Mūsu uzturs ir bagāts ar dažādām skābēm, kuras mūsu organisms uzņem ik dienas, mums par tām pat neaizdomājoties. Viena no šīm vērtīgajām skābēm ir hinas skābe. Tā sastopama, pamatā augu izcelsmes produktos: dzinumos, lapās, kafijā un augu augļos.

Tā viegli šķīst aukstā ūdenī, siltā sliktāk, var izšķīdināt arī ēterī un spirtā, taču ievērojami grūtāk. Tās kušanas temperatūra ir 160C, taču ja to uzkarsēt līdz 220C tā pārvērtīsies hinīnā. Turklāt, ja hinas skābi ar ūdeņraža jodīdu un uzkarsēt, rezultātā iegūsiet benzoskābi .

Šo skābi izmanto gan tīrā veidā, gan tās atvasinājumu veidā.

Hinas skābes patēriņš palielinās:

  • Saaukstēšanās slimību laikā;
  • Nervu sistēmas darbības traucējumu laikā;
  • Paaugstinātas temperatūras gadījumā;
  • Gremošanas trakta darbības traucējumu gadījumā.

Hinas skābes absorbcija samazinās:

  • Alerģijas gadījumā pret hinīnu;
  • Kuņģa un zarnu čūlu gadījumā.

Hinas skābe labi absorbējas organismā. Līdzīgi, kā citas organiskās skābes, arī tā palīdz organismam uzņemt barības vielas!

Hinas skābes vērtīgās īpašības

Hinas skābei piemīt temperatūras mazinošas īpašības, tāpēc to bieži izmanto, lai izgatavotu līdzekļus pret saaukstēšanos.

Šī skābe ir neaizstājama cīņā ar gripas saslimšanu un slimībām, kuras saistās ar paaugstinātu temperatūru. Turklāt hinas skābi var izmantot pēc ilgstošas slimošanas, lai atgūtu spēkus organismā. Hinas skābe palīdz uzlabot apetīti un sakārtot kuņģa sulas sekrēciju.

Hinas skābi var izmantot, kā līdzekli pret migrēnu un galvas sāpēm, kā arī dažādām neiroloģiskām slimībām. Tā palīdzēs ārstēt podagru un drudzi. Hinas skābe ievērojami samazinās tauku saturu asinīs, tai skaitā holesterīna līmeni.

Kopš seniem laikiem hinas skābi izmanto pret malāriju, taču ir apgabali, kur malārija ir izturīga pret šo skābi.

Hinas skābes nozīme ir pieminēta arī staru slimības simptomu atvieglošanai.

Hinas skābei mijiedarbojoties ar kafijas skābi veidojas hlorogēnskābe. Saskaroties ar sārmainu pārtiku, veidojas hinas skābes sāļi, īpaša nozīme ir kalcija sāļiem. Saskarē ar skābekli, hinas skābe sadalās hinonā, skudrskābē un etiķskābē.

Hinas skābes īpatnības

Hinas skābes nepietiekamība:

  • Vājums;
  • Zarnu darbības traucējumi;
  • Imunitātes pasliktināšanās.

Hinas skābes pārsātinātība

Lietojot hinas skābi lielos daudzumos var rasties saindēšanās. Hinas skābe var radīt galvas reiboņus un ģīboņus, vai tieši pretēji pār uzbudinātību.

Cilvēkiem, kuri ir jūtīgi pret šo skābi, tā var radīt redzes un dzirdes traucējumus, kā arī sirds apstāšanos.