Bērzupiepe brūnā
PIPTOPORUS BETULINUS

Brūnā bērzupiepe ir saprofīts- aug uz mirušiem bērziem, retāk uz dzīviem, kurus drīz vien pārvērš mirušos un tos saēd. Piepi var sastapt sākot no maija līdz oktobrim, taču ja ir siltas ziemas, tā spēj augt arī ziemā un no viengadīgas kļūt par divgadīgu.

Retos gadījumos piepe izaug līdz pat 30cm diametrā, ierasti tā ir 5-20cm liela. Jaunas sēnes sākotnēji ir gaišas un bālganas, taču kļūstot tām vecākām, tās maina savu krāsu uz dzelteni- brūnu un pelēcīgu nokrāsu. Cepurīte pārklāta ar plānu, gludu, nereti saplaisājušu “ādu”, kuru var viegli atdalīt no sēnes. Sākumā bērzupiepe ir spilvenveidīga, pieaugot tā kļūst pakavveidīga un dzīves beigās, tā kļūs par lielu plāceni ar noliektu malu. Sēnes apakša balta, klāta ar daudz porām, no kurām birst sporu pulveris, baltā krāsā. Lielākoties šai sēnei nav kātiņa, vai arī tas ir mazattīstīts.

Brūnā bērzupiepe nav indīga sēne un uzskatāma par pārtikā lietojamu. Taču, lai arī tās neindīgums ir zinātniski pierādīts, tās lietošana pārtikā ir stipri individuāls pasākums, jo šī sēne ir samērā skābu garšu un ja to vāra, tad skābums tikai pastiprinās. Tāpēc lietot to, kā pārtikas sēni ir visnotaļ sarežģīti, taču ārstnieciskam nolūkam to lietot var droši.

Ārstnieciskām vajadzībām brūno bērzupiepi ievāc no vasaras sākuma līdz rudens vidum. Ievāc tikai veselas sēnes, kuras nav bojātas vai kukaiņu saēstas. Ievāc tikai svaigas un neliela izmēra sēnes, kuras pārgriežot augļķermeņa mīkstuma krāsa ir balta. Arī piepes, kā jau vairums sēņu sevī uzkrāj kaitīgās vielas, tāpēc tās vēlas ievākt iespējami tālu no apdzīvotām vietām. Kad esat sēni ievākuši, to nepieciešams iespējami ātri apstrādāt.

Tālāk tās izmanto svaigas, vai žāvē un berž pulverī. Žāvē to izklātu uz sietiem, taču var arī piespiedu žāvētājos. Bērzupiepi sagriež gabalos un izklāj uz žāvējamās virsmas, ēnainā un labi vēdināmā vietā, ja izmantojam piespiedu žāvētājus, tad maksimālā temperatūra 70C. Jāatceras, ka piepes ir ļoti jūtīgas pret mitrumu, tāpēc tās uzglabāšana ir pieļaujama tikai hermētiskos traukos un nost no tiešiem saules stariem. Uzglabāt to varat līdz 2 gadiem. 

Brūnajā bērzu piepē ir atrastas daudz bioaktīvas vielas. Alifātiskie spirti, ketoni, aldehīdi, terpēni, aromātiskie savienojumi. Seši lanostāna tipa triterpēni, noteiktas kā A un C tipa poliporēnskābes. Šīs skābes ir ar izteiktu pretiekaisuma iedarbību. Tās ir saistītas ar svarīgiem dzīvības nodrošinošiem, bioloģiskiem procesiem- šūnu proliferāciju, makrofāgu un limfocītu migrācija, angioģenēze, apoptoze un organisma aizsargfunkcija molekulārā līmenī. No sēnes iegūtais piptamīns iedarbojas antibiotiski pret Bacillus subtillus un Escherichia coli. Iegūtās nukleīnskābes iedarbojas, kā pretvīrusa līdzeklis. Sēnē esošie polisaharīdi ir efektīvi pret 180-sarkomu un Erliha karcenomu.

Tautas medicīnā šo sēni lieto, kā organisma spēcinošu un slimību profilakses līdzekli. Piepi sagrieztu šķēlēs var izmantot, kā plāksteri, kurš pateicoties sastāvā esošām vielām nodrošinās ātrāku brūces dzīšanu.

Nav ieteicams lietot

Der zināt, ka brūnā bērzupiepe ir pieskaitāma pie stipri aktīviem ārstniecības līdzekļiem, tāpēc to nebūtu vēlams lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī bērniem, kuri nav sasnieguši 14 gadu vecumu. Šo sēni nedrīkst lietot pēc operāciju periodā.

Receptes

Brūnās bērzupiepes izvilkums onkoloģijas profilaksei: ņem trīs ēdamkarotes, žāvētas bērzupiepes pulvera un aplej ar 0.5L šņabja. Novieto trauku tumšā vietā uz divām nedēļām. Biezumus neatfiltrē, pirms lietošanas trauku sakrata. Izvilkumu lieto pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā. Šādu kursu turpina 1 mēnesi un taisa pus gada pārtraukumu, tad kursu var atkārtot.

Brūnās bērzupiepes nostādinājums. Svaigas un notīrītas bērzu piepes aplej ar siltu vārītu ūdeni uz 5-6 stundām. Pēc tam piepes izvelk no ūdens un samaļ ar gaļas mašīnu. Ūdeni, kurā piepes tika nostādinātas uzsilda līdz 50C un sajauc ar samaltajām bērzupiepēm, attiecībā 1:5 (piepes:ūdens). Maisījumu novieto vēsā un tumšā vietā uz divām dienā. Atdala biezumus un lieto iegūto nostādinājumu pa 1 glāzei 3 reizes dienā, to drīkst atjaukt ar ūdeni, ja pēc garšas tas ir par stipru.

Var arī izmantot vieglāku nostādinājuma recepti. Sagrieztas sēnes ieber termosā un aplej ar kārstu, ne verdošu ūdeni un nostādina 10-12h.

Brūnās bērzupiepes pulveri var izgatavot, samaļot to kafijas dzirnaviņās vai sasmalcinot ar piestiņas palīdzību. Izmantot to var arī, lai apbērtu brūces, apdegumus un citus ādas bojājumus. Lai stiprinātu imunitāti, pulveri jauc ūdenī vai pienā un dzer nelielām porcijām pirms ēšanas.

Lasīt par bisīti parasto->