Panātre
LAMIUM

 

  • Angliski: Dead-nettle
  • Vāciski: Taubnessel
  • Zviedru: plister
  • Igauņu: iminõges
  • Lietuviešu: notrelė
  • Krievu: яснотка

Baltā panātre (Lamium album L.)

Daudzgadīgs augs 30-60cm augstumā, ložņājošu, horizontālu sakneni, ar gariem pazemes dzinumiem. Stublājs stāvs, vienkāršs, reti sazarots, četršķautņains pamatnē, apmatots augšdaļā. Lapas vienkāršas, veselas, pretēji izkārtotas, uz kātiņiem, bez pielapēm, olveidīgas vai olveidīgi- trīsstūra, ar zāģveida malu, ar spicu galu 3-8cm garas un 2-4cm platas. Ziedi balti vai dzelteni- balti, divdzimuma, savākti pa 6-8 augšējo lapu pazarēs. Augs zied sākot ar maiju līdz oktobrim, augļi sāk nogatavoties sākot ar jūniju.

Purpura panātre (Lamium purpureum)

Purpura panātre ir divgadīgs augs. Augs izaug līdz 30cm. Stublāji mēdz būt divu veidu: guloši vai piepacelti, augs ļoti sazarots, stublājs sarkanīgs. Lapas klātas ar matiņiem, krokotas ar stipru dzīslojumu. Auga augšējās lapas ir purpura krāsā. Ziedi atrodas auga augšējo lapu pazarēs. Pamatā krāsojums ziediem ir: balts, balti-rozīgs, rozā vai purpura. Zied augs sākot ar pavasari, līdz vēlam rudenim.

Ārstniecībā pielieto arī citas panātres sugas, kopā to ir apmēram 25, taču šoreiz apskatīsim tikai biežāk sastopamās mūsu dabā. Iedarbība visām ir puslīdz vienāda, nereti atšķiroties, tikai kādiem ķīmiskajiem elementiem un to koncentrāciju augā. Daudz sugas tiek pielietotas, kā dekoratīvas.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto tikai baltās panātres ziedus, taču, tā kā šāds ievākšanas process ir ļoti sarežģīts, tad ievākt var auga galotnes ar visiem ziediem, visas vasaras garumā. Augi, kuru galotnītes tiek nogrieztas vasaras sākumā, rudenī atkal ataug un zied. Purpura panātrei, izmanto gan ziedus, gan lapas- ievāc ar visām auga galotnēm.

Ir jāsaprot, ka auga galotnītes iedarbojas mazāk aktīvi, kā paši ziedi, tāpēc iesaka, ziedus ievākt atsevišķi un žāvēt arī atsevišķi- tas ir iespējams baltai panātrei. Augus žāvē ēnainā un labi vēdināmā vietā, izklājot plānā slāni uz sietiem, ir iespējama arī piespiedu žāvēšana, nepārsniedzot 35C temperatūru. Droga ir gatava, kad tā paliek drūpoša. Ziedu drogu uzglabā stingri noslēgtos traukos, 1 gada garumā. Uzglabājot pārlieku ilgi, augi kļūst netīri pelēki un tos, labprāt, iznīcina kaitēkļi.

Baltās panātres ziedi un purpura panātre ir bagāta ar gļotvielām, miecvielām, saponīniem, ēterisko eļļu, alkaloīdu (pēdām), askorbīnskābi, flavonoīdiem (izokvercitrīns, 3-glikozīd- kempferols, holīns, histamīns, tiramīns), vitamīns C. Starp šīm vielām auga lapās atrasts arī karotīns – 15mg%, saknēs- glikozīds.

Ārstnieciskā nozīme

Baltās panātres ziediem un purpura panātrei ir liels iedarbības spektrs: pretiekaisuma, nomierinoša, asins attīroša, pret krampju, savelkoša iedarbība. Baltā panātre izšķīdina krēpas un tai piemīt vieglas miegu raisošas īpašības. Baltajai panātrei piemīt arī citas īpašības- atkrēpošanos veicinošas, urīna dzenošas un asiņošanu apturošas.

Tautas medicīnā baltās panātres ziedi un purpura panātre tiek izmantoti ļoti plaši, jo tām ir plašs iedarbības spektrs. Nostādinājumu pielieto nieru iekaisuma un visas urīnvadu sistēmas iekaisuma ārstēšanā, kā arī caurejas, dzeltenās kaites, mazasinības, nervu uzbudinājuma, bezmiega, elpošanas orgānu sistēmas, kā arī elpošanas orgānu, gremošanas trakta ārstēšanai, kā nomierinošu un asins attīrošu līdzekli.

Baltās panātres ziedi un purpura panātres galotnītes tiek pielietotas, kā asins apturoši un savelkošas īpašības līdzekļi, plaušu un dzemdes asiņošanas, hemoroīdu, cistīta, uretrīta, nefrīta, nātrenes un nedzīstošu rētu gadījumā.

Tautas medicīnā panātru preparāti tiek pielietoti, lai sakārtotu menstruālo ciklu, atbrīvotos no urīnpūšļa spazmām, ārstētu nieru iekaisumu, nefrītu, plaušu tuberkulozi, bronhītu, ādas slimības, caureju.

Nostādinājums, izvilkums un ziedu pulverītis tiek lietots arī ārēji- sasitumu, ekzēmas, nātrenes, eksudatīvā diatēze, kā arī brūču un apdegumu ārstēšanai. Ziedu nostādinājumus pielieto arī niezošu izsitumu un čūlu ārstēšanai.

Ziedu un lapu sulu pielieto ārīgi, lai ārstētu bērniem diatēzi, furunkulozi, ādas izsitumus. Ziedu nostādinājumus un izvilkumus izmanto, lai skalotu kaklu, kā pretiekaisuma līdzekli angīnas gadījumā.

Panātres ziedi un galotnītes tiek iekļautas tēju maisījumos, ar kuriem ārstē alerģisko dermatītu, psoriāzi, akni un citas saslimšanas.

Nav ieteicams lietot

Panātres nav indīgs augs un tam blaknes nav novērojamas, neskaitot gadījumus, ja cilvēkam pret to ir alerģija. Tāpēc neliela pārdozēšana ne ar ko nedraud. Šo augu nav vēlams lietot ilglaicīgi, ja ir pastiprināta asins recēšana, atoniskie aizcietējumi, hipotonija, kā arī nav ieteicama grūtniecības laikā.

Receptes

Panātres ziedu nostādinājums: 1-2 ēdamkarotes ziedu aplej ar 400ml verdoša ūdens, nostādina 2h, tad atdala biezumus. Lieto pa ½ glāzes, 4-5 reizes dienā.

Panātres nostādinājums: 1-2 ēdamkarotes drogu aplej ar 400ml verdoša ūdens, nostādina 2h, tad atdala biezumus. Lieto pa ½ glāzes, 4-5 reizes dienā.

Panātres sula: izspiež no sulas un lapām. Lieto pa 2-3 ēdamkarotēm ar karoti medus, 3 reizes dienā.

Nostādinājums iekšķīgai lietošanai: 2-3 ēdamkarotes nostādina 1/2L verdoša ūdens- termosā. Tā ir pieļaujamā diennakts deva. Ārīgai lietošanai drogu devu dubulto.

Baltās panātres ziedu nostādinājums: 4-6 ēdamkarotes sasmalcinātu ziedu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, notur verdoša ūdens peldē 15 minūtes, pēc tam atdzesē 45 minūtes, atdala biezumus un atjauno sākotnējo tilpumu. Dzer vienādās devās, diennakts laikā.

Parasti iekšķīgai lietošanai, gatavo nostādinājumu, ar aprēķinu 1 ēdamkarote drogu (ziedi un lapas) uz vienu glāzi ūdens. Lieto 4-5 reizes dienā pa ½-1 glāzei. Ārīgi gatavo koncentrētāku nostādinājumu- 2 ēdamkarotes drogu uz 1 glāzi ūdens. Ja, augs ir pieejams svaigā veidā un no tā var izspiest sulu, tad normālā deva ir 1 ēdamkarote, 4 reizes dienā- arī ārīgi lietojams.

Daudzās valstīs, baltā panātre, purpura panātre ir pieskaitāma ēdamajiem lapu augiem, līdzīgi, kā podagras gārsa, pienene, dadzis un lielā nātre u.t.t

Pārtikas nozīme


Lasīt par ārstniecības pātaini ->