Uzglabāšana
Dabas velšu pareiza uzglabāšana

Dabas veltes pēc apstrādes ir arī pareizi jāuzglabā, nodrošinot atbilstošus apstākļus katrai vienībai individuāli. Katrai dabas veltei pret uzglabāšanu ir savas individuālas prasības- kādu nepieciešams uzglabāt hermētiski noslēgtā traukā, kādu ventilējamā papīra vai auduma maisā.

Apskatīsim galvenos faktorus, kas ietekmēs drogu uzglabāšanu ilgākā laika periodā: vides temperatūras svārstības, vides mitrums, vides piesārņojums gan no ķīmiskiem līdzekļiem, gan no citas izcelsmes aromātiem, ultra violetais starojums, kaitēkļi un tamlīdzīgi.

Uzglabājot ārstniecībai paredzētu drogu ir vēlams, lai vides temperatūra būtu 10-25C un tā būtu stabila, tas nozīmē, ka temperatūras svārstības ir vidēji 10C robežās. Ārstniecības drogu nav vēlams pakļaut biežām un krasām temperatūras izmaiņām. Gadījumos, kad to nākas pārvietot stipra aukstuma vai karstuma ietekmē, to ienesot atkal telpā, atveriet iepakojumu un ļaujiet tai pāris stundas pastāvēt. Pēc tam varat lietot vai novietot uzglabāšanai.

Vides mitrums ir svarīgs lielums, kas ietekmē ārstniecības drogu uzglabāšanās spēju, kā arī aktīvo vielu un elementu saglabāšanu. Pastiprināta mitruma ietekmē droga sāks bojāties- veidosies pelējums un sāksies drogu sabrukšanas process. Tāpat arī pārlieku sausās vietās droga zaudēs savas īpašības.

Ārstniecības drogai ir tendence sevī uzņemt dažādus ķīmiskus savienojumus un smaržas, kuras atrodas vidē. Līdz ar to, ka droga ir sausa, tā ir daudz reižu jūtīgāka pret apkārtējo vidi, kā svaigs augs.

Ultra violetais starojums stipri ietekmē drogas kvalitāti, galvenokārt, tā zaudē lielāko daļu savu ārstniecisko īpašību. Visām ārstniecības drogām, tieši saules stari ir bīstami un nevēlami.

Uzglabājot ārstniecības drogu ir svarīgi nodrošināt visa veida aizsardzību pret kaitēkļiem, kā pārtikas kodes, peles un citi. Pret pārtikas kodēm var izmantot jau sen zināmas metodes- drogas uzglabāšanas vietā uzglabāt arī lavandas ziedus, priežu sveķus un citus dabas līdzekļus.

Ārstniecisko dabas velšu uzglabāšanas galvenie pamatprincipi ir nodrošināt atbilstošu temperatūru, minimālu apkārtējās vides ietekmi, tai pat laikā to blīvi nenoslēdzot no apkārtējās pasaules, bet ļaut tai “elpot”. Biežākās kļūdas, ko cilvēki pieļauj ir drogas uzglabāšanas virtuvē vai pieliekamajās telpās, kurās nav nedz sauss, nedz stabils temperatūras režīms, kā arī ir drogai nevēlamu aromātu klātbūtne.

Ir vērts padomāt arī par ārstniecības drogu uzglabāšanas konsistenci. Ir cilvēki, kuri uzglabā augus ar visiem stublājiem, ir cilvēki kuri visu uzglabā daļās un ir pat cilvēki, kuri visu maļ. Tas viss ir iespējams, taču jāņem vērā, jo smalkāk droga tiek sadalīta, jo mazāks ir tās lietošanas termiņš.

Lasot par dažādām dabas veltēm atradīsiet informāciju, cik ilgā laikā tās vēlams izlietot- šī informācija saistās ar dabas velti, tās ierastajā stāvoklī! Piemēram, auga sakne, kurai norādīts uzglabāšanas termiņš 5 gadi. Palasiet, kādā formā augs tiek žāvēts, saknēm tie parasti ir 10-20cm gabali. Samaļot sakni pulverī, tā savas vērtīgās īpašības zaudēs jau pēc gada, neatkarīgi no norādes, par 5 gadu termiņu.

Pareiza drogu uzglabāšana nodrošinās tās efektivitātes nesamazināšanos ilgā laika posmā.