Zemestauku pulveris
Žāvēti zemestauki parastie

Pilnu aprakstu par šajā aprakstā izmantojamo sēni, varat atrast šajās saitē un noskaidrot, kamdēļ to vispār žāvēt un to izmantot dziedniecībā: Parastie zemestauki (Phallus impudicus).

Būs nepieciešami parastie zemestauki, kuru daudzumu izvēlēsieties paši. Varat tos iegādāties no sēņotājiem vai tirgotājiem tirgū, protams, var ielasīt arī paši. Novērtējiet to vizuālo izskatu: zemestauki ir klāti ar biezu apvalku un kamēr tie ir svaigi tie ir visnotaļ stingri. Tos pārgriežot, ja redzat, ka brūnā sēnes cepures daļa ir palikusi tumša vai pat recekļaina, tad šādu sēni var uzskatīt jau par pārturētu un tai var parādīties pieaugušu zemestauku raksturīgā smaka. Šādu eksemplāru žāvēt būs ievērojami sarežģītāk un tā vērtīgās īpašības jau būs mazinājušās. Iespējams, to var apliet labāk ar šņabi un izgatavot izvilkumu.

Zemestaukus ir nepieciešams attīrīt un noskalot aukstā ūdenī. Tad tos var griezt 4 vai 8 daļās un krāmēt uz žāvēšanas virsmas. Sagatavojiet tiešām asu nazi šai darbībai. Šajā variantā tā būs cepešu krāsns plāts uz kuras tiks žāvēti parastie zemestauki.

Uz plāts, ieteicams, izklāt cepamo papīru, jo zemestaukiem ir tendence žūstot piekalst pie virsmas un tos ir sarežģīti notīrīt, to atcerieties arī, ja žāvējat uz sietiem, dabīgos apstākļos. Žāvēšana notiek ar papildus ventilāciju un nepārsniedzot 35C temperatūru, cepešu krāsns durtiņas vēlams atstāt mazliet atvērtas. Žāvējot augstākā temperatūrā zemestaukiem vairs nav ārstniecisko īpašību. Iespēja ir arī žāvēt ēnainā, labi vēdināmā telpā, taču šajā gadījumā ir nepieciešamas siltas un saulainas dienas, jo šī sēne visnotaļ ātri var sapelēt. Attiecīgi, ievācot zemestaukus vasarā, var žāvēt arī tā, jau rudenī, to izdarīt būs ievērojami sarežģītāk.

Pēc vairāku stundu žāvēšanas tiek iegūta stipri cieta sēne, kuru ērti var samalt kafijas dzirnaviņās. Atcerieties, ka kafijas dzirnaviņas darbojoties arī uzkārst, tāpēc laiku pa laikam tās atdzesējiet. 

Iegūto pulveri varat turpmāk lietot 1:10 koncentrācijā, 1 daļa pulvera ir tik pat efektīva cik 10 daļas svaigas sēnes! Sēni labāk uzglabāt ir nesamaltā veidā, noslēgtā traukā. Maļot tikai nepieciešamo daudzumu, kad to arī pielietosiet. Internetā norāda, ka to var uzglabāt līdz 2 gadiem šādi, taču es teikšu tā- tā ir visefektīvākā pirmos 6 mēnešus, tālāko uzglabāšanas laiku tās efektivitāte mazinās. To varat uzglabāt arī 3 gadus, taču jāsaprot, ka tās dziednieciskās īpašības būs jau krasi samazinājušās!

Biežākais zemestaku pulvera pielietojums ir:

  • lieto svaigā veidā veselības uzlabošanai, 
  • lieto alkohola izvilkumos, 
  • lieto eļļas izvilkumos,
  • gatavot ziedes un zemestauku bāzes.