Padille ūdens
OENANTHE AQUATICA

   

  • angliski: fine-leaved Water-dropwort
  • vāciski: Wasser-Pferdesaat
  • zviedru: vattenstäkra
  • igauņu: harilik vesiputk
  • lietuviešu: vandeninė išnė
  • krievu: омежник водяной

Ūdens padille ir augs, augumā 40-150cm, stipri sazarots ar pavedienveida sakni. Saknes izplatās plaši, tādā veidā iegūstot pietiekami barības vielu no purva augsnes.

Stublājs ir dobjš un trausls, viegli rievots. Stublājs, parasti, ne lielāks par 30mm diametrā. Auga mēdz būt gan zemūdens, gan virsūdens lapas.

Ūdens padille var būt divgadīgs un daudzgadīgs augs. Atpazīt to no līdzīgiem augiem ir samērā viegli. Auga lejasdaļa atrodas zem ūdens. Augs zied no vasaras sākuma līdz pat rudenim. Ražot sēklas tas sāk augustā, septembrī. Ūdens padillei ir balti ziedi, maziņi, sakopoti čemuros. Čemuri 10mm diametrā ar 8-15 stariem. Citu sugu padillēm ziedi mēdz būt arī rozā, ne tikai balti.

Ūdens padilli var atpazīt arī pēc tās augļiem. Der zināt, ka augs ir indīgs, tā augļi ir eliptiski izstieptas formas, 5mm garumā, dvīņsēkleņi. Ārstniecībā īpašu vērtību ieņem ūdens padilles augļi, kurus ievāc rudenī, līdz tie nobriest. Ievākt šī auga sēklas, ņemot vērā toksiskumu, drīkst tikai apmācīti cilvēki.

Sastopoties ar šo augu dabā, labāk to neaiztikt. Dažkārt šis augs mēdz ieaugt dārzos, taču to atšķirt no pētersīļa vai dilles ir samērā grūti.

Auga sastāvā ir enantotoksīns, tā ir sveķveidīga indīga viela. Auga sēklās ir ēteriskā eļļa, kuras sastāvā ietilpst terpēns felandrēns, arī indīgs komponents. Augā esošais eļļas daudzums variē no 1,5-2,5%. Augļos ir līdz 4% sveķvielas un ne vairāk kā 20% augu tauku, fenoli, kumarīni, poliacitelēna savienojumi. Ziedos un auga virszemes daļā ir flavonoīdi (kemferols, izoramnetīns, kvercetīns).

Ārstnieciskā nozīme

Kaut arī ūdens padille nav ieskaitāms pie ārstnieciskajiem augiem, kurus apstiprina zinātne, taču tam piemīt arī sava ārstnieciskā vērtība. Pateicoties ēteriskajām eļļām, sveķiem, vaskiem un gumijveidīgām vielām, ūdens padilles augļi tiek pielietota dažādos preparātos, kuriem piemīt sāpju remdinošs, atkrēpošanos veicinošs, nomierinošs, diurētisks un sviedru dzenošs efekts.

Tautas medicīnā ūdens padilli pielieto, lai atbrīvotos no iekaisumiem, meteorisma, bronhīta un citām kaitēm. Sasmalcinātu augļu nostādinājumu pielieto laktācijas periodā, lai ārstētu iekaisumu piena dziedzeros, mazinātu astmu, novērstu sāpes gremošanas traktā un meteorismu.. Ūdens nostādinājumu var pielietot arī kā urīna dzenošu līdzekli. Šo slimību ārstēšanai noder arī  augļu pulveris. Augļu novārījumu pielieto, lai ārstētu asins atklepošanu, der pievienot novārījumam medu.

No ūdens padilles augļiem gatavo arī spirta izvilkumu, kas palīdz atbrīvoties no krēpām, augšējo elpceļu slimību gadījumā, sakārto gremošanu un noņem meteorismu, un galvas sāpes.

Ūdens padille ir indīgs augs, kurš var izraisīt vājumu un sliktu dūšu, galvas reiboņus un citas blaknes. Ūdens padilles inde ir neiroparalītiska, tās nokļūšana organismā rada krampjus, apziņas zudumus, vemšanu.

Nav ieteicams lietot

Ūdens padille ir indīgs augs, kurš var izraisīt vājumu un sliktu dūšu, galvas reiboņus un citas blaknes. Ūdens padilles inde ir neiroparalītiska, tās nokļūšana organismā rada krampjus, apziņas zudumus, vemšanu.

Augu aizliegts lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī bērnu un jauniešu vecumā.

Lasīt par rožaino pagauru->