Dzelzene lielā un pļavas
CENTAUREA SCABIOSA L. UN CANTAUREA JACEA L.

   

  • Angliski:  Knapweed
  • Vāciski: Flockenblume
  • Zviedru: klint
  • Igauņu: jumikas
  • Lietuviešu: bajorė
  • Krievu: василек

Cilvēki, labāk zina, ka ārstniecībā izmanto zilo rudzupuķi, taču dzelzenes ir piemirstas, taču velti, arī tās ir ļoti noderīgas un viegli ievācamas. Iedarbības ziņā tās ir līdzīgas, tikai dzelzenes ir biežāk sastopamas!

Latvijā visnotaļ bieži ir sastopamas divas dzelzenes- pļavas un lielā. Tie ir daudzgadīgi augi, kuri ir sastopami pļavās, lauku malās, ceļmalās, krūmājos un mežmalās. Augi augumā vidēji izaug 60-100cm.

Pļavas dzelzenei stublājs ir stāvs, rievots, graudains, lapas lancetveidīgas, veselām malām, zemākās stipri zobotas. Pa vienai ziedkopai stublāja galā, rozīgi- violetā krāsā. Zied visu vasaru.

Lielās dzelzenes stublāji stāvi, nereti izaug līdz 125cm, augšdaļā sazaroti, rievoti. Stublāja lapas divreizšķēltas ar līnij-lanceta laukumiem. Ziedkopas tumši sarkanas vai violetas, kauslapas praktiski melnas. Zied visu vasaru.

Abi augi ir vērtīgi medus augi. Ārstnieciskam nolūkam pielieto visas auga daļas.

Abus augus ievāc visu ziedēšanas periodu. Saknes ievāc vēlā rudenī. Ārstnieciskam nolūkam izmanto gan svaigu, gan žāvētu augu. Dzelzeni žāvē noslēptu no tiešiem saules stariem, labi vēdināmās telpās vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 50C temperatūru. Augu uzglabā noslēgtā stikla vai koka traukā. Drogu var uzglabāt 2 gadus.

Lai cik dīvaini tas nebūtu, šis ārstniecības augs, kaut arī sastopams visur ir maz pētīts un tā ķīmiskais sastāvs ir samērā maz zināms. Ir zinās, ka augs ir lielisks miecvielu avots, tas satur ksanto-glikozīdu centauriņu un askorbīnskābi, sēklās ir ēteriskā eļļa.

Šos augus cenšas parasti iznīcināt, ja tas aug ganībās, jo tas padara govs pienu nelietojamu.

Ārstnieciskā nozīme

Oficiālajā medicīnā šo augu neizmanto, tas ir populārs tikai tautas medicīnā. Tautas medicīnā tas ir guvis samērā lielu iedarbības sfēru. No tā pagatavotiem preparātiem piemīt urīna dzenošas, žulti dzenošas, atsāpinošas, pretiekaisuma un spēcinošas īpašības. Izmanto to kuņģa, galvas sāpju, dzeltenās kaites, tūskas un nieru slimību ārstēšanai. Ar dzelzeni var veicināt aizturētu mēnešreižu atjaunošanos.

Sastiepumu gadījumā no šī auga taisa kompreses, no svaigi nogrieztām auga virszemes daļām, tās noplaucē, siltas liek uz sastiepumu un notin ar marli.

Sirds- asinsvadu slimību, nieru un saaukstēšanās gadījumā pielieto nostādinājumu. Kuru pagatavot ir vienkārši: 2 tējkarotes sausa auga, aplej ar verdošu ūdeni, nostādina pāris stundas, atdala biezumus un lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā, pāris minūtes pirms ēšanas. Šādu nostādinājumu var lietot arī caurejas gadījumā!

Dzelzeni var pielietot arī, lai koptu acis, tas palīdzēs cīnīties ar pampumu. Vienu tējkaroti ziedu, aplej ar glāzi 90C ūdeni, ļauj tam atdzist līdz istabas temperatūrai. Samitrina tajā vates tamponiņus un liek uz acīm. Procedūras ilgums 20 minūtes.

Nav ieteicams lietot

Tā kā šis augs ir maz pētīts un tam ir visnotaļ savdabīga garša, tad novērotu blakņu nav. Taču mēs nevaram būt droši, par šo augu aktīvo vielu iedarbību, tāpēc šo augu nav vēlams dot grūtniecēm, sievietēm laktācijas periodā un bērniem līdz 12 gadiem.

Lasīt par plankumaino dzegužpirkstīti ->