumos pētiet alternatīvas indīgajām dabas veltēm un radiet efektu no tām! Tāpēc, ka šodienā dzert purva vaivariņu tīrā veidā ir pilnīgs neprāts vai kā man cilvēks vēršas un viņam iesaka dzert tīru lielo struteni- nedrīkst! Aizmirstiet par mono tējām! Mono tējas ir sarkanā tēja (Ceilonas zilonītis), zaļā un ugunspuķe, nu, vēl arī kafija! Viss! Nekādas citas mono tējas neeksistē!

Zinu, zinu cilvēki dzer mono tējas- kliņģerīti, kumelīti, lazdas mizas? Un kā? Izdodas? Efekts ir ilgs? Tieši tāpēc ir jābūt tēju maisījumi, jo ar mono tējām var radīt smagas problēmas veselībai! Paņemsim, vienkāršāko, piparmētra var radīt ķīmisku frigiditāti, vīrietim impotenci, asinszāle vīrietim impotenci, ārstniecības kumelīte smagas psihozes, pienene nodzīt kritisku līmeni cukuram, padarīt hiperaktīvu žultspūsli! Un tas viss tikai tāpēc, ka vienā dabas veltē ir vienas un tās pašas vielas komplekss, kura koncentrācija organismā palielinās! Kā teikt- tīrs ūdens organismam ir veselīgs, taču iedzerot ūdeni par daudz var iestāties letāls iznākums- nieres uzkaras no ūdens daudzuma, kurš tām jāizfiltrē! To “veselīgā” dzīves veida pārstāvju ieteikumi par 3L dienā ir pat bīstami veselībai- jo uztaisāt savu nieri, taka tādu caurstaigājamo sētu- problēmas nebūs uzreiz, bet kad būs, daudz jau vairs nevarēs palīdzēt!

Tā tad rezumējot! Lai strādātu ar indīgām dabas veltēm, ir jāievēro pāris lietas:

  1. Nopietni izsveriet šīs indīgās sastāvdaļas nepieciešamību;
  2. Parūpējieties par savu drošību, lai cik tas smieklīgi neliktos- vēlāk sev būsiet pateicīgi;
  3. Piedāvājiet otram tikai to, par ko varat uzņemties pilnu atbildību- nepazīstat cilvēku, nezināt kas kaiš, sūtiet viņu tālu, tālu;
  4. Maisījumus veidojam no daudz sastāvdaļām, piedāvājot organismam iedarbību visās jomās- ne vienmēr, sāpes vēderā liecina par problēmu ar vēdera dobumā esošiem orgāniem;
  5. Jau senatnē cilvēks zināja, cik svarīgas cilvēkā ir asins- tās nonāk pilnīgi visur, attiecīgi, maisījums galvenokārt, tīra pašas asins- lai, ko vēlētos ārstēt, pirmais vienmēr ir asins! Ja indīgie augi, radīs iespēju piesārņot asins, tad Jūsu maisījums ir kaitējošs!
  6. Ar jeb kuru dabas velti, kuru vēlamies lietot iepazīstamies padziļināti! Ja, lasāt, ka dabas velte ir indīga, tad uzziniet kāpēc! Ja lasāt par blaknēm, tad uzziniet vai cilvēkam nav kādas konkrētas veselības problēmas!
  7. Indīgie augi bieži vien ir spējīgāki, taču valda mīts par to, ka tie ir labāki un efektīvāki! Tiem ir daudz sarežģītāks ķīmiskais sastāvs, taču tas mēdz būt arī bīstams! Jums ir auto un tajā lejat degvielu, bet varētu taču liet arī raķešu degvielu, tomēr izvēlaties kādu konkrētu- tāpat ir arī cilvēkam. Ne vienmēr sirgstošajam vajag iedot dabas velti, kura ir hiperaktīva- dažkārt, lēna un stabila ārstēšana sniedz labākus rezultātus! Hiperaktīvie līdzekļi labāk strādā akūtos gadījumos- šodienā, ar akūtu problēmu nenāk pie dabas velšu vācēja, iet pie daktera! Tā tad šī problēma atkrīt!
  8. Visu laiku mācamies, mācamies un mācamies- tas ir pats svarīgākais! Mācīties nozīme arī prakse! Nav jāizlasa visas grāmatas, vajag daudz praksi! Sākt vajag ar drošām dabas veltēm un gatavot iespējamos maisījumus, skatīties rezultātus, runāt ar cilvēkiem! Pēc tam, laiks pats parādīs, kuras indīgās komponentes var izmantot, kuras Jums pietrūkst- tieši zināšanu līmenis atvērs šo iespēju! Sākotnēji, uzraksts indīgs Jūs biedēs, ar laiku sāksiet labāk izprast un uzraksts indīgs, radīs tikai piesardzību! Protams, arī te nevajag pārvērtēt sevi- biežākā saindēšanās ir no neuzmanīgas attieksmes pret indi saturošām dabas veltēm! Un visbiežāk saindējas iesācēji un pieredzes bagātie profesionāļi!

Vienmēr, visam pieejam ar prātu un tad viss arī izdosies!