Treonīns
Neaizvietojamās aminoskābes treonīna apraksts

Mūsu ķermeņa šūnas nepārtraukti atjaunojas. Un to formēšanai ir nepieciešamas dažādas barības vielas. Viena no svarīgākajām barības vielas, organisma šūnu izveidē ir treonīns.

Treonīns ir neaizvietojamā aminoskābe, kura kopā ar 19 citām aminoskābēm piedalās olbaltumvielu un fermentu sintēzē.

Aminoskābe treonīns ir sastopams praktiski visās olbaltumvielās, kuras ir atrodamas dabā. Par izņēmumu var uzskatīt zemi molekulārās olbaltumvielas protaminus, kuras ir sastopamas zivs un putnu gaļā. Treonīns cilvēka organismā neizstrādājas pats, tāpēc to ir jāuzņem ar uztura palīdzību. Šī aminoskābe ir īpaši nozīmīga bērniem, to aktīvajā attīstības un augšanas periodā.

Šīs aminoskābes deficīts ir novērojams ārkārtīgi reti, taču mēdz būt arī izņēmumi. Lai organisms spētu funkcionēt normāli, tam ir nepieciešama nepārtraukts olbaltumvielu izveides process, no kurām veidojas organisms. Līdz ar to ir nepieciešams sakārtot treonīna piegāde tām.

Treonīna patēriņš pieaug:

  • Palielinātas fiziskas slodzes gadījumā;
  • Aktīvas augšanas un attīstības periodā;
  • Veģetārisma gadījumā, kad netiek lietoti gaļas produkti;
  • Depresijas gadījumā, jo treonīns līdzsvaro nervu impulsu pārvadi galvas smadzenēs.

Treonīna absorbcija samazinās:

Ar gadiem treonīna patēriņš samazinās, jo zūd nepieciešamība pēc augšanas materiāliem organismā.

Pilnvērtīgai treonīna absorbcijas gadījumā ir nepieciešami B grupas vitamīni (B3 un B6). No mikroelementiem, treonīna absorbciju ietekmē magnijs. Gadījumos, kad organisms neabsorbē treonīnu vispār, tad pastiprināti lieto glicīnu un serīnu, jo šīs abas aminoskābes veidojas no treonīna, ķīmisku reakciju rezultātā.

Treonīna vērtīgās īpašības

Treonīns ir nepieciešams pilnvērtīgam olbaltumvielu līdzsvaram. Šī aminoskābe uzlabo aknu darbību, stiprina imūno sistēmu, veicina antivielu izstrādi. Treonīns ir nepieciešams normālai sirds- asinsvadu un nervu sistēmas darbībai. Tas piedalās aminoskābes glicīna un serīna biosintēzei, kuras savukārt piedalās kolagēna izstrādē.

Treonīns neļauj aptaukoties aknai, labvēlīgi ietekmē arī gremošanas trakta darbību. Treonīns palīdz cīnīties arī ar depresiju un palīdz dažādu alerģiju gadījumā, piemēram, kviešu lipekļa nepanesamība.

Lai nodrošinātu skeleta muskulatūru ar vērtīgām olbaltumvielām un sirds muskulatūru no priekšlaicīgas nolietošanās, nepieciešams lietot treonīnu kopā ar metionīnu un asparagīnskābi.

Pateicoties šādu vielu salikumam uzlabojas ādas veselība un aknu darbība. B3, B6 vitamīns un magnijs palielina treonīna aktivitāti.

Treonīna īpatnības

Treonīna pārsātinātības simptomi:

Pārsātinot organismu ar treonīnu, ievērojami palielinās urīnskābes saturs organismā.

Treonīna nepietiekamības simptomi:

Iepriekš jau runājām par to, ka treonīna nepietiekamība organismā ir sastopama ārkārtīgi reti. Vienīgās pazīmes, ka pietrūkst treonīns ir muskuļu vājums, kuru pabada olbaltumvielu destrukcija. Visbiežāk, šie simptomi ir novērojami cilvēkiem, kuri uzturā nelieto gaļu, zivi un sēnes- lietot pārtiku, kurā maz olbaltumvielu.