Sūrene blusu
POLYGONUM PERSICARIA

   

  • Angliski: Redshank
  • Vāciski: Pfirsichblättriger Knöterich
  • Zviedru: åkerpilört
  • Igauņu: harilik kirburohi
  • Lietuviešu: dėmėtasis rūgtis
  • Krievu: горец почечуйный

Blusu sūrene ir viengadīgs augs, augumā līdz 30-60cm. Stublājs stāvs, kails, sazarots, iesarkans, lejas daļā piepacelts. Atšķirībā no citām sūrenēm, stublāja mezgli blusu sūrenei nav sašaurināti. Lapas (garumā 3-10cm) ar turzīti pamatnē, lapas izkārtotas pamīšus, lancetveida, smailas ar ķīļveida pamatni, bieži ar tumšiem plankumiem. Lapu virspuse zaļa, apakšpuse pelēcīgi- zaļas.

Turzītes stingri apkļauj stublāju un klātas matiņiem. Ziediņi sīki, savākti blīvās vārpveidīgās ziedkopās (1-3cm garas), kuras atrodas stublāju galos. Zieds rozīgi- sarkanīgs, retāk balts. Zied sākot ar jūliju līdz pat septembrim.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc augu, tā ziedēšanas fāzē. Nogriežot virszemes daļu, bez apakšējām, rupjajām lapām. Ievācot vēlams atstāt pāris augus audzē un to neizgriezt visu, jo tad augs iznīks šajā vietā. Žāvē ēnā, taču ieteicams to žāvēt ir piespiedu žāvētājos ievērojot temperatūras režīmu 40-50C. Lēni žāvējot augs melnē. Uzglabāšanas laiks 2 gadi. Smarža kā tāda augam nav, taču garša ir rūgta.

Auga ārstnieciskā nozīme saistās ar tajā esošajiem flavonoīdiem ( līdz 2,3%): avikularīns, rutīns, kvercetīns, hiperozīds, hiperīns, kvercitrīns, izokvercitrīns, kemferols, 3- galaktozīds kemferola, cianidīn-3- rutinozīds. Auga virszemes daļa satur arī ēteriskās eļļās (0,05%), tanīnus (1,5%), flobafēnus, pektīnvielas (līdz 5%), organiskās skābes (galskābe, etiķskābe, skābeņskābe, sviestskābe, ābolskābe), sitosterīns, persilbēns, sinapskābi, vasku, cukuru, gļotvielas, vitamīnus K un C, makro un mikro elementus (uzkrāj sevī varu, cinku, selēnu), saknēs – antrahinona savienojumi.

Ārstnieciskā nozīme

Blusu sūreni saturoši preparāti paaugstina asins biezumu un asins recēšanu, pastiprina dzemdes un zarnu saraušanos. Lieto iekšķīgi, kā nostādinājumu, šķidro ekstraktu dzemdes un hemoroīdu asiņošanas apturēšanai, iekaisuma mazināšanai un kā baktericīdu līdzekli.

Blusu sūrenes preparāti iedarbojas urīna dzenoši un viegli caureju veicinoši. Tāpēc blusu sūrenes preparāti ir efektīvi, lai ārstētu ilglaicīgus atoniskus, spastiskus, proktogēnus aizcietējumus, kā arī, lai ārstētu sirds un nieru slimības.

Blusu sūrenes preparāti iedarbojas arī uz hipofīzi, attiecīgi tos var pielietot endokrīnās sistēmas problēmu ārstēšanai.

Auga preparātus var lietot ne vairāk, kā 10 dienas. Šo augu lietojot ilglaicīgāk, to viennozīmīgi jājauc ar augiem, kuri sašķidrina asinis, kā dzeltenais amoliņš, āboliņš, kastaņa ziedi u.c.

Tautas medicīnā šī auga nostādinājumus lieto iekšķīgi, lai ārstētu hemoroīdus un ārīgi- sēdvannās. Ārīgi to var sagatavot arī aplikāciju veidā reimatisma gadījumā, kas radīs pretiekaisuma un pretsāpju efektu. Ar nostādinājumu var skalot mutes dobumu, ārstēt angīnu, rīkles iekaisumus un strutojošas brūces.

Auga nostādinājumu pielieto arī ginekoloģijā, dzemdes asiņošanas apturēšanai, kura radusies hormonālu traucējumu vai dzemdes fibromatozes dēļ. Tāpat to arī var izmantot skalošanai, kolītu gadījumā.

Blusu sūrenes novārījums ir efektīvs caurejas gadījumā, kā arī lai stiprinātu smaganu gļotādu. Veiksmīgi to var pielietot arī vannās alergodermatožu (tai skaitā ekzēmu), psoriāzes un kašķa gadījumā.

Dažādu tautu medicīnā šis augs tiek izmantots dažādu audzēju ārstēšanai. Svaigu augu lieto podagras, radikulīta, galva sāpju un brūču ārstēšanai- ārīgi.

Nav ieteicams lietot

Tā kā šis augs veicina ātru asins recēšanu un sabiezēšanu, šo augu nav vēlams lietot cilvēkiem, kuri sirgst ar tromboflebītu. Šo augu nedrīkst lietot arī grūtniecības laikā, kā arī diarejas gadījumā, tāpat arī, ja ir problēmas ar nierēm vai urīna pūsli. Protams, arī ja uz šo augu ir alerģija.

Lasīt par maura sūreni ->